YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI

Soğuyan havalar, erken bastıran karanlık, yılbaşı heyecanı ve yeni bir yıla giriyor olduğumuzun artık inkâr edilemez habercisi aralık ayı. Bu soğuk kış atmosferinde sizin de favori aktiviteniz sıcacık bir battaniye altında kahve kokusu ile kitabınıza gömülmek ise aralık ayında okuyabileceğiniz, içinizi ısıtacak kitap tavsiyelerimize göz atmak isteyebilirsiniz.


Kurtlarla Koşan Kadınlar – Clarissa P. Estes

Aralık, içine dönmek ve kendine bir yolculuk yapmak isteyenler için birebir. Adeta bir kış uykusuna yatmak ve yenilenerek uyanmak gibi hissettirecek kitap önerimiz ise Kurtlarla Koşan Kadınlar. Yavaş ve sindirerek okunması gereken bu kitap, kadının doğasına bir kapı aralıyor. Farklı kültürlerden derlenen masallar ve mitlerden oluşan kitap, kadınların ilişkileri, kendileri hakkındaki imgeleri, bağımlılık, özgürlük, iç ses ve yaratıcı güç ile kavuşmak gibi temalara değiniyor. Her kadının mutlaka okuması gerektiğini düşündüğümüz bu kitaptaki vahşi kadın arketipini keşfettikçe, kendi psişenizde daha önce hiç inmediğiniz kadar derine ineceksiniz.


Aşk Hakkında Bildiğim Her Şey – Dolly Alderton

Evening Standard, gazeteci Dolly Alderton’ın kitabı Aşk Hakkında Bildiğim Her Şey‘i hem kız kardeşinizden hem de en yakın arkadaşınızdan sayfalar arasına gizlenmiş şefkat dolu bir sarılma gibi diye yorumlamış. 20’li yaşlarını yeni atlatmış Dolly’nin hayat, başarısız romantik girişimler, kalp kırıklıkları, kendini tanıma yolculuğu ve kadın arkadaşlıklarının gücü hakkında yazdığı bu kitap, öğüt vermekten öte tecrübelerin paylaşıldığı güvenli bir alan yaratıyor. Yeri geldiğinde komik, yeri geldiğinde şefkatli ve hayata açık kalplerle devam etmeye cesaretlendiren bu kitap damağınızda tıpkı iç ısıtan bir romantik komedi izleyerek her şeyin yoluna gireceğini hissettiğiniz o an gibi bir tat bırakacak.


Atomik Alışkanlıklar – James Clear

Yeni yıla girmeden önce kendimiz üzerine çalışmaya başlayabiliriz. Yeni yıl için kendimize yeni niyetler belirleyeceğimiz ve kendimiz için sağlam rutinler inşa etmeye başlayacağımız bu ay Atomik Alışkanlıklar bize yol gösterici olabilir. Zararlı alışkanlıkları geride bırakarak yararlı alışkanlıkları inşa etmek için iyi bir başlangıç olan bu kitapta zaman yaratmak, motivasyon eksikliğinin üstesinden gelmek, iradeyi kuvvetlendirmek ve kendinizi dağılmış bir noktada bulduğunuzda toparlamayı öğrenmek için harika öneriler bulunuyor. Atomik Alışkanlıklar, alışkanlıklarınızı kendinize yararlı olacak ve hayat kalitenizi arttıracak şekilde geliştirmek için ihtiyacınız olan araç ve stratejiler; biyolojik, psikolojik ve nörolojik olarak kanıtlanmış bilgiler ile yeni yıl kararlarınıza doping etkisi yaratacak bir kitap.


Normal İnsanlar – Sally Rooney

Hem iç ısıtan hem de biraz yaralayan ilişkiler üzerine bir roman, bu soğuk aylarda elinizden düşürmeyeceğiniz arkadaşınız olabilir. Eğer hala okumadıysanız Sally Rooney’nin Normal İnsanlar kitabına bir şans verin. Kendinizi lise yıllarından başlayarak üniversiteye uzanan bir ilişkinin içerisinde bulacağınız bu kitapta hem birbirinden ayrı kalamayan hem de hem de sevmek için kendileri ile çetin sınavlar vermek durumunda kalan iki gencin hikayesini konu alınıyor. Çağımızın klasiklerinden olmaya aday olan bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız.


Dinlenme ve Rahatlama Yılım – Ottessa Moshfegh

2000 yılına ışınlanacağınız bu kitapta yeni bin yılın başlangıcına bunalımlı ve yalnız bir giriş yapacaksınız. Acımasız, komik ve aynı zamanda dokunaklı bu roman sizi çok da sevimli olmayan bir baş karakter ile karşılayacak. Karakterin iç dünyasına yaptığımız yolculuk belki bizi huzursuz edecek ama aynı zamanda bu yüzyılda kendimiz ile ilgili görmezden geldiğimiz karanlık yönlerimize ayna tutacak. Yeni yıla girmeden Dinlenme ve Rahatlama Yılım’ı okumaya bir şans verin.


Ustaca Sevmek – Don Miguel Ruiz

Dört Anlaşma kitabını okuduysanız, Don Miguel Ruiz’in bir diğer büyülü kitabı Ustaca Sevmek okuma listenizde sıradaki yeri almalı. Dört Anlaşma ile dış katmanlarımızından ve ego kaynaklı bulandırdığımız zihnimizden ayrıldıysak, Ustaca Sevmek’te nasıl ilişkiler kurduğumuzu inceliyor olacağız. Sevgiyi öncelikli olarak dışarıda aradığımız için ilişkilerimizin bağımlılık ve onay alma temelli kurulduğunu öne süren Ruiz, öncelikli olarak kendimize yabancılaşma ve öz benliğimizden uzaklaşma temelli sorunlarımıza ışık tutuyor. Kurduğumuz yakın ilişkilerin gerçekten sevgi temelli olup olmadığını sorgulatacak ve kendimizle, birbirimizle ve yaşamla olan ilişkimizi temelinden sarsacak bu kitabın çok değerli farkındalıklar doğuracağına eminiz.

BLOOM SHOP