YAZAN: DR. EBRU ALPER

Sağlıkta her konuda erken tanı ve tedavi hatta daha da iyisi koruyucu önlemleri zamanında alıp oluşabilecek hastalıkları önlemek çok önemlidir. Düzenli jinekolog muayenesiyle hem bazı patolojileri önleyebilir hem de erken tanı sayesinde ciddi sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Alper düzenli jinekolojik muayene yaptırmanın önemini sizin için anlatıyor.


Rahim ağzı kanseri erken tanısı için Smear ve HPV kontrolü

Rahim ağzı kanserine, cinsel yolla bulaşan insan papilloma virüs (HPV) enfeksiyonunun yol açtığını artık biliyoruz. Rahim ağzı kanseri belirti verdiğinde artık çok gecikmiş olunuyor. Yıllık jinekolojik muayene ile rahim ağzından sürüntü alınarak Smear testi veya HPV tiplemesi yapılması bu bölgede kansere dönüşebilecek hücre değişikliklerinin çok erken dönemde tanı ve tedavisini sağlıyor. Böylece rahim ağzı kanseri gibi ciddi sonuçları olabilen bir sağlık sorunu ortaya çıkmadan önlenmiş oluyor. Günümüzde artık HPV aşıları da yaygın olarak yapılmaktadır. Doktorunuzdan bu aşılarla ilgili bilgi alıp, koruyucu hekimlik hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Yumurta rezervleri ve doğurganlık kontrolü

Unutmayın, hiçbir şikâyetiniz olmasa da erken menopoz adayı olabilirsiniz. Bunu anlamanın en iyi yolu, yumurtalıkların bir kadın doğum doktoru tarafından ultrason ile incelenmesidir. Doktorunuz antral folikülleri sayarak size doğurganlığınız hakkında fikir verebilir ve kandaki AMH, Estradiol, FSH hormonlarının düzeylerine bakarak daha objektif verilerle sizi aydınlatabilir. Bu durumu erkenden öğrenmek size çocuk planlarınızı yeniden gözden geçirmek, ertelememek, tedavi olmak ya da iş işten geçmeden yumurta dondurmak gibi opsiyonları sağlayacaktır.

Yumurtalık kistleri, polip, miyom gibi patolojilerin tespiti

Bazen yumurtalıktaki kistler, rahimdeki polip ya da miyomlar hiçbir yakınmaya neden olmadan gelişip büyüyebilir. Yakınmanız olup doktora başvurduğunuzda ise tedavi için gecikmiş ya da daha kolay tedavi seçenekleri yönünden şansınızı yitirmiş olabilirsiniz. Özellikle yumurtalık kanserleri oldukça sessiz gelişir ve tanı konulduğunda uzak metastazını yapmış olabilir. Sadece şişkinlik, kasık ağrısı gibi müphem yakınmalarla gidildiğinde bile çok geç kalınmış olabilmektedir. Bu nedenle, yıllık jinekolojik muayene ile yumurtalıkta gelişen bir tümör henüz çok küçükken tespit edilebilir.

Kronik vajinal enfeksiyonların tedavisi

Bazı durumlarda ihmal edilen, zamanında tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonlar tüplere ve yumurtalıklara ilerleyerek burada enfeksiyona ve sonuç olarak hasara yol açabilir. Sizin önemsiz diye düşündüğünüz bir enfeksiyonun zamanında tedavisi önemli olabilir.Dr. Ebru Alper

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünü 1994 yılında bitiren ve uzmanlığını Bakırköy Doğumevi, Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapan Dr. Ebru Alper, 2006‘da Üremeye Yardımcı Teknikler Eğitimi’ni tamamlayarak Tüp Bebek Sertifikası’nı aldı. 2011’de Cinsellik ve Cinsel Tedaviler eğitimini tamamladı 20 yıllık meslek yaşamında toplam...BLOOM SHOP