YAZAN: MİRAY AKIN

Biraz durup kendinize zaman ayırmak istediğinizde eliniz hep telefonunuza mı gidiyor? Bu alışkanlığınızı daha faydalı bir hale büründürmek ve hem mental hem de fiziksel sağlığınıza katkı sağlamak için uygulama kütüphanenize göz atmaya ne dersiniz? O zaman sizi, sağlıklı yaşam konusunda destek olacak, kadın sağlığına yönelik en faydalı uygulamalar ile tanıştıralım.


Pepapp

Son zamanlarda birçok regl takip uygulamasını gerisinde bırakan ve en sevilen uygulamalardan biri haline gelen Pepapp, rengarenk arayüzü ve basit dili ile de kullanım açısından rahatlık yaratıyor. Uygulamanın ovülasyon ve hamilelik takibinin yanı sıra sunduğu faydalar arasında günlük olarak paylaşılan eğlenceli ve bilgilendirici tavsiyeler, not tutma; akıntı, semptom, cinsel ilişki takibi ve şifreleme yer alıyor.

Hangi işletim sistemi destekliyor: iOS ve Android

Fitness for Women|Confit

Dijital bir antrenöre ihtiyaç duyuyorsanız kadınlar için özel olarak tasarlanan Fitness For Women|Confit’i akıllı cihazınıza indirebilirsiniz. Harekete geçmeniz ve bedeninizle bir bütün olabilmeniz için sizi teşvik edecek olan bu uygulama, genel sağlık kategorisinde de en popüler 100 uygulama içerisinde yer alıyor. İçerisinde bulunan 500’den fazla program ile dilerseniz kaslarınızı güçlendirebilir dilerseniz de kilo vermeye yönelik egzersizler yapabilirsiniz. Bilgilendirici videolar ve adım adım uygulamalar ile evinizde hiçbir ekstra cihaza ihtiyaç duymadan spora başlamanızı sağlayacak olan uygulama, kısa ve efektif egzersizleri ile de indirmeye değer!

Hangi işletim sistemi destekliyor: iOS


Breast Check Now

Meme kanserine karşı korunmak belki de kanserle savaşın en önemli adımı. Bu fikirle yola çıkarak tasarlanan Breast Check Now uygulaması da rutin hatırlatıcılar sayesinde kadınların meme kontrollerini yapmalarına yönelik uyarılarda bulunuyor. Aynı zamanda yaş, kilo, egzersiz düzeyi ve sigara gibi bulgular ile kanser riskini hesaplıyor. Resimli kılavuzlar ve tanıtım videoları ile de kontrol sürecini nasıl yöneteceğinizi gösteren uygulama, her kontrol sonrası kişisel notlarınızı almanıza da olanak sağlıyor.

#Erkenteşhishayatkurtarır

Hangi işletim sistemi destekliyor: iOS ve Android

Headspace: Meditation&Sleep

Meditasyon uygulamaları arasında en popüler uygulamalardan biri olan Headspace, mental sağlığınızı desteklemek için her an sizinle. İlk başta 10 dakikalık kısa seanslarla meditasyona giriş yapabileceğiniz bu uygulama, aynı zamanda bir bilinçli farkındalık rehberi niteliğinde. Uzman isimler tarafından hazırlanan 100’den faza meditasyon ile stres, anksiyete ve uyku kontrolünü de sağlayan Headspace, mindful anlar yaratarak günün her anını doya doya yaşamanız için keyifli çözümler sunuyor.

Hangi işletim sistemi destekliyor: iOS ve Anroid


Lifesum: Calorie Counter

Sağlıklı beslenmenin hem ruh hem de beden sağlığımız için önemi yadsınamaz. Lifesum ise sıradan bir kalori sayacı olmanın ötesinde kalori farkındalığı yaratmaya odaklanan bir uygulama. Diyetten ziyade sağlıklı beslenme algısını oluşturmaya yardımcı olan Lifesum, yiyeceklerin kalorilerinin yanı sıra besin değerlerini de öğrenmenize olanak sağlıyor. Kişiye özel sağlıklı beslenme modülleri, beslenme ipuçları ve keyifli tariflerle de zenginleşen uygulama, bilinçli seçimler yapmanıza yardımcı oluyor. Tüketim alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak bir değişikliğin nasıl büyük bir etki yaratabileceğine dair bir kılavuz niteliğinde olan uygulama, barkod okuyucu teknolojisi ile de sadece evde değil her an sizinle birlikte hareket ediyor.

Hangi işletim sistemi destekliyor: iOs ve Android

Ovia Pregnancy Tracker

Hamileler için özel olarak geliştirilen Ovia Pregnancy Tracker, bebeğin anne karnındaki gelişimi boyunca gerek görselleştirme teknikleri gerekse de bilgilendirici önerileri ile kadınların yanında oluyor. Bebeğin gün gün hangi büyüklükte olduğunu eğlenceli bir şekilde sunan uygulama, içerisindeki 2000’den fazla makale ile de hamilelik sürecindeki kaygıyı azaltıp, bir nevi doula’lık görevi üstleniyor. Beslenme tüyolarından vitamin ve mineral deposu tariflere; egzersiz önerilerinden doktor randevuları ve diğer önemli günleri hatırlatmak için tasarlanan takvime kadar içerisinde birçok özellik barındıran uygulama, kişiselleştirilmiş menüsü ile de hamilelik sürecinde en yakın arkadaşınız olmak için sabırsızlanıyor.

Hangi işletim sistemi destekliyor: iOS ve Anroid
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP