Metabolizma hızımızın nasıl arttırılabileceği ve kilo verme hızına etkisine dair pek çok bilgi mevcut. Bunların bir kısmı doğru olsa da çoğunluğu kulaktan dolma bilgilerle sınırlı kalabiliyor. Daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmak ve kilo vermek için ortaya koyduğumuz efor da boşa gidiyor. Hatta zaman zaman metabolizma hızımız olumsuz bir şekilde etkilenerek yavaşlıyor. Bunun gibi durumlar yaşamamak için kilo vermek hakkında yanlış bilinen mitleri beraber düzeltelim!

İlginizi çekebilir: Mucizevi Diyet Yoktur: Sağlıklı Kilo Verme Yolları!

Mit 1: Kilo vermek ve metabolizmanı hızlı tutmak için az yemek yemen gerekir.

Metabolizma hızını arttırmayı istediğimizde tüketilen gıdanın miktarını azaltmak her zaman çözüm olmayabiliyor. Hatta gün içinde olması gerekenden daha az yemek yemek beklenenin aksine metabolizma hızını düşürüyor. Çok düşük kaloriler ise vücudu strese sokuyor ve kıtlık modunu tetikliyor. Dolayısıyla da vücut kalori harcamak yerine stok yapma eğiliminde oluyor. Bu yüzden kilo verme sürecinde yapılması gereken adımlardan bir tanesi beslenme düzenine bol bol protein ve lif eklemek olmalı.

Mit 2: Detoks programları kilo vermek için iyi bir yöntem.

Bu bilgi de tıpkı bir önceki gibi hatalı! Anlık olarak tartıda gördükleriniz sizi mutlu etse de vücudu kıtlık moduna sürükleyen bir başka uygulama da bilinçsiz ve kilo verme amaçlı uygulanan detokslar. Metabolizma hızını büyük ölçülerde düşüren bu uygulamalar kısa süre içinde etkilerini tersine çeviriyor ve kilo alımına neden olabiliyor.

Mit 3: Direnç egzersizleri metabolizmayı hızlandırır.

Metabolizma hızına etkileri perspektifinden düşünüldüğü zaman kaslar yağlara göre daha aktiftir. Kas kazanmak ve/veya yağ kaybetmek bazal metabolizma hızında değişikliğe neden olsa da kilo kaybı için tek başına yeterli değildir. Direnç egzersizleri sağlıklı olabilmek adına fitness rutinin bir parçası olmalı, fakat beslenme ve farklı egzersizlerle desteklenmediği zaman kilo kaybı sağlamaz.

Mit 4: Spesifik gıdalar metabolizma hızınızı arttırır ve kilo vermeyi destekler.

Yapılan bilimsel çalışmalar yeşil çay ve acı biber gibi gıdaların metabolizma hızını arttırdığını gösterse de bu artış oldukça küçük ve kısa sürelidir. Tek başına kilo vermenize yardımcı olabilecek bir gıda yoktur. Ana ve ara öğünler için daha sağlıklı ve bilinçli gıda tercihleri yapmak, tüm gün metabolizmanın aktif kalmasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Negatif Kalori Sağlayan Besinler ile Kilo Kontrolü

Mit 5: Metabolizma hızı genetiktir, değiştirilemez.

Bazal metabolizma hızı genetiktir ama değiştirmek mümkündür. Vücudunuzdaki yağ ve kas oranıyla ilişkili olarak artan veya azalan metabolizma hızı, kas oranı arttıkça yükselir. Kas oranını arttırmak içinse yağ kaybetmek ve/veya kas kazanmak gerekir.

Mit 6: Zayıf insanların metabolizmaları daha hızlıdır.

Bu yanlış bir bilgidir. Bedenin ölçüleri büyüdükçe vücudun ihtiyaç duyduğu metabolik faaliyetler artar. Yani, bazal metabolizma hızı kilolu insanlarda zayıf insanlara oranla daha yüksektir.

BLOOM SHOP