YAZAN: BURCU ERBAŞ

Menopoz bir kadının hayatının en az 20 senesini kapsayan çok önemli bir süreçtir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal birçok gelişimin yaşandığı bu dönemde sahip olduğumuz en büyük organ olan cildimiz de bizimle beraber değişir, dönüşür ve yaşamımızı yansıtır. Öte yandan oluştuğu günden beridi odağına kadınları alan cilt bakım endüstrisi, menopoz sürecine yeterli derecede cevap verememektedir. Bu durum kadınlarda menopozun cilt bakım rutinleri ile desteklenmemesi veya desteklenemeyeceği algısı yaratır. Sadece yaşlanma belirtilerinin yaşanmadığı menopoz süreci doğru ürünler sayesinde sorunsuz geçirilebilir. Sizin için menopoz dönemi cilt bakımı rutinlerini ince mercekte inceledik!


Menopozun evrelerinde cilt nasıl değişiyor?

Menopoz dönemi genel inanışın aksine sadece menopozun kendisinden ibaret değildir. Beden hormon dengesinin gireceği ciddi dönüşümün öncesinde hazırlık, sonrasında ise alışma periyotları geçirir. 3 tane aşamadan oluşan menopoz dönemi şu sırada ilerler; menopozun öncesinde yaşanan, 10 yıl kadar sürebilen premenopoz, 1 sene içinde yaşanan menopoz ve yine 10 yıl kadar uzayabilen postmenopoz dönemi. Kadınların ortalama yaşamlarının büyük bir bölümünü kaplayan menopoz süreci cilt üzerinde de farklı etkilerle kendini gösterir.

Premenopoz

Yumurtalıklarda yaşan aktivitenin azalması östrojen hormonunun salgılanmasını da düşürür. Cilt bariyeri, mikrobiyotası ve nem dengesi üzerinde rol oynayan östrojen hormonunun azalması cildin hassasiyetini arttırır. Ciltte yaşanan hasarların iyileşmesini zorlaştırır. Aynı zamanda cildin incelmesine, sarkmasına ve ince çizgilerin belirginleşmesine neden olur.

Bu durumun tam tersi; östrojen hormonunun artması regl dönemlerinde yaşanır. Periyod zamanı yaşanan akne problemleri ve sebum artışı bu nedenle olur. Bir başka deyişle, östrojen hormonu dengesi cilt üzerinde kendini belirgin ve hızlı bir şekilde gösterir.

Perimenopoz dönemi en az menstrüasyon döngüsü kadar hormonal değişimin; ani artmalar ve azalmaların olduğu bir süreçtir. Bu nedenle cilt bazen çok kuru ve neme aç, bazense yağlanma ve akne problemlerine meyilli olabilir.

Menopoz

Östrojen hormonu üretiminin tamamen durduğu menopoz döneminde cilt üzerinde yaşanan değişimler belirginleşir. Sebum üretiminin eş zamanlı olarak azalması cilt kuruluğuna sebep olur. Nem dengesini sağlayan hyalüronik asit seviyeleri düşer ve cilt nemini kaybeder. Östrojen hormonu ile beraber çalışan doğal kolajenin seviyelerinin de giderek azalması gözeneklerin daha geniş görünmesine, cildin elastikiyetinin azalmasına yol açar.

Postmenopoz

Menopozla beraber artık üretilmeyen östrojen hormonun geride bıraktığı etkiler postmenopoz döneminde de hissedilir. Buna ek olarak diğer hormonların menopoza alışma süreçlerinde artıp, azalmaları premenopoz da yaşanan akne ve siyah nokta problemlerinin yeniden yaşanmasına sebep olabilir.

Bununlar beraber menopoz ve postmenopoz dönemlerinde ciltte birikmiş güneş ışını maruziyeti, yaş alma ve hormonal dengesizliğe bağlı cilt lekelerinde artış yaşanır.

Menopoz döneminde cilt bakım rutininde ne gibi değişimler yapılmalı?

Sırasıyla her problemi hedef alan güzellik ürünleri ile menopoz sürecinde yaşanan cilt değişimleri önlenebilir, iyileştirilebilir ve hatta geriye döndürülebilir.

1. Perimenopoz dönemi cilt bakımı

35’li yaşlardan itibaren başlayabilen bu dönemde cildi temizlemek, kimyasal peelingler veya retinoid aracılığıyla sebum üretimini ve akne problemini kontrol altında tutmak, antioksidanlar ile yaşlanmanın önüne geçmek ve bolca nemlendirmek gerekiyor. Aynı zamanda ileride yaşanabilecek güneş lekelerini önlemek için her gün yüksek korumalı bir güneş kremi de sürmek şart.

Kullanılan ürünlerde etken madde ve doku olarak;

  • Köpüren sert temizleyiciler yerine nemlendirici, yağ bazlı temizleyiciler,
  • Hyalüronik asit, gliserin, seramid, skualen gibi onarıcı ve nemlendirici içerikli nemlendiriciler,
  • Akne probleminde noktasal tedavi için salisidik asit,
  • Yaşlanma ve akneyi bir arada çözmek için içerisinde A vitamini; retinoid, retinol, adapalane bulunan serum veya kremler,
  • Antioksidan desteği içinse C vitamini serumu kulanılabilir.

Cilt üzerine uygulanan bakım ürünlerinin yanı sıra bu dönemde ileride azalmaya başlayacak doğal kolajen üretimi, dışarıdan takviyeler ile desteklenmeye başlanabilir.

CollaJeune® Beauty – Hidrolize Balık Kolajeni, 149 TL

2. Menopoz döneminde cilt bakımı

Premenopoz döneminde kurulan ve düzenli olarak uygulanan cilt bakım rutini; özellikle antioksidan, retinoid ve güneş kremi kullanımı yaşanan hormonal değişimlerin etkisini hafifletmiştir. Bu dönemde kullanılan tüm ürünlere devam etmek veya etken maddelerin oranlarının daha yüksek olduğu üst versiyonlarına geçmek yeterli olacaktır.

Kullanılan ürünlerde etken madde ve doku olarak;

  • C vitamini ve A vitamini oranlarını daha yüksek serumlar,
  • Cilt üzerinde daha yumuşak bir etkiye sahip olan kimyasal peeling maddesi laktik asitli ürünler,
  • Yoğun nemlendirme özelliğine sahip yüz kremleri
  • Yağ bazlı yüz temizleyeciler kullanılabilir.

3. Postmenopoz döneminde cilt bakımı

Bu dönemde ihtiyaca göre akne ve sebum artışına karşı savaşan kimyasal peelingler, özellikle AHA+BHA asitleri rutinden çıkarılabilir. Bunun yerine cildin nemlenmesini sağlayacak yüz yağları eklenebilir. Antioksidan ve A vitamini kullanmaya devam etmek hatta bu etken maddeleri boyun, el bölgelerine de uygulamak genel yaş alma belirtileri üzerinde iyi sonuçlar doğurur.

4. Kaliteli ürünlere yatırım yapmak

Menopoz döneminde cilt üzerinde yaşanan değişimler hızla ve belirgin biçimde yaşanabilir. Bu nedenle kullanılan ürünlerin klinik olarak kanıtlanmış, cilde uyumlu, efektif ve temiz içerikli olmasına ekstra özen göstermek gerekir.

Bununla beraber isteğe ve olanaklara bağlı olarak bir dermatoloğa danışmak ve cilt bakım rutinini kolojen üretimini arttıran estetik uygulamalar; lazer, micro-needling veya botoks, dolgu ile desteklemek sonuçların etkisini büyük oranda arttırır.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP