YAZAN: MİRAY AKIN

Bir anda başlayan baş ağrısı veya gün içerisinde biriken strese iyi gelmesiyle bilinen saç derisi masajını duymuş olabilirsiniz. Duşta farkında olmadan saçınızı temizlerken kafanıza yaptığınız masaj sonrası gelen rahatlama hissi ise tesadüf değil. Saç derisi masajının rahatlatıcı etkisinin altında yatan bilimsel olarak da kanıtlanmış birçok faydası bulunmakta. İşte gergin ve yorgun hissettiğimizde gevşememize yardımcı olan saç derisi masajı hakkında bilmeniz gerekenler.


Saç derisi masajı ne işe yarıyor?

Uzmanlar gün içerisinde biriken stresin, boynumuzda, kulaklarımızın arkasında ve saç çizgimizde gerginleşmeye neden olduğunu belirtiyor. Örneğin en stresli, gergin ve endişeli olduğunuz anlarda çenenizi sert bir şekilde sıktığınızı ve omzunuzun gerildiğini hissettiniz mi? Gergin hissettiğimiz anlarda saç derisi masajı ile kan dolaşımını artırarak gerginleşen kasların rahatlamasına, böylelikle vücudumuzun gevşemesine yardımcı olabiliriz.

Saç derisi masajının 5 faydası

Saç derisi masajının şüphesiz en önemli faydalarından biri, kan dolaşımını artırarak kaslardaki gerilimi azaltması ve gerginliği yatıştırması. Ancak bunun yanı sıra tarih kadar eski olan bu tekniğin fiziksel ve psikolojik birçok yararı bulunuyor. Araştırmalar, saç derisi masajının vücudumuzun serotonin ve dopamin salgılamasına neden olduğunu, bunun da kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağladığını gösteriyor.

Hissedilen mutluluk ile stres seviyesi azalırken kafaya yapılan baskı, kan basıncının da düşmesini sağlıyor. Bu, rahatlamayı beraberinde getirdiği gibi stresin vücudumuzda yarattığı etkinin daha da azalmasına neden oluyor. Saç derisi masajının diğer bir faydası ise baş ağrılarına doğal bir çözüm getirmesi. The Cleveland Clinic’e göre saç derisi masajı, kas kasılmalarına yerinde müdahale ettiği için kronik baş ağrılarının sıklığını azaltmak için de etkili bir uygulama.

Bu oldukça önemli dört faydanın yanı sıra araştırmalar, saç derisi masajının saçların uzamasını sağladığını da gösteriyor. Bunun sebebi güçlü saçların kan dolaşımı ile bir bağ içerisinde olması. Artan kan akışı, saçların oksijene doymasına yardımcı olurken saçların beslenmesini ve uzamasını sağlıyor.

Saç derisi masajı nasıl yapılır?

Saç derisi masajının terapötik etkilerinden yararlanabilmek için günde yalnızca beş dakika ayırmak yeterli. Duşta, uyumadan önce veya çalışırken masa başında bile yapabileceğiniz saç derisi masajına başlamadan önce parmak uçlarını jojoba yağı (saçlar için oldukça faydalı olan) ile nemlendirebilirsiniz.

Daha sonra kan akışını sağlamak için başı öne eğmek ve başın üstünden başlayarak parmakları hafif bir baskı uygulayarak aşağı doğru gezdirmek gerekiyor. Bu adımın ardından başın her iki yanına getirilen parmaklar ile dairesel hareketler çizilmesi tavsiye ediliyor. Ancak bu hareketler yapılırken vücudun baskıyı hissetmesi gerektiği de unutulmamalı.

Üçüncü adımda saç çizgisi de dahil olmak üzere başın her yerine hafifçe vurmak, gerginliği atmak için oldukça etkili olduğu gibi son adımda saçların bir kısmını alarak yavaş bir şekilde yukarı doğru çekmek gevşemek için hem eğlenceli hem de etkili bir adım. Bu esnada zihni boşaltmaya odaklamak da saç derisi masajının etkinliğini artırıyor.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP