2018 yapımlı Netflix dizi serisi “You”, ikinci sezonuyla izleyicisiyle tekrar bir araya geldi. İlk sezonda yaşanan olaylar ve Joe (Penn Badgley) ile Beck (Elizabeth Lail) ilişkisi, birçok kişinin Joe Goldberg hakkında fikir sahibi olmasına yeterli olmuştu. İlk sezonun başlarında saplantılı aşkı ve Beck için her şeyi yapmayı göze alan tavrıyla Joe, özellikle kadın izleyicinin ilgisini üzerine toplamayı başarmıştı. 

Ama ikinci sezona yaklaştıkça bölümden bölüme psikopat bir seri katile dönüşen Joe’nun hikayesinde, manipülasyondan duygusal ve fiziksel şiddete kadar çokça trajik gelişme meydana geldi. Yine de tüm bunlara rağmen yeni sezonda Joe’nun maceralarını merakla bekleyenlerin, karakteri çekici bulanların ve ona ciddi anlamda sempati besleyenlerin sayısı oldukça fazla!

Dizi ve filmlerdeki sosyopat karakterlere duyulan empatinin nedenleri neler olabilir? Joe Goldberg üzerinden izleyicinin bakış açısına göz atalım.

İlginizi çekebilir: Saplantı: İçinizdeki “You”

Trajedi empatisi

Joe’nun yaptıklarının normal olmadığını herkes biliyor. Yine de bu davranışların bir şekilde aklanmasının belki de en önemli nedenlerinden biri, karakterin geçmişi ve psikolojisiyle kurulan empati. Trajik çocukluğu, anne baba ilişkisi, Mr. Mooney ile geçirdiği sıkıntılı süreçler Joe’nun hikayesiyle bağ kurmayı kolaylaştırıyor. Sevgi ve sahiplenme konularıyla olan problemine dair de bir neden-sonuç ilişkisi kurulmasına fırsat sunuyor. 

Uzmanlar, çocukluğa dair trajik bir hikayenin dinleyicinin beyninde oksitosin hormonunu harekete geçirdiğini ve bu hormonun da sevgi, şefkat gibi duyguları tetiklediğini ortaya koyuyorlar. 

Cesaret ve güç

Joe’nun her şeye erişebilir halde olması, ulaşmak istediği bilgileri kolaylıkla edinmesi ve rahatsız olduğu detayları ortadan kaldırabilmesi izleyicide hayranlık uyandıran detaylar arasında.

Bu yüzden karakterin sahip olduğu cesaret ve güç, bunu sevgi için yaptığı bilinciyle birleştiğinde ilgi çekici bir hal alıyor ve hatta özenilen bir durum haline dönüşebiliyor. Çünkü izleyici, kendisinin hiçbir zaman cesaret edemeyeceği davranışları başkalarının hikayesinden takip ederek deneyimlemekten hoşlanıyor.

Ulaşılamayan özgürlük

Cesaret ve güç örneğinde olduğu gibi, ancak filmlerde ve dizilerde gerçekleşebileceği düşünülen detayların ilgi çekici olması şaşırtıcı bir durum değil. Çoğu izleyici, Joe ve Beck’in ilişkisini yaşarken kendi ilişki problemlerini düşünerek kendini Joe veya Beck’in yerine koyuyor olabilir.

Joe’nun mantıkdışı davranışları gerçek hayatta imkan vermeyecek bir özgürlük sunuyor. Hiç şüphe çekmeden, olaylardan kılpayı kurtularak, büyük suçlar işleyip üzerini örterek yaşamına devam ediyor oluşu, fiktif bir özgürlük sunduğu için izleyicide imrenme ve sempati algıları yaratıyor.

Adrenalin

Son olarak, Joe’nun hareketlerinde herhangi bir sempatiklik bulmasa ve onunla empati kurmasa bile diziyi sonuna kadar izlemeye devam eden izleyiciler için “You” ve onun gibi dizi/filmlerin en önemli kriterine bakalım. Bu hikayelerde yaratılan macera, sanal bir gerçeklikle kişide adrenalin duygusu oluşturduğu için gerçekçi veya akıllıca gelmese bile kendini izlettirmeye devam ediyor.

Joe ve Beck’in ilişkisindeki iniş çıkışlar ve yaşadıkları drama, klasik ilişki kalıplarının dışına çıkan ve sınırları zorlayan bir dinamiğe sahip olduğu için izleyicide merak uyandırıyor. İkinci sezonla birlikte Joe’nun maceralarına mutlaka bir göz atacak olanları da ayakta tutacak olan sebep, Joe’nun ekrana yansıttığı sosyopati adrenali diyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Sosyopati: Toplum mu Sosyopattan Çıkar, Sosyopat mı Toplumdan?

BLOOM SHOP