YAZAN: RANA MENGÜ

Kıvırcık, düz, yıpranmış veya yavaş uzayan saçların neye ihtiyacı var? Eğer siz de saç tipinizin nasıl bir bakıma ihtiyacı olduğunu merak ediyorsanız cevabı gücünü doğadan alan yağlar ve esanslarda aramalısınız! Saçınızın neye ihtiyaç duyduğunu belirledikten sonra sıra kendiniz için en doğru etken maddeyi seçmeye geliyor. Premium bir saç bakım markası olan OGX, 12 farklı saç bakım serisi ile her saç tipine ve ihtiyacına cevap veren zengin bir içerik listesi sunuyor. Bize de sadece bu zengin listeden kendimize en uygun olanı bulmak ve saçlarımızı arzuladığımız forma getirmek kalıyor! Saç tipine ve ihtiyacına en uygun OGX saç bakım serisini seçebilmeniz için zengin yağlar, mis kokulu bitkisel özler ve daha nicesi ile dolu kapsamlı bir saç bakım sözlüğü hazırladık.


OGX ile saç bakım sözlüğü

Argan yağı 

Kökeni Fas’a dayanan, argan ağacının meyvelerinden elde edilen argan yağı, saç üzerindeki birçok olumlu etkisi ile bilinir. Bu yağ; saçı derinlemesine besler, nemlendirir ve onarır. Kuru, yıpranmış saçları yeniler, saç tellerini güçlendirir ve kırılmaları azaltır. Argan yağı, saç derisini nemlendirerek kaşıntıyı azaltır ve kepek oluşumunu engeller. Saçın parlaklık kazanmasını sağlar, daha yumuşak, pürüzsüz ve yönetilebilir olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda nem kaybına karşı koruyarak çevresel etkenlerin neden olduğu hasarı azaltır ve saçın daha canlı görünmesini sağlar. Doğal yağ asitleri ve E vitamini içeriğiyle saçın beslenmesini ve korunmasını da destekler. 

Saçı “Çok yıprandım, kendimi onarmam gerekiyor” diyenler canlandırıcı argan yağını nerede bulabilir? 

Argan Oil of Morocco Serisi ve Keratin Oil Serisi


Avokado yağı 

Saçı korur. Derinlemesine nemlendirir. Kuru ve yıpranmış saçı onarır, saç tellerini besler ve saçın doğal elastikiyetini geri kazandırır. Kepek oluşumunu azaltır ve saç derisinin sağlıklı kalmasını destekler. Aynı zamanda saç tellerini güçlendirir, saç kırılmasını ve dökülmesini azaltır. Avokado yağı, saçlara parlaklık ve yumuşaklık verir. Saçı daha kolay taranabilir hale getirerek saçların elektriklenmesini önler. Doğal yağ asitleri ve antioksidanlar içeren avokado yağı, saçın çevresel etkenlere karşı daha güçlü bir görünüm kazanmasını sağlar. 

Saçı “Kek gibi kabarıyorum. Sakinleşmeye ihtiyacım var” diyenler sakinleştiren avokado yağını nerede bulabilir?

Brazilian Keratin Smooth Serisi


Biotin ve kolajen 

Biotin; B vitaminlerinden biri olan vitamin H olarak da bilinir. Aynı zamanda saçın sağlıklı bir şekilde büyümesi ve güçlenmesi için gereken bir besindir. Besin maddelerinin saç tellerinin arasına girmesine yardımcı olarak köklerdeki hücrelerin metabolizmayı hızlandırmasını sağlar. Böylece saç büyümesini de teşvik eder. Ayrıca saçın daha kalın daha güçlü ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Saç derisindeki yağ üretimini düzenleyerek saçın daha temiz görünmesini ve daha zor yağlanmasını sağlar. Biotin eksikliği, saç dökülmesine ve saçın zayıf, kırılgan, mat görünmesine neden olabilir. 

Kolajen ise saç foliküllerinin beslenmesinde yardımcı olur. Saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını destekleyerek saç tellerinin esnekliğini artırabilir. Saçlardaki kırılmaya bağlı dökülmenin önüne geçebilir. 

Saçı “İyice sönükleştim. Göz doldurmak istiyorum” diyenler saçı eski sağlığına kavuşturan biotin ve kolajeni nerede bulabilir? 

Biotin Collagen Serisi; Denebunu’da yapılan araştırmaya göre kullanan her 10 kişiden 9’u OGX Biotin Collagen’i öneriyor.


Elma sirkesi 

Elma sirkesinin saç köklerini temizleme özelliği olduğu bilinir. Saç derisinin nefes almasına yardımcı olan bu sirke türü saça doğal bir parlaklık kazandırır. İçinde bulundurduğu asetik asit sayesinde saçtaki pH seviyesini düşürerek saçın daha sağlıklı olmasını sağlar.

Saçı “Güçlenmeye ve derinlemesine arınmaya ihtiyacım var” diyenler ferahlatıcı elma sirkesini
nerede bulabilir?

Apple Cider Vinegar Serisi


Hindistan cevizi yağı 

Saçı derinlemesine besleyerek nemlendiren Hindistan cevizi yağı, kuru ve yıpranmış saçı onarır, saç tellerini güçlendirir ve kırılmalara karşı korur. Ayrıca kepek oluşumunu azaltır ve saçın uzamasına yardımcı olur. Saça parlaklık ve yumuşaklık kazandırarak daha kolay taranabilir hale getirir ve saçtaki elektriklenmeyi azaltır. Saç derisindeki mikropları ve mantarları yok etmeye katkı sağlayarak saçı iyileştirir. 

Saçı “İyice zayıfladım. Gücümü toparlamam gerekiyor” diyenler besleyici Hindistan cevizi yağını nerede bulabilir?

Coconut Milk SerisiCoconut Curls Serisi ve Coconut Miracle Oil Serisi


Kakao yağı

Saçı besler ve nemlendirir. Doğal olan bu yağ türü, saç tellerini derinlemesine besleyerek kuru ve yıpranmış saçı onarır, saçın doğal nem dengesini korur. Saçı yumuşatarak daha yönetilebilir bir hale getirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda saç derisini rahatlattığı için kaşıntıyı azaltır ve kepek oluşumunu önler. Saç tellerini güçlendirirken kırılmaları azaltır ve saçın daha sağlıklı görünmesini sağlar. Doğal antioksidan özelliğe sahip olduğu için serbest radikallerin neden olduğu saç hasarını azaltır ve saçın daha uzun süre canlı kalmasına yardımcı olur.

Saçı “İyice güçsüzleştim, beslenmeme dikkat etmem lazım” diyenler besleyici ve nemlendirici
kakao yağını nerede bulabilir?

Brazilian Keratin Smooth Serisi


Keratin

Saç tellerinin temel yapı taşı olan doğal bir proteindir. Saça güç, dayanıklılık ve esneklik kazandırır. Saç tellerini besler, onarır, kırılma ve yıpranmayı azaltır. Keratin ayrıca saçın nem dengesini korur, saç tellerini pürüzsüzleştirir ve saçın doğal parlaklığını artırır. Saçı daha sağlıklı, daha yumuşak ve daha kolay taranabilir hale getirir. Keratin, hasarlı veya kimyasal işlem görmüş saçı onarırken aynı zamanda koruyarak gelecekteki hasarlara karşı önlem alır. 

Saçı “Çok kırıldım, toparlanmam lazım” diyenler onarıcı keratini nerede bulabilir? 

Keratin Oil Serisi ve Brazilian Keratin Smooth Serisi


Mor incir

İçinde bulunan zengin C vitamini, saçın kökünü güçlendirir. İçinde bulunan bir diğer madde olan magnezyum da saça doğal bir görünüm kazandırmada yardımcı olur. Bulundurduğu magnezyum, C vitamini ve E vitamini sayesinde saç dökülmesini önlemede etkilidir. Ayrıca bu maddeler saç büyümesini hızlandırmak için kafa derisindeki kan dolaşımını da uyarır.

Saçı “Rengimi kaybediyor ve soluklaşıyorum. Turunculaşmam önlesin, tonum korusun ve tekrar ışıldamama yardımcı olunsun” diyenler saç kökünü güçlendiren mor inciri nerede bulabilir? 

Purple Toning Mor Şampuan


Orkide özü

Saçın nem dengesini koruyarak saç tellerini derinlemesine besler. Saçı nemlendirir, nem sayesinde yumuşayan kuru ve yıpranmış saç telleri pürüzsüzleşir ve daha kolay taranır. Aynı zamanda saçı güçlendirir, saç kırıklarını azaltır ve saç tellerini onarır. Saçın doğal parlaklığını artırarak daha canlı, sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olur. Saç derisindeki hücre yenilenmesini destekler ve saç derisini rahatlatır. 

Saçı “Kendimi soluk hissediyorum, içimdeki rengi canlandırmam lazım” diyenler koruyucu orkide özünü nerede bulabilir? 

Orchid Oil Serisi


Tiare esansı

Çam terebentin yağı olarak da bilinir. Kozalaklı ağaçlardan elde edilir. Özü ağacın gövde kısımlarından akan reçineden, terebentin esansı ise ağacın dikenli yapraklarından elde edilir. Saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu bilinir. Saça parlaklık veren bu esans, saç derisini beslediği için kepek oluşumuna engel olmakla kalmayıp halihazırda var olan kepek sorununu da çözebilir.

Saçı “Çok yıprandım kendimi onarmak istiyorum” diyenler onarıcı tiare esansını nerede
bulabilir?

Coconut Miracle Oil Serisi


OGX ile saç bakım sözlüğünde hangi bileşenler yok?

1. Paraben:

Şampuan ve diğer kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılan koruyucu bir maddedir. Küf, bakteri ve diğer mikroorganizmaların üründe çoğalmasını önleyerek ürünün raf ömrünü uzatır. Ancak, bazı araştırmalar bu maddenin hormon bozucu özelliği olabileceğini göstermektedir. Bedende östrojen gibi hareket ettiği için hormonal dengesizlikler ve çeşitli sağlık sorunları ile ilişkilendirilir. Saç derisinde tahrişe, kızarıklığa ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Şampuan satın alırken parabenin içerikte olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

2. Silikon:

Şampuanlarda sıkça kullanılan bir bileşendir. Saç tellerini kaplayarak düzleştirir. Böylece saçın daha yumuşak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Bununla birlikte, uzun süreli kullanımda saçlarda birikim yapabilir, saç derisini kapatarak nefes almasını engelleyebilir ve saçın doğal nem dengesini bozabilir. Bu durumda saç matlaşabilir, cansızlaşabilir ve ağırlaşabilir. Saç derisinde tahrişe, kepeklenmeye ve saç dökülmesine de neden olabilir. Kısacası silikon, saça parlaklık ve kolay taranabilirlik özelliği kazandırsa da bu etkiler geçici olabilir ve uzun vadede saç sağlığını olumsuz yönde etkileyerek muhtemel sorunlar yaratabilir.

3. Sülfat:

Şampuanın köpürmesi için kullanılan bu madde, etkisi sayesinde temizlik hissi yaratmasıyla bilinir. Bununla birlikte, saçtaki doğal yağı ve nemi uzaklaştırarak saçı kurutabilme ve derisini tahriş edebilme eğiliminde olan bu bileşen, sanıldığının aksine saç için pek de sağlıklı değildir. Sülfat, kuru saçı daha da kuru ve kırılgan hale getirebilir. Ayrıca, saç renginin solmasına ve işlem görmüş saçın dayanıklılığının azalmasına yol açabilir. Hassas saç derisine sahip kişilerde kaşıntı, kızarıklık ve pullanma gibi reaksiyonlara neden olabilir. Saç sağlığını korumak ve dayanıklılığını desteklemek için yapılabilecek en kolay değişim sülfatsız bir şampuan kullanmaktır.

BLOOM SHOP