YAZAN: İREM LAL AKDOĞAN

Ana vatanı Orta Meksika olan avokado; sayısız faydası ve baskın olmayan tadı ile tariflerde sıkça kullanılabilmesi sayesinde mutfaklarda kendisine yer elde etmiştir. K ve C vitaminleri, folat, potasyum fiber ve sağlıklı yağlar içeren avokadoyu farklı şekillerde kullanarak bu zengin besinden maksimum şekilde yararlanabilirsiniz. İşte, avokadonun 4 farklı kullanım şekli!


Avokadolu, kivili ve limonlu dondurma

Malzemeler:

 • 1 adet doğranmış ve olgun avokado
 • 2 adet doğranmış kivi
 • 400 ml hindistan cevizi suyu
 • 1 adet lime suyu

Yapılışı: 

Tüm malzemeler blenderda pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırın, ardından dondurma kaplarına dökülerek dondurucuya koyun. Karışımınız donduktan sonra sağlıklı ve lezzetli atıştırmalığınızı keyifle tüketebilirsiniz.

Avokado çekirdeği ve kabuğundan doğal boya

Tariflerinizden arta kalan avokado kabuklarını çöpe atmak yerine pembe renkli doğal bir boya elde edebilirsiniz!

 • Öncelikle rengini değiştirmek istediğiniz açık renkli giysinizi bir süre boyunca suda bekletin. Kıyafetiniz suda beklerken bir başka tencereye 3 adet avokadonun çekirdeğini ve de kabuklarını koyun. Dilerseniz daha fazla avokado çekirdeği ve kabuğu da kullanabilirsiniz. 
 • Ardından tencerenizi su ile doldurun ve 30-45 dakika kadar pişirin. Giysinizi duruladıktan sonra tencereye yerleştirin ve ortalama bir saat kadar daha pişirin.
 • Pişirme işlemi bittikten sonra giysinizi bir gece boyunca tencerede bekletin, daha sonra ise suyu dökerek kıyafetinizi durulayın. 
 • Ürününüzü her zamanki gibi yıkayın ve kıyafetinizi doğal boya ile renklendirmenin keyfini çıkarın. Ürününüzü ilk olarak tek başına yıkamanız, başka giysilerinize boya geçmesini engeller. 

Avokado kabuğu ile bakım

Avokadonun içeriğinde bulunan yağlar cildinizi nemlendirirken besler. Aynı zamanda içinde bulunan besin maddeleri cildinizi UV ışınlarından korumaya yardımcı olur. Evde kolay ve zahmetsiz bir bakım yapmak isterseniz, avokado kabuğunu nazikçe yüzünüze sürerek nemlendirebilirsiniz. Dilerseniz avokado kabuklarını su ile doldurduğunuz küvete atarak tüm bedeninizi canlandırıp besleyebilirsiniz. Daha önce avokado ile bakım yapmadıysanız, dirseklerinizde küçük bir noktayı nemlendirerek herhangi bir reaksiyon yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin. 

Avokado çekirdeğinden yeni bitkinizi oluşturmaya ne dersiniz?

Avokado çekirdeği ile birkaç basit adımda evinizde yeni bir bitki yetiştirebilirsiniz. Bitkinizin avokado meyvesi vermesi oldukça zor olsa da yetiştirdiğiniz bu bitki, size ve evinize yenilik katar. Peki avokado çekirdeğinden nasıl bitki yetiştirebiliriz?

 • Öncelikle avokado çekirdeğinizi yıkayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonrasında çekirdeğinizin yuvarlak alt kısmına 3 veya 4 adet kürdan saplayarak su dolu bir kaba ortalama 2.5 girecek şekilde yerleştirin. Kavanozunuzu doğrudan güneş ışığı görmeyecek şekilde ancak sıcak ve ışık alan bir yere yerleştirin.
 • Çekirdeğiniz iki ila altı hafta içinde filizlendikten sonra ortalama 15 santimetre filiz oluşuncaya kadar bekleyin. Daha sonra sapı yarıya kadar kesin ve kökler kalınlaşıp yaprak verdikten sonra 25 santimetre çapındaki zengin içerikli toprak dolu bir saksıya, çekirdeğin yarısı dışarıda olacak şekilde ekin. Ardından saksınızı yine güneşli bir yere koyarak bitkinizin büyümesini bekleyin. 
 • Bitkinizi düzenli ve sık bir şekilde sulayın, toprağınızın nemli ancak fazla sulu olmamasına dikkat edin. 
BLOOM SHOP