Rafine şeker kullanılmadan yapılması çok da mümkün görünmeyen krem karamel, aslında daha az malzemeyle, son derece pratik ve sağlıklı bir şekilde de hazırlanabilir. Bu lezzetli, protein içeriği yüksek ve masum tatlı davet sofralarınızın vazgeçilmezi olmaya aday!

Yıllarca rafine şekerle yaptığım krem karamelin, şeker kullanmadan lezzetli olmayacağını düşünürken şimdi bu sağlıklı versiyonunu gönül rahatlığıyla aileme ve sevdiklerime ikram edebiliyorum. Çünkü rafine şekerin aslında tarifin uygulamasında hiçbir etkisi yok. Krem karamelin hazırlanma aşamasında en önemli kısım, ısı. Kalıplarınızın içindeki karışımın ısısı ile tepsiye eklediğiniz suyun ısısı birbirine çok yakın olmalı. Biri sıcak, biri soğuk olursa krem karameller çatlıyor. 

Bir diğer püf nokta ise fırınınızın ısısı. Her fırının 190 derecesi aynı olmadığı için fırınınızı iyi tanımanız gerekiyor. Krem karamelinizi 190 derecede pişerken fokurdama halinde görürseniz hemen ısıyı kısmanız gerekiyor. Hassas bir tatlı olduğu için, turbo kullanmamanızı tavsiye ederim. 

İşte sunumu ve porsiyonluk servisiyle özel günlerinizde sofranızı süsleyebilecek rafine şekersiz krem karamel tarifi!

İlginizi çekebilir: Rafine Şekersiz ve Glütensiz Balkabaklı Cheesecake Tarifi

Malzemeler

  • 1 lt süt
  • 5 adet yumurta 
  • 1 çay bardak organik elma suyu konsantresi veya hurma şurubu

Hazırlanışı

5 yumurtayı tencereye kırın. Tel yardımıyla güzelce karıştırın.

İçine hurma şurubunu ve sütü ekleyip homojen bir kıvam elde edinceye kadar karıştırın.

Ocağı yakıp yoğurt mayalar gibi karışımı biraz ısıtın. Çok ısınmamasına özen gösterin.

9 adet krem karamel kalıbı kullanabilirsiniz. Cam olmayan yuvarlak tepsiye kalıpları birbirine yakın ve hatta değecek bir şekilde dizin.

Karışımı kalıplara paylaştırın. Tepsiyi dolduracak yükseklikte, karışımın ısısı ile aynı ısıda su ekleyin.

Kalıpların içindeki sıvı karışımın ısısı ile tepsideki suyun ısısı aynı olmalı. Biri sıcak, biri soğuk olursa krem karamelleriniz çatlar.

Fırında 190 derecede (asla turbo kullanmadan) yaklaşık 1 saat, üstleri kızarana kadar pişirin. Kalıplardaki karışım pişerken fokurdamamasına özen gösterin. Böyle bir fokurdama görürseniz ısıyı hemen düşürün.

Fırından çıktıktan sonra ılınana kadar bekleyin, sonrasında kalıplar içinde 3-4 saat kadar buzdolabında soğutarak dinlendirin.

Servis etmek için, bir tabağın üzerine kalıpları ters çevirip krem karameli alt üst edin. Üzerine hurma şurubu ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Ayşe Kadaifçi @tastyfityy

1980 İstanbul doğumlu Ayşe, Işık Lisesi’ni ve ardından Mimar Sinan Üniversitesi Matematik bölümünü bitirdi. 15 ve 12 yaşlarında iki çocuk annesi. Çocukları için hazırladığı rafine şekersiz ve glütensiz tariflerini @tastyfityy kullanıcı adlı Instagram sayfasında paylaşıyor. Sayfasında ayrıca bol miktarda vegan ve raw tarifler de bulabilirsiniz.

BLOOM SHOP