YAZAN: MİRAY AKIN

Farkındalık ve ruhani arayış yolunda birçok kişiye ilham veren spiritüel yol gösterici ve yazar Ram Dass, manevi yolculuğu özetlediği beş sözü ile biliniyor. Aydınlatıcı sözlerini, anlamları ile beraber sizin için derledik.


“Oyun biri olmakla ilgili değil, hiç kimse olmamakla ilgili.”

Ne demek istiyor: Ram Dass burada metaforik olarak kullandığı oyun kelimesiyle hayatı tanımlıyor. Yaşamın bir oyun olduğunu dile getirirken, bu oyunda hiç kimse olmamanın birçok kişi gibi para, şöhret gibi manevi hırslara bürünmemekten geçtiğinden bahsediyor. Egosal benlikten kurtulmanın önemli olduğunun altını çiziyor.

Neden önemli: Ram Dass’ın bu sözü hayat oyununu özetler nitelikte. Para, güç ve şöhret gibi egosal hırsları, çıkacağımız bu manevi yolculukta sırtımızdan atmalı ve her ana, her güne kendimizi bırakmalıyız.

“Hoş olmayan duruma direnmek, acı çekmenin kökünü oluşturur.”

Ne demek istiyor: Hoş olmayan durumlara, hoş olmayan cevaplarla yaklaşmak ve onlara direnmek, hissettiğimiz acının artmasına sebep oluyor. Örneğin yaşanan hoş olmayan bir durum sonrasında bir daha asla başarılı olamayacağını düşünmek gibi. Bu sebeple Dass, bu durumlara direnmek yerine onları kabul etmenin, acı veren durumlara yanıt vermenin en sağlıklı yolu olduğunu söylüyor.

Neden önemli: İyi anlarımız olduğu gibi ne yazık ki kötü günlerimiz de olabiliyor. Ancak bu kötü günlere ve hoş olmayan durumlara direnmek yerine onları kabul etmek daha fazla üzülmemizi ve kaygılanmamızı engelleyebiliyor.

“Ruhsal yolculuk bireyseldir, son derece kişiseldir. Organize edilemez veya düzenlenemez. Herkesin bir yol izlemesi gerektiği doğru değildir. Kendi gerçeğini dinle.”

Ne demek istiyor: Birçok insan spiritüel bir yolculuğa çıktığında tamamlayabileceği bir liste görmek istiyor. Dass ise bu kontrol listesinin tek ve vazgeçilmez olmadığını dile getiriyor. Herkesin kendine özel bir yolculuğu olduğunu söylerken, kendi gerçeğini dinle, sezgilerine, iç sesine kulak ver diyor.

Neden önemli: Bu söz, manevi bir arayış içinde olanları, dış dünyaya değil kendi iç dünyalarına odaklanmaya teşvik ediyor. Benliğimizin ise bizim için doğru olan yolu bildiğini ve bu yolun herkesten farklı olduğunu dile getiriyor.

“Hayatımın bir sevgi ve şefkat ifadesi olmasını istiyorum ve olmadığı yerde işim burada bitiyor.”

Ne demek istiyor: Ram Dass bu sözü ile hayatlarımıza dürüst bir şekilde bakmamız gerektiğini dile getiriyor. Nerede daha şefkatli olabileceğimizi görmemizi ve bunun üzerine çalışmamız gerektiğini söylüyor.

Neden önemli: Manevi anlamda gelişmek ve büyüyebilmek için öz farkındalık pratikleri oldukça önem taşıyor. Bu sebeple kendimizi nerede ve nasıl geliştireceğimiz üzerine odaklanmamız ve sevgi ve şefkatimizi oraya kanalize etmemiz gerekiyor.

“Ne kadar sessiz olursan, o kadar çok işitebilirsin.”

Ne demek istiyor: Evrenle, doğayla ve kendimizle daha yakın bir bağ kurabilmek için düşüncelerle dolu olan gürültülü zihinlerimizi meditasyon ve farkındalık yoluyla sessize almamız gerektiğinden bahsediyor.

Neden önemli: Kendi iç sesimizi, evreni ve doğayı gerçekten duyabilmek için çevresel uyarıcılardan oldukça etkilenen egosal zihnimizi sessize almamız oldukça önemli. Ancak bu şekilde, farkındalığı yüksek bir hayatı yaşama fırsatına erişebiliriz.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP