Akupunktur, Refleksoloji ve Tui Na masajı uzmanı Edith Heidelberger, bütünsel sağlığı korumada refleksoloji tedavisinin yerini ve önemini anlattı. Klasik ayak masajından farklı olarak, depresyondan kalp hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlık için önemli farklar yaratan bu alternatif tedavi yönteminin faydalarına birlikte göz atalım.

Refleksoloji nedir?

Genellikle ayak olmak üzere, el, kulak gibi vücudun çeşitli bölgelerinin masaj yoluyla alternatif tedavi yöntemi uygulanarak gevşetilmesi, rahatlatılması ve iyileştirilmesidir. Vücuttaki tıkalı enerjinin açılmasını ve vücuda dengeli bir şekilde yayılmasını hedefler.

Refleksoloji, enerji seviyelerini yükseltmek olarak bilinir. İç organlar üzerinde yarattığı olumlu etkiler nedeniyle pek çok insan refleksoloji sayesinde metabolizmalarındaki ve enerji seviyelerindeki artışı ve gelişimi belirtir.

Refleksoloji masajı faydaları nelerdir?

1. Baş ağrılarına iyi gelir

Refleksolojinin heyecan verici faydalarından biri, kronik baş ağrılarına iyi gelmesidir. Tansiyon, stres veya uykusuzluk gibi nedenlerle ortaya çıkan migrene yardımcı olduğu bilinmektedir.

2. Ayak şişmesini azaltır

Yüksek kan basıncı, böbrek hastalıkları veya hamilelik gibi sebeplerle bazen ayak şişmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Refleksoloji, bu noktada devreye girerek ayağın rahatlamasını ve kan akışının dengeli hale gelmesini sağlar.

3. Kanser tedavisinde kullanılır

Kanser hastaları ateş, karın ağrısı ve bağırsak problemleriyle karşı karşıya kalarak uykusuzluk problemleri çekebilmektedir. Refleksoloji tedavisiyle hastaların çok daha rahat ve huzurlu uyudukları tespit edilmiştir. Fazla hareket edemeyen, yatağa bağımlı durumda olan veya çok yaşlı hastalar için kan akışını hızlandırma ve enerji seviyelerini düzenleme anlamında refleksolojinin yarattığı farklar önemli derecede fazladır.

4. Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur

Araştırmalar, refleksolojinin boşaltım sistemleriyle ve idrar yolları sağlığıyla yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Vücudun idrar süzme ve boşaltım evresiyle toksinleri uzaklaştırma sürecinde refleksolojinin olumlu etkisi olduğu belirtilmektedir. Bu durum, kalp problemlerinden böbrek problemlerine pek çok hastalık riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

5. Depresyon tedavisinde kullanılır

Depresyon; dengesiz sinir taşıyıcıları, uykusuzluk, yüksek anksiyete gibi problemler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak refleksoloji tedavisi yapmak, bu düzensiz seviyeleri dengeli hale getirerek depresyona sebep olan semptomların ortadan kaybolmasına yardımcı olmaktadır.

Öğrendiğimiz bilgiler ışığında bu alternatif tedavi yönteminin klasik bir ayak masajından farklı olarak bir bilim dalı olduğunu anlayabilir, çalışma, özveri ve pratik gerektirdiği kanaatine varabiliriz.

İlginizi çekebilir!Edith Heidelberger

Akupunktur, Refleksoloji ve Tui Na masajı uzmanı olan Edith Heidelberger; akupunktur eğitimini College of Integrated Chinese Medicine’dan (Reading, İngiltere) almıştır. Burada akupunkturun hem Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) hem de Beş Element Yasası olarak bilinen yaklaşımları üzerinde eğitim görmüştür. Lisansüstü eğitimini ise International Institute of Acupuncture Colombo/Sri Lanka’da tamamlamıştır. Refleksoloji eğitimini International...BLOOM SHOP