Doğum, her annenin en özel deneyimlerinden biri. Belki de çocuk ve anne arasında gelişen en özel etkileşim anı olan bu mucizevi deneyim, tıpkı parmak izi gibi tamamen kişiye özeldir ve kıyaslamaya tabi tutulamaz. Normal doğumun en doğru doğum yöntemi olduğu iddiası gibi doğum hakkında kesin yargılarla genelleme yapmanın yanlış bir tutum olduğu rahatlıkla söylenebilir. Çünkü bazı durumlarda hem annenin hem de bebeğin sağlığı için normal doğum dışındaki farklı yöntemlerle doğum işleminin gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Ancak, tıbbi müdahale gerektiren herhangi bir durum olmadığında annenin normal doğum yaparak bebeğini dünyaya getirmesinin diğer yöntemlere kıyasla çok daha sağlıklı bir tercih olduğu da araştırmalarca kanıtlanmış olup normal doğumun anneye ve bebeğe sağladığı birçok fayda mevcuttur. İşte bu faydalardan bazıları!

Normal doğum hem anneyi hem de bebeği güçlendirir

Doğum esnasında çekilen sancı inkar edilemez. Ama bu sancı birdenbire, çok şiddetle başlayan bir sancı olarak annenin karşısına çıkmaz. Çünkü doğum, aniden gerçekleşmez. Bebeğin dünyaya gelme süreci, annenin güç eşiğine ve bebeğin durumuna göre değişerek yavaş bir sancıyla başlar. Anne, adım adım bu sancının şiddetine ve sıklığına alışarak doğum anına kadar kendini hazırlar.

Tüm bu hazırlık aşaması da annenin acı eşiğinin yükselmesine ve dayanıklılığının artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bebeğin yavaş bir şekilde, anne karnındaki sıvıyla birlikte dış dünyayla buluşmasına olanak sağlar. Bu nedenle normal doğum hem bebeğin hem annenin süreci daha sağlıklı ve güç kazanarak atlatması için idealdir.

Normal doğum daha az risklidir

Her ameliyatın küçük de olsa riskleri vardır. Ancak bebeğin kendini ittirerek anne karnı sıvısıyla dünyaya gelmesi; annenin de sancıyla birlikte ıkınarak bebeği doğurmak için güç uygulaması tıbbi müdahalelere göre daha risksiz bir seçenektir.

Normal doğumda annenin vücudu ameliyat işlemlerine kıyasla daha hızlı toparlanır

Normal doğumda anne narkoz ya da cerrahi işlem altında kalmadığı için sezaryene göre daha çabuk toparlanır. Çoğu zaman, annenin doğum sonrası hastanede uzun süre konaklamasına gerek kalmayabilir.

Maddi olarak normal doğum bütçenizi korumaya yardımcı olur

Bütün kriterlerin yanında maddiyat çok daha yüzeysel bir faktör olarak kalsa da, çoğu aile için doğum masraflarını karşılamak sıkıntılı bir durumdur. Kıyaslama yapıldığında, normal doğum sezaryene göre daha hesaplı bir seçenektir. 

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP