Doğum, her annenin en özel deneyimlerinden biri. Belki de çocuk ve anne arasında gelişen en özel etkileşim anı olan bu mucizevi deneyim, tıpkı parmak izi gibi tamamen kişiye özeldir ve kıyaslamaya tabi tutulamaz. Normal doğumun en doğru doğum yöntemi olduğu iddiası gibi doğum hakkında kesin yargılarla genelleme yapmanın yanlış bir tutum olduğu rahatlıkla söylenebilir. Çünkü bazı durumlarda hem annenin hem de bebeğin sağlığı için normal doğum dışındaki farklı yöntemlerle doğum işleminin gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Ancak, tıbbi müdahale gerektiren herhangi bir durum olmadığında annenin normal doğum yaparak bebeğini dünyaya getirmesinin diğer yöntemlere kıyasla çok daha sağlıklı bir tercih olduğu da araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Doğum esnasında yaşayacakları acıdan dolayı endişelen annelerin, normal doğum yerine sezaryeni tercih etmesi sıklıkla karşılaşılan bir durum. Fakat normal doğumun anneye ve bebeğe sağladığı faydalar da göz ardı edilemeyecek kadar fazla. İşte bu faydalardan bazıları!

Normal doğum hem anneyi hem de bebeği güçlendirir

Doğum esnasında çekilen sancı ve acı inkar edilemez. Ama bu acı birdenbire, çok şiddetle başlayan bir acı olarak annenin karşısına çıkmaz. Çünkü doğum, aniden gerçekleşmez. Bebeğin dünyaya gelme süreci, annenin güç eşiğine ve bebeğin durumuna göre değişerek yavaş bir sancıyla başlar. Anne, adım adım bu sancının şiddetine ve sıklığına alışarak doğum anına kadar kendini hazırlar.

Tüm bu hazırlık aşaması da annenin acı eşiğinin yükselmesine ve dayanıklılığının artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bebeğin yavaş bir şekilde, anne karnındaki sıvıyla birlikte dış dünyayla buluşmasına olanak sağlar. Bu nedenle normal doğum hem bebeğin hem annenin süreci daha sağlıklı ve güç kazanarak atlatması için idealdir.

Normal doğum güvenlidir

Her ameliyatın küçük de olsa riskleri vardır. Anneye narkoz verilmesi, tıbbı malzemeler ve cerrahi müdahaleler bebeğin ve annenin enfeksiyon kapma riskini arttırabilir. Aynı zamanda annenin doğum esnasında baygın olması da sürecin işleyişini değiştirdiği için küçük ihtimallerle de olsa farklı komplikasyonlara yol açabilir.

Bebeğin anne karnından alınışından hemen sonra en ufak bir ihmal, bebeğin oksijensiz kalmasına veya sarılık olmasına neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı, bebeğin kendini ittirerek anne karnı sıvısıyla dünyaya gelmesi; annenin de sancıyla birlikte ıkınarak bebeği doğurmak için güç uygulaması tıbbi müdahalelere göre daha risksiz bir seçenektir.

Normal doğumda annenin vücudu ameliyat işlemlerine kıyasla daha hızlı toparlanır

Narkoz her bünyede farklı etkiler yaratır ve dozajı çok önemlidir. Bazı durumlarda annenin sezaryenden uyanması ve kendine gelebilmesi uzun sürebilir. Yaşadığı tıbbı müdahalenin yorgunluğu ve yan etkileri annenin yalnızca bedenini değil psikolojisini de etkileyebilir. Doğum anında bebekle ilk teması ve bebeğin dünyaya geldiği ilk süreci ameliyatın uzun süren etkileri nedeniyle kaçırabilir.

Normal doğumda ise anne narkoz ya da cerrahi işlem altında kalmadığı için sezaryene göre çok daha çabuk toparlanır. Çoğu zaman, annenin doğum sonrası hastanede uzun süre konaklamasına gerek kalmaz.

Maddi olarak normal doğum bütçenizi korumaya yardımcı olur

Bütün kriterlerin yanında maddiyat çok daha yüzeysel bir faktör olarak kalsa da, çoğu aile için doğum masraflarını karşılamak sıkıntılı bir durumdur. Kıyaslama yapıldığında, normal doğum sezaryene göre çok daha hesaplı bir seçenektir. Cerrahi müdahale, hastanede kalış süresi, ilaç ücretleri gibi faktörler sezaryen işleminin ücretini arttırmaktadır.

İlginizi çekebilir!