Live To Bloom ekibi olarak, holistik (bütünsel) sağlık adına daha fazla farkındalık uyandırmak ve sağlıklı yaşamın püf noktalarını en doğru şekilde okuyucularımıza aktarabilmek umuduyla her gün, insanı ve insanın “en iyi olma” halini mercek altına alıyoruz. Dünya Sağlık Haftası’na özel, sizler için bütünsel olarak sağlıklı ve mutlu bir birey olabilmenin önemini vurgulayan bir holistik sağlık yazısı hazırladık!

Holistik sağlık nedir?

Holistik sağlık; her türlü fiziksel, mental, duygusal, sosyal, mesleki, spiritüel ve sosyal konuyu içine alan, bütünsel olarak “sağlıklı, mutlu ve huzurlu” olmayı amaçlayan bir konsepttir.

Holistik sağlığı altı kategori ile tanımlayabiliriz:

  • Fiziksel sağlık
  • Mental sağlık
  • Duygusal sağlık
  • Spiritüel sağlık
  • Sosyal sağlık
  • Mesleki sağlık

Holistik tıp pratisyenleri, tüm bu kategorilerin iyileştirilmesi ile optimum sağlık düzeyine ve bütünsel olarak “iyi hissetme” haline ulaşabileceğinizi savunur. Yani bu altı kategoriden herhangi birinde bile bir sorun varsa diğer kısımların etkilenmemesi mümkün değildir.

Holistik sağlığın temel prensipleri

Holistik sağlıkta, sevgi ve destek en büyük iyileştirme prensipleri arasında yerini alır. Zihin, beden ve ruh üçlüsü arasında bir denge yaratmak holistik sağlığın hedeflediği en önemli tekniklerden biridir. Bütün insanların içlerinde “kendilerini iyileştirmelerini sağlayacak” güce sahip olduklarını savunan holistik sağlık öğretisi, hastalıkların bireysel olduğuna inanır. Bir hastalığın sebepleri de sonuçları da tamamen kişiye bağlı, hassas ve değişkendir.

Holistik sağlık doktorları, hastanın tüm hayat standartlarını göz önünde bulundurarak sorunun derinine inmeli, gerekli iyileştirmeleri tüm hayat skalasına yayacak şekilde uygulamaya özen göstermelidir. Holistik tedavinin amacı ise geçici olarak semptomları yok etmek değil, rahatsızlığı tamamen geçirmek ve hastayı bütünsel olarak iyileştirmektir.

Holistik tedavi yöntemleriyle optimum sağlığa nasıl ulaşılabilir?

Sağlıklı, kaliteli ve çeşitli bir beslenme alışkanlığı, her gün hareket etmenizi esas alan bir egzersiz programı, kaliteli uyku düzeni, mesleki mutluluk, sosyal yetkinlik, eleştirel ve yaratıcı düşünme becerisi, psikolojik ve duygusal sağlık, sağlam temelli ilişkiler kurabilme yetisi, spiritüel gelişim, çeşitli kişisel gelişim yöntemleri gibi pek çok seçenekle hayatınızda holistik tedavinin öne sürdüğü sağlık dengesini yaratabilirsiniz.

Ayrıca holistik tıp, bir rahatsızlık veya hastalık durumunda tıbbi ilaçların ve cerrahi işlemlerin yanı sıra akupunktur, homeopati, masaj terapisi, aromaterapi gibi alternatif tedavi yöntemlerine yönelmeyi de desteklemektedir.

Kısacası, kişiye kendini iyi hissettirecek ve sorunun kaynağını hem fiziksel hem ruhsal olarak çözmeyi sağlayacak her şey, bütünsel tedavi yöntemleri arasında yerini alabilir. Holistik tedavi sürecinde önemli olan esaslar; nasıl hissettiğiniz, nasıl bir destek gördüğünüz, sorunun kaynağına inerken nelerle karşılaştığınız ve kendinizle ilgili neler keşfettiğinizdir. Sağlık haftasında, herkese zihnen, bedenen ve ruhen sağlık dolu bir hafta diliyoruz!

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP