Bir süredir Reiki’nin sayısız faydalarını farklı yazılarımızla anlatıyoruz. Bu yazımızda da size Reiki ilkeleri ile Reiki’nin felsefesinden bahsetmek istiyoruz. Reiki, evrensel yaşam enerjisi anlamına geliyor ve evet biz bu enerji ile pozitif anlamda tam bir değişim yaşıyoruz.

Reiki bize bu değişim yolunda bir de ilkeleri ile yardımcı oluyor. Bizim için bu ilkeler birer oyun. Oynamak bazen zor olsa bile inanın günün sonunda aldığınız keyif inanılmaz. Hatta isterseniz her bir ilkeyi farklı bir kağıda yazıp sabah uyandığınızda gözlerinizi kapatıp içlerinden birini seçerek oynayabilirsiniz. Bir süre sonra bu ilkelerin düşünce yapınızı nasıl değiştirdiğine inanamayacaksınız.

Hadi oynamaya başlayalım!

Yalnızca bugünlük, hiçbir şeye kızma

Bir gün süresince olumlu veya olumsuz birçok olay yaşıyoruz.  Yaşadığımız bazı olaylar bizi sinirlendiriyor, hatta çoğunlukla hiç elimizde olmadan sinirleniyor, sinirlendiğimizin farkında bile olmuyoruz. Kortizol hormonu seviyemiz artıyor, tansiyonumuz çıkıyor, nabzımız hızlanıyor. Bunlar sadece vücudumuza etkilerinin birkaçı.

Duygusal olarak sinirlendiğimiz zaman ise öfke oluşuyor. Öfke ile ilk önce kendimize daha sonra çevremizdeki insanlara zarar veriyoruz. Çoğu zamanda haklıyken haksız duruma düşüyoruz. O zaman ne yapmalı? Yaşadığımız olaylar karşısında sadece bir an için durup derin bir nefes almalı ve o şekilde tepki vermeliyiz.

Yalnızca bugünlük, endişelenme

Endişe; bizi kemiren bir kurt gibi. Bir önceki yazımızda da uzun uzun anlattık. Hayatla ilgili unutmamamız gereken en önemli işleyiş; ne düşünürsek düşünelim, her şeyin olması gerektiği gibi oluyor oluşu. Biz sadece yaşanılacak olayın gidiş yolunda kendimizi mutlu, mutsuz ya da daha fazla mutsuz hissetmiş oluyoruz. Hatta çoğu zaman endişelendiğimizin farkına bile varmıyoruz.

Endişe, enerji akışımızı bozuyor. En sonunda da hastalıklar ortaya çıkmaya başlıyor. Böyle zamanlarda kendimize yaşadığımız endişenin gerçek olup olmadığını sormalıyız. Bir olayla ilgili yapabileceklerimizi yaptıktan sonra olayı akışına bırakmalıyız. Bırakın her şey olması gerektiği gibi olsun. Zaten ne oluyorsa bizim için hayırlısı oluyordur.

Yalnızca bugünlük, müteşekkir ol

Yaşadıklarımız bize neler öğretti? Neler yaşadık? Neden yaşadık? Her yaşadığımızın bize bir şeyler öğrettiğini unutarak genellikle yaşadıklarımızın olumsuz yanları ile ilgileniyoruz. Yaşadıklarınıza bir de farklı bir taraftan bakmaya çalışın.

Size ne katmış olabilir ya da ne anlatmak istiyor? Sürekli aynı olayları mı yaşıyorsunuz? Aynı tarz kişiler mi giriyor hayatınıza? Hımm durum böyle ise kesin bir şey anlatıyor, iyi dinleyin. Günün sonunda mı? Sadece teşekkür edin. Tüm yaşanılanlar için… Nefes aldığınız için… Günün öğrettikleri için…

Yalnızca bugünlük, kendini işine ada

Üretmek ibadettir. Hayatımız boyunca bir şeyler ürettiğimiz ve birilerinin hayatlarına dokunduğumuz sürece mutlu olabiliriz. Birçoğumuz maalesef sevdiği işlerde çalışmıyor. Keşke gerçekten yapmak istediğimiz işi yapsak ama bazen elimizin kolumuzun bağlı olduğu zamanlar olabiliyor.

O zaman ne iş yaparsak yapalım, elimizden gelenin en iyisini yapalım. Sonrasında alacağınız kişisel tatmine kendiniz bile inanamayacaksınız. En azından bir gün de olsa bunu deneyin.

Yalnızca bugünlük, insanlara nazik davran

Hatta ilk önce kendinize nazik davranın.  Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok şeyin değiştiğini göreceksiniz. Bugüne kadar çok yanlış şeyler yapmış olabilirsiniz, kötü bir insan olduğunuza inanabilirsiniz. Pişmanlıklarınız, acizlikleriniz fazla olabilir. Şimdi çekin ellerinizi yakanızdan ve sadece şu an ne yaptığınızla ve nasıl olduğunuzla ilgilenin. Affedin kendinizi. Sonra da diğer insanlara karşı nazik olun. Hem de karşınızdaki insanın size nasıl davrandığı ile ilgilenmeden. Farkınızı yaratın.

Bu arada Reiki ilkeleri nasıl belirlenmiş diye düşünüyorsanız; Reiki’yi tekrar keşfeden kişi (biz böyle düşünüyoruz) Dr. Mikao Usui, Japonya İmparatoru Meji’nin halkının mutluluğu için oluşturduğu prensiplerden çok etkilenmiş ve bu prensipleri Reiki’nin ilkeleri olarak belirlemiş. Öyle ki bugün Dr. Mikao Usui’nin mezar anıtında aşağıdaki metin yer almaktadır:

“Reiki’nin asıl amacı sadece hastalıkları iyileştirmek değil, insanların yaşamdan zevk almasını, mutluluğu deneyimlemesini ve doğru zihin ve sağlıklı bedene sahip olmalarını sağlamaktır. Bundan dolayı Reiki öğrencileri, önce Meiji İmparatoru’nun öğütlerini anlamalı ve sabah, akşam bunları tekrar ederek akıllarında tutmalıdırlar.”

İlginizi çekebilir!Hande Özakhun & Aybike McDonough

Uzun yıllardır kurumsal firmaların pazarlama departmanlarında çalışan Hande ve Aybike, “ben ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, ne üretiyorum, varoluş amacım ne” gibi sorulara yanıt ararlarken Reiki, EFT, Mutluluk Kolay ve Mindfulness gibi farklı şifa yöntemleriyle tanıştılar. Uzun yıllar süren eğitimlerden sonra bu öğretilerde uzmanlaşıp eğitmen oldular. Şuan Reiki seansları yapıyor...BLOOM SHOP