Reiki uygulaması, enerjiyi keşfetmekle ve enerji blokajlarını ortadan kaldırmakla ilişkilidir ve Reiki, Japonca’da “Evrensel Yaşam Enerjisi” anlamına gelir. Evrensel yaşam enerjisi, canlandıran, güçlendiren, rahatlatan ve şifa veren bir enerjidir ve bu enerji hem içimizde hem de tüm evrende bulunmaktadır. Evrende her şey enerjidir ve evrenin en önemli prensibi de enerjinin dengede olmasıdır.

Bizler de birer enerjiyiz ve enerjiden besleniyoruz. Her gün yediklerimiz, içtiklerimiz enerjiye dönüşüyor. Kalori hesabı yaparken aslında bedenimizin ihtiyaç duyduğu enerjinin hesabını yapıyoruz. Uykuda enerji depoluyor, hareket ederek enerji harcıyoruz. Enerjimiz düşük olduğunda yorgun, hatta hasta oluyoruz. Enerjimiz yüksek olduğunda ise canlı, “enerjik” ve mutlu oluyoruz.

Bütün bunları yaparken bizim de aslında en derinlerde enerjiden oluştuğumuzu pek düşünmüyoruz. Bu, stres veya sağlıksız beslenme gibi birtakım sebepler yüzünden olabiliyor. Bu durumlarla karşı karşıya kaldığımızda içimizde bulunan yaşam enerjisi azalmaya başlıyor ve bu yüzden de bazı psikolojik veya fiziksel rahatsızlar ortaya çıkabiliyor.

Reiki ile içimize attığımız olumsuz duyguları sakinleştirebiliriz

Yaşanılan tüm olaylar bizde öncelikle düşünce ve sonrasında duygu oluşumuna sebep olur. Örneğin, bir arkadaşımızla tartıştığımızda önce düşünürüz ve bu düşünce süreci de bizde üzgünlük, kızgınlık gibi duygu durumlarını oluşturur. Bu duygular hormon bezlerini aktif hale getirir ve bir çeşit kimyasal tepkimeye dönüşür. Örneğin kalp atışımız hızlanır, midemize kramplar girer.

Çoğu zaman da duygularımızı ifade edemez, içimize atarız. Bu da yaşanılan duyguların ve özellikle de stresin içimizde birikmesine neden olur. Biriktirilen bu duygular enerji kanallarımızda tıkanıklıklar ve dengesizlikler yaratmaya başlar. Bu aksamalar da doğal yaşam enerjisinin bedenimizde düzgün akmamasına neden olarak kendisini bizlere hastalık olarak gösterebilir.

Bedenimiz fiziksel hastalıklar aracılığıyla bize, bizi hasta eden duygulardan kurtulmamızı söyler. Reiki, bastırdığımız duygularımızı serbest bırakmada, kendimizi ve başkalarını affetmede bizlere yardımcı olur. Enerji kanallarımızdaki tıkanıklıkları açarak enerjiyi dengeler ve yaşam enerjisinin bedenimizde düzgün bir şekilde akmasını sağlar. Tıp, hastalıkları fiziksel düzlemde iyileştirirken Reiki hastalıklara daha derin bir düzeyde yardım eder.

3 temel reiki uygulaması

1. İnisiyasyon

Reiki aktarma yoluyla işleyen bir enerji sistemidir ve aktif hale gelebilmesi için inisiyasyon işlemi gerekmektedir. İnisiyasyon uyumlama işlemine verilen isimdir ve bu işlemin sertifikalı bir Reiki uzmanı tarafından yapılması gerekir.

Reiki yapan kişi evrenden aldığı enerjiyi bir ara kablo gibi kendine ya da yaptığı kişiye aktarır. Evrenden alınan bu enerji, Reiki uygulayıcısının taç çakrasından girer ve ellerinde yoğunlaşır. Eller yardımıyla Reiki uygulanan kişiye geçer ve her iki kişinin de ayaklarından bedeni terk eder.

Reiki uygulayıcısı enerji önce kendisinden geçtiği için seans süresince herhangi bir yorgunluk duymaz, aksine daha enerji dolu olur. Aynı şekilde kendisindeki hastalıkları uyguladığı kişiye aktarması ya da uygulanan kişideki hastalıkları kendine çekmesi mümkün değildir.

2. Niyet

Reiki enerji aktarımına niyet ettiğimiz anda başlar. Reiki süresince odaklanma ve gözümüzde canlandırma yapmayız. Reiki kişinin en çok ihtiyaç duyduğu alana kendiliğinden akar. Biz sadece kişinin en yüksek hayrı için şifa bulmasını isteriz.

Her ne kadar Reiki ugularken konuşup, sohbet etmek enerji aktarımını etkilemese de seans süresince sessiz kalınması hem Reiki uygulayıcısını hem de uygulanan kişiyi rahatlatır, zihinlerini durgunlaştırır. Bu yine de katı bir kural değildir, niyet ettikten sonra Reiki kişinin en yüksek hayrı için her halükarda akar.

3. Sezgi

Reiki uygulaması sırasında sezgilerimiz aracılığıyla elimizdeki enerji değişimlerini hissedebilir, elimizi nerede ne kadar süre tutacağımıza rehberlik alırız. Seans süresince her iki kişinin de alması gereken dersler olabilir.

Hastalığa sebep olan fiziksel, duygusal sebepleri seans süresince sezgilerimiz aracılığıyla alırız. Yine de algıladıklarımızı ve sezdiklerimizi karşımızdaki kişiye diretmememiz ve sadece paylaşmaya özen göstermemiz önemlidir. Yorumu kişinin kendisi yapmalıdır.Hande Özakhun & Aybike McDonough

Uzun yıllardır kurumsal firmaların pazarlama departmanlarında çalışan Hande ve Aybike, “ben ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, ne üretiyorum, varoluş amacım ne” gibi sorulara yanıt ararlarken Reiki, EFT, Mutluluk Kolay ve Mindfulness gibi farklı şifa yöntemleriyle tanıştılar. Uzun yıllar süren eğitimlerden sonra bu öğretilerde uzmanlaşıp eğitmen oldular. Şuan Reiki seansları yapıyor...BLOOM SHOP