Madem evrendeki her şey enerjiden oluşuyor, öyleyse enerji ile uygulanan şifa yöntemlerinin de bizleri iyileştirmeye yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Reiki ve modern tıp arasındaki ilişki gittikçe kuvvetlenirken evrensel yaşam enerjisinin vücudumuz ve duygularımız üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik çalışmalar da her geçen gün artmaya devam ediyor.

Yurtdışındaki birçok hastanede Reiki tamamlayıcı tıp adı altında kullanılıyor ve doktorlar tarafından hastalara öneriliyor. Bunun yanı sıra Yale Üniversitesi gibi önde gelen okullarda Reiki alanında eğitimler veriliyor.

Günden güne derinleşen Reiki ve modern tıp ilişkisi

Türkiye’de kanser alanında akla gelen ilk isimlerden Profesör Dr. Erkan Topuz, Reiki ve benzeri uygulamaların hastalığın iyileşme sürecini olumlu şekilde etkilediğini ve hastanın hastanede kalış süresini kısalttığını belirtiyor.

Reiki 1 ve Reiki 2 eğitimi alan Prof. Dr. Cengiz Canpolat da Reiki’nin özellikle ağrıları azaltmada, vücutta birikmiş negatif enerjinin boşlatılmasında ve zihinsel konsantrasyonu attırmada yararlı olduğunu belirtiyor. Bu tarz enerji çalışmalarının mutluluk veren endorfin hormonunu arttırdığını, stresi ve anksiyeteyi azalttığını ve hücresel bağışıklık üzerinde etki ettiğini de vurguluyor.

Türkiye ve Amerika’da sağlık alanında başarılı işlere imza atan ve her gün yaklaşık 4 milyon kişi tarafından izlenen The Dr. Oz Show’un sunucusu Dr. Mehmet Öz de Reiki uygulamalarını destekliyor. Öyle ki programlarından birisinde Reiki Master’ı Pamela Miles’ı konuk ederek programında Reiki uygulaması yaptırdı.

İlginizi çekebilir: Reiki’nin Faydaları ile Hayatınızı Şifalandırın

Farklı kültürlerde farklı isimlerle adlandırılan yaşam enerjisi ile ilgili bir çok araştırma var. Bu araştırma ve deneylerden bazılarını ve ulaştıkları sonuçları sizler için sıraladık.

1. Arpa tohumları ve Reiki

Reiki’nin yaşayan her mikroorganizmada etkili olduğunu savunan Montreal’daki McGill Üniversitesi’nden Dr. Barnard Grad, arpa tohumları ile ilgili bir araştırma yaptı. Bu araştırmada bir kaptaki tohumlar enerji konusunda eğitim almış bir şifacı tarafından şifa alan tuzlu solüsyon ile sulanırken, diğer kaptaki tohumlar şifa almamış tuzlu solüsyon ile sulandırıldı. Araştırma sonucunda şifa alan su ile sulanan tohumların diğer tohumlara oranla daha çabuk büyüdükleri, yüzde 25 daha fazla ağırlığa ve de daha yüksek klorofil içeriğine sahip oldukları gözlemlendi.

2. Filizlenme çalışması ve Reiki

The American Journal of Chinese Medicine’da yayınlanan bir çalışmaya göre, evrensel yaşam enerjisi kullanan bir kadın 20 dakikalık bir enerji çalışması sonucu tohumların filizlenme süresini hızlandırdığını ortaya koydu.

3. Kan değerleri ve Reiki

“Reiki Şifası: Fizyolojik Bir Perspektif” isimli çalışmasında gerçekleştirdiği Reiki deneyini anlatan eski hemşire Wendy Wetzel, 48 kişiden oluşan bir deney grubu ve 10 kişiden oluşan bir kontrol grubu oluşturdu. Her iki gruptan da deneyin başlangıç ve bitişinde kan örnekleri alındı. Birinci derece Reiki eğitimi alan deney grubunun hemoglabin ve hematokrit değerlerinde yüzde 25 artış görüldü. Reiki eğitimi almayan grupta ise herhangi bir değişiklik olmadığı saptandı.

4. Endişe çalışması ve Reiki

Bir diğer çalışma ise New York’taki St. Vincent Tıp Merkezi’nde enerji çalışmalarının plasebo etkisi içerip içermediğine ilişkin gerçekleştirildi. Bu amaçla 30 kalp hastasına endişe seviyelerini belirlemek üzere 20 sorudan oluşan bir test verildi. Sonrasında 15 kişiye ellerle şifa eğitimi almış olan kişiler tarafından, geri kalan 15 kişiye ise enerji eğitimi almamış sadece diğer enerji uygulayıcıların el pozisyonları taklit ederek terapi uygulandı. Eğitimli uygulayıcıların uyguladığı tedavi sonrası hastaların endişe seviyelerinde yüzde 17 azalma olurken, taklit ederek tedavi uygulanan hastalarda herhangi bir değişiklik gözlemlenmedi.

Reiki ve diğer enerji çalışmaları konusunda her gün yeni teoriler üretilmekte ve yeni çalışmalar yapılmakta. Bu çalışmalar devam ederken birçok bilim insanı Reiki’nin olumlu etkilerini kabul etmekte ve dünyadaki birçok hastane de hastalarına bu hizmeti sunmakta.

Umarız bir gün herkes bu evrensel şifaya bir şans verir ve bu mucizevi enerji ile şifalanır.Hande Özakhun & Aybike McDonough

Uzun yıllardır kurumsal firmaların pazarlama departmanlarında çalışan Hande ve Aybike, “ben ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, ne üretiyorum, varoluş amacım ne” gibi sorulara yanıt ararlarken Reiki, EFT, Mutluluk Kolay ve Mindfulness gibi farklı şifa yöntemleriyle tanıştılar. Uzun yıllar süren eğitimlerden sonra bu öğretilerde uzmanlaşıp eğitmen oldular. Şuan Reiki seansları yapıyor...BLOOM SHOP