YAZAN: DİLA ATTEPE

Dünyadaki yolculuğumuzda, anlayışımızın ötesinde birçok şey, bize yardım etmek için yanımızdadır. Onları fark etmek ve yardımlarından faydalanmak, önce çaba sarf etmemizi gerektirir. Ruh hayvanları da yolculuğumuzda, gücümüzü keşfetmekte bize yardımcı olabilirler. Kendi kimliklerimiz ve ruh hayvanları arasındaki ilişki birçok inanışta yer edinmiş ve insanlar bu hayvanları bir yol gösterici olarak kullanmıştır. Gelin ruh hayvanları testi ile hangi hayvanın rehberiniz olduğunu öğrenin ve birlikte anlamlarını keşfedelim!


Ruh hayvanı nedir?

Geçmişten günümüze birçok kültürde ve inanışta, ruh hayvanlarının insanların içsel yolculuklarındaki önemi göz ardı edilmemiştir. Erk hayvanları veya spiritüel hayvanlar olarak da bilinen ruh hayvanları kavramı, zaman ve coğrafya sınırlarını aşarak bize kendi kimliklerimizi, güçlü yönlerimizi ve zorluklarımızı keşfedebileceğimiz bir mercek sunar. Eski bir gelenek olan Şamanizm’de ruh hayvanları saygıdeğer ve önemli olmuştur. Bu canlıların enerjisi ve sembolizmini anlayarak kendimizle ve evrenle daha iyi bağlantı kurabiliriz.

Ruh hayvanı nasıl bulunur?

Ruh hayvanınızı keşfetmek, günlük hayatınızda daha farkında ve güçlü yaşamanıza yardımcı olabilir. Peki ruh hayvanları nasıl bulunur? Kendinizi keşfetme yolculuğunuzda dikkat edeceğiniz küçük işaretler ve uygulayabileceğiniz rutinler, ruh hayvanınızı bulmanıza yardımcı olur. Özellikle sevdiğiniz, çekildiğiniz hayvanlar olabilir, ruh hayvanınıza daha önce fark etmediğiniz içsel bir yakınlık hissedebilirsiniz. Hayvanınızı bulmanız için dikkat edebileceğiniz bazı noktaları sizler için derledik.

Hayvanları keşfedin ve gözlemleyin.

Öncelikle hayvanlar hakkında genel bir bilgi sahibi olmak, ruh hayvanınızı bulmayı kolaylaştıracaktır. Onları gözlemleyin, hangilerinin davranışları ve kişilikleri size benziyor? Bunları not edip günlük hayatınızda en çok karşınıza çıkan hayvanlara da dikkat edebilirsiniz. Onlar hakkında daha çok araştırmak ve bilgi edinmek, içsel yakınlık hissedip hissetmediğinizi anlamanıza da yardımcı olacaktır.

Rüyalarınıza dikkat edin.

Rüyalarımız, hayatımız konusunda bize mesaj niteliğinde sayılabilirler. Rüyanızda gördüğünüz bir hayvan belki de sizin rehberiniz olabilir! Eğer rüyalarınızda tekrar tekrar beliren bir hayvan varsa, ruh hayvanınız bilgeliğini ve yardımını size sunmak için kapınızı çalıyor olabilir.

Meditasyon yapmak da ruh hayvanınızı keşfetmek için bir yoldur.

Rahatlamak için girdiğimiz huzur dolu bir zaman diliminde meditasyonu ruh hayvanları ile bağlantı kurmak için kullanabiliriz. Meditasyon yaparken hayalinizde ruh hayvanınızla bağlantı kurduğunuzu canlandırabilir ve ondan kendini göstermesini isteyebilirsiniz. Derin bir odaklanma ve sabır gerektiren bu yöntem, içsel benliğinizle bağlantı kurmanıza ve daha iyi bir anlayışla yola çıkmanıza yardımcı olabilir.

Ruh hayvanı testi

Bakalım sizin ruh hayvanınız hangisi? Aşağıdaki testi çözerek ruh hayvanınızı öğrenebilirsiniz!

1. Hangi kelime sizi en iyi tanımlıyor?

a. Yaratıcı

b. Cesur

c. Sabırlı

d. Bilge

e. Tutkulu

2. Favori renginiz nedir?

a. Kırmızı

b. Mavi

c. Yeşil

d. Mor

e. Sarı

3. En çok hangisini yapmaktan hoşlanırsınız?

a. Yeni yerler keşfetmek

b. İnsanlara yardım etmek

c. Doğada vakit geçirmek

d. Okumak ya da yeni şeyler öğrenmek

e. Sanat ve müzikle kendinizi dışavurmak

4. En çok hangi kişilik özelliğine önem veriyorsunuz?

a. Cesaret

b. Zeka

c. Nezaket

d. Yaratıcılık

e. Sadakat

5. Kendinize en yakın bulduğunuz hayvan özelliği nedir?

a. Güç ve kuvvet

b. Zeka ve bilgelik

c. Zarafet ve incelik

d. Eğlenceli ve neşeli

e. Sadakat ve korumacılık

6. Eğer bir süper gücünüz olsaydı bunun ne olmasını isterdiniz?

a. Süper kuvvet

b. Telepati

c. Uçabilme

d. Görünmezlik

e. İyileştirme

7. En sevdiğiniz mevsim nedir?

a. İlkbahar

b. Yaz

c. Sonbahar

d. Kış

e. Hepsini severim!

8. En çok nerede huzurlu hissediyorsunuz?

a. Orman

b. Deniz

c. Dağ

d. Çöl

e. Şehir

Şimdi cevaplarınızın değerini toplayın:

1. a=2, b=4, c=3, d=5, e=1

2. a=4, b=2, c=3, d=5, e=1

3. a=1, b=3, c=5, d=4, e=2

4. a=2, b=5, c=4, d=3, e=1

5. a=4, b=5, c=3, d=1, e=2

6. a=5, b=4, c=3, d=2, e=1

7. a=3, b=4, c=2, d=5, e=1

8. a=3, b=1, c=4, d=2, e=5

8-14: Sizin ruh hayvanınız Kelebek.

15-21: Sizin ruh hayvanınız Geyik.

22-28: Sizin ruh hayvanınız Kurt.

29-35: Sizin ruh hayvanınız Baykuş.

36-40: Sizin ruh hayvanınız Ayı.

Ruh hayvanları ve anlamları

Ruh hayvanlarının anlamları, hayvanların doğal hayattaki kişilikleri ve yetenekleriyle yakından ilişkilidir. Bu yetenekleri anlayıp kendi kişiliğimizle bağlantı kurduğumuzda, hayatımız için önemli anlamlar ve yönler ortaya çıkarabilir. Bu hayvanlar sıklıkla yaşamlarımızda daha fazla geliştirebileceğimiz özelliklerimizi ve erdemleri sergilerler.

Ruh hayvanınızın fiziksel bir tasvirini görebileceğiniz bir konumda bulundurmak, onun özelliklerini hatırlamanıza yardımcı olacak yaklaşımlardan biridir. Onun bir fotoğrafını, heykelini ya da tablosunu evinizde bulundurmak, anahtarlık olarak kullanmak uygulayabileceğiniz bazı yöntemler olabilir. Ruh hayvanınızı her görüşünüzde onun özel niteliklerinin önemini sürekli olarak kendinize hatırlatabilirsiniz.

Ayı

Ayı, güç, yabanilik, cesaret, ilkellik, koruma ve anaç hisleri temsil eder. İçimizdeki saf ve dizginlenmemiş enerjiyi ayı sembolize eder. Savunma ve saldırganlık arasındaki dengeyi temsil eden ayı, bize duygusal ve zihinsel kaynakları keşfimizde yardımcı olur.

Baykuş

Baykuşların inanılmaz bir görüşü vardır. Bizlere hayatımızda iyi gözlemin önemini hatırlatırlar. Gözden kaçırdığımız şeyleri ve gizli hazinelerimizi keşfetmek için bize rehberlik edebilirler. Bilgelik ve içgüdüyü temsil eden baykuş, hileler karşısında bizlere yardım eder. Sezgileri kuvvetlidir, saklı potansiyelimizi açığa çıkarmak için yardımcı olabilir.

Kelebek

Birçok kültürde de olduğu gibi kelebek değişim ve gelişimi işaret eder. Zorlukların üstesinden nezaketle ve kolaylıkla gelebileceğimizi sembolize eder. Dönüşüm anlamına gelen kelebek, hayatın döngüsünü temsil eder. Neşe, huzur, yenilenme ve dışavurumun bir sembolüdür. Bazı inançlarda ölümsüzlüğü temsil ettiği de söylenir.

Geyik

Zarafet ve dengeyi sembolize eden geyik hassas ve barışçıl havasıyla dikkat çeker. Sakin ve hassas olan içsel huzurumuzu bize hatırlatır. Masumiyet ve nezaket duygularını aşılar. Zorluklar karşısında sakin durması ile bilinir.

Kurt

Kurt zeka, içgüdü ve özgürlükle bağlantılı bir hayvandır. Bizlere hayatta içgüdümüze güvenmemizi ve farkındalığımızın önemini öğretir. Kurt, iletişimi ve cesareti sembolize eder. Direnç ve özgürlüğü benimsemekte yol göstericidir. Sosyal bağları kuvvetlendirir.

Yukarıdaki beş ruh hayvanı en yaygın ruh hayvanlarıdır. Eğer sizin karşınıza farklı hayvanlardan biri çıkıyor ve içinizde güçlü duygular uyandırıyorsa, ruh hayvanınız aşağıdakilerden biri de olabilir.

 • Güvercin: Güvercin barışı, bereketi ve yeni başlangıçları temsil eder. Umutlu ve neşeli havası ile insanlara sakinliği ve şefkati kucaklamayı öğretir.
 • Yunus: Oyunbaz ruhlu yunus bizlere, hayata neşe ve mizah ile yaklaşmamızı hatırlatır. Aynı zamanda korumayı temsil eder ve iletişim konusunda kuvvetlidir.
 • Fil: Bilgelik, ilham ve güç fil ile ilişkilendirilen kavramlardır. Bize zor zamanların üstesinden saygı ve nezaketle gelebileceğimizin mesajını verir.
 • Kurbağa: Kurbağa dönüşümü temsil eder. Değişimin olduğu zamanlarda bize destek olabilecek bir hayvandır. Ayrıca feminen enerji ve duygusallık da kurbağanın önemli özelliklerindendir. 
 • Tilki: Tilki zekası ve oyuncu ruhuyla bizlere zorluklarda bir rehber olabilir. Çevresinden bağımsızdır ve büyümemize yardımcı bir ruh hayvanıdır.
 • At: Maskülen enerjisi ile at, üretkenliğin ve güçlü motivasyonun temsilcisidir. Kişisel hedeflerimizde tutku ve motivasyonun ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlatır.
 • Kedi: Bağımsızlık, merak ve keşif kavramları genellikle kedi ile ilişkilendirilir. Aynı zamanda hareket etmek için sabırla doğru zamanı beklemeleri bizlere bir ders niteliğindedir.
 • Şahin: Farklı bakış açılarını görmeyi bize öğreten şahin, gözlemin önemine dikkat çeker. Odaklanma konusunda yardımcıdır ve ruhsal yolculuğumuzda iyi bir rehberdir.
 • Aslan: Aslan doğuştan bir liderdir ve otoriteyi temsil eder. Cesareti ve gücüyle zorluklarla başa çıkma konusunda bizlere ilham veren bir kişiliği vardır.
 • Fare: Fareler küçük bedenleri ile ayrıntıların önemini bize öğretirler. Hassas kişilikleri olan fareler, hayattaki küçük ayrıntılara dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatırlar.
 • Tavus kuşu: Tavus kuşu bizlere öz sevgimizi hatırlatır. Onur ve bütünlüğü temsil eder ve karşılaştığımız zorlukların ötesindeki sorunlarla da başa çıkabileceğimizi öğretir. 
 • Kaplumbağa: Yavaş hareket etmesiyle bilinen kaplumbağa, bizlere dolu hayatlarımızda kendimiz için bir mola vermemizi hatırlatır. Bilgelik, gerçek ve empati kavramları kaplumbağa ile ilişkilendirilir.
 • Kaplan: Kaplan, ilkel duygularımızı ve güveni temsil eder. Harika bir avcı olan kaplan, hayattaki öngörülemezliği bizlere hatırlatır.


Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham olacak içerikler üretmeyi amaçlıyor....BLOOM SHOP