Günümüzün en popüler içeceği olan kahve; soğuk, sıcak, sade, sütlü, kremalı, şekerli ve daha pek çok farklı şekilde içilebilen, dolayısıyla da herkese bir şekilde hitap eden bir içecektir. Pek çok kişi için kahve, güzel bir günün başlaması için olmazsa olmazdır! Özellikle dinamik bir hayat temposuna sahip olan kişilerin, en başta enerjilerini desteklemek için vazgeçemediği sabah kahvesi ritüeli, 5 küçük takviye ile çok daha sağlıklı ve besleyici bir enerji deposuna dönüşebilir. İşte sabah kahvenizi iyileştirmeniz için 5 içerik önerisi!

Kollajen

Kollajen kullanımı konusunda verilen en önemli tavsiye; mümkünse spordan önce, düzenli olarak ve bol C vitamini ile beraber kullanılmasıdır. En başta cilt sağlığını iyileştiren kollajen; eklem ağrıları, kemik kaybı ve kalp, kas, bağırsak, saç, tırnak ve beyin sağlığı konusunda olumlu etkilere sahiptir. Sabah kahvenizin içine, önerilen miktarda kollajen katarak hem düzenli kullanımı destekleyebilir hem de spordan önce takviyenizi almış olabilirsiniz.

MCT yağı

Bulletproof kahve yani içine bir kaşık hindistan cevizi yağı ilave edilmiş sade kahve uzun bir süredir biliniyor. Özellikle yağ bazlı diyetlerdeki besin ihtiyacını karşılamak ve fazladan enerji için kullanılan bu yağlı kahve metodu, MCT yağı ile bir adım daha ileri götürülüyor. Kilo vermeyi destekleyen ve bedenimiz için sağlıklı bir enerji kaynağı olan bu içerik, Alzheimer, epilepsi ve otizm gibi sağlık problemlerinde bazı uzmanlar tarafından kullanılması öneriliyor. Toz formu da bulunan MCT, sabah kahvenizi desteklemek ve güne enerjik bir başlangıç yapmak için güzel bir tercih olabilir!

Adaptojenler

Vücuttaki stresi dengeleyen, bağışıklığı güçlendiren, yorgunlukla savaşan, konsantrasyonu arttıran ve hormonları dengeleyen doğal içerikler olan adaptojenler, son zamanlarda pek çok farklı gıdanın içinde karşımıza çıkmaya başladı. Maca, zerdeçal, shiitake mantarı, reishi mantarı, ashwagandha ve matcha gibi adaptojen içerikleri toz halinde kahvenize eklemek hem güzel bir aroma hem de daha sağlıklı bir sabah yaratmanızı sağlar.

Kakao

Uzun yaşamanın ve sağlıklı vücut fonksiyonlarının değişmeyen sırrı olan kakao, hem kahveye çok yakışıyor hem de sabah rutininize sağlık katıyor. Beyin fonksiyonlarından kalp hastalıklarına, ruh halinden kan şekeri dengesizliklerine ve enflamasyona kadar destekleyici pek çok etki sunan kakao, aynı zamanda yüksek lif oranı ile de açlığınızı kontrol etmenize yardımcı olur.

Baharatlar

Anti bakteriyel ve anti mantar özellikleri, sindirim sistemine olan destekleyici etkileri ve yüksek antioksidan seviyeleri ile öne çıkan muskat, lavanta, kırmızı biber, zencefil, kakule ve karanfil gibi baharatları kahvenizin içine eklemeyi hiç düşündünüz mü? Kendine has sağlıklı etkileri ile çok küçük oranlarda bile kayda değer faydalar yaratan bu içerikleri, demleme esnasında kahvenize eklemek hem güzel aromalar elde etmenizi sağlar hem de sağlığınızı destekler.

İlginizi çekebilir: 7 Bitkisel Sinerji Önerisi ile Daha Sağlıklı Bir Kış

BLOOM SHOP