Bazı bitkilerin insan bedeni üzerindeki olumlu etkileri farklı içeriklerle beraber tüketildikleri zaman artıyor. Bitkisel sinerji olarak adlandırılan bu olay; bitkilerin içlerinde bulunan yüzlerce kimyasal bileşiğin birbirlerini tamamlaması ve etkilerini arttırması ile ortaya çıkıyor. Dolayısıyla, aynı anda, aynı sonuca varmak için ortaya konulan uyumlu çaba anlamına gelen “sinerji” kelimesi ile açıklanıyor. Aralarında sinerji yakalanan besinler, faydalarını vücudun sadece bir bölgesinde göstermektense vücudun bütünsel sağlığı için çalışmaya başlıyor. Çoğu dünya mutfağından da aşina olduğumuz bu bitki eşleşmeleri faydaları, lezzetleri ve mis gibi kokuları ile yüzyıllardan beri kullanılıyorlar. Doğal ve pratik yollarla kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız aşağıdaki bitkisel sinerji eşleşmeleri tam size göre!

İlginizi çekebilir: Ayurveda Mutfağında Kullanılan Baharatlar ve Faydaları

Zerdeçal & Çörek Otu, Karabiber, Tarçın

Her ne kadar zerdeçal ve çörek otunun neden iyi bir sinerji yakaladıkları kanıtlanamasa da beraber çalıştıklarında kolesterolü ve kan şekerini düşürdüğü bilimsel araştırmalarla gösterildi. Tarçınla eşleşen zerdeçal ise her iki baharatın da antioksidan özelliğini ikiye katlıyor. Tek başına vücut tarafından tam anlamıyla emilemeyen zerdeçalın ana maddesi olan curcumin, karabiberle ile tüketildiği zaman daha kolay sindiriliyor. Anti-enflamatuar, antioksidan ve Alzheimer riskini azaltan mucizevi zerdeçalın gücünü arttırmak istiyorsanız karabiber ve tarçınla birleştiği leziz içecek Golden Latte’yi deneyin!

İlginizi çekebilir: Marifetli Baharat Zerdeçalın Faydaları

Çay, Zencefil, Karabiber, Fesleğen

Araştırmalara göre çay, zencefil, karabiber ve fesleğenin beraber kaynatılıp bitki çayı olarak tüketilmesi, her birinin tek başına sağlayacağı faydayı neredeyse dört katına çıkarıyor.

Zencefil & Papatya, Limon

Rahatsızlanan mide, ağrıyan eklemler ve cinsel sağlık için Geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan zencefil, papatya ile eşleştirildiği zaman sindirim sistemine daha hızlı etki ederek gaz sıkışmasını engelliyor ve mide bulanmalarına iyi geliyor. Rahatsızlık veren soğuk algınlığı semptomlarına karşı da zencefile ve papatya eşleşmesi fayda sağlıyor. 

Yeşil çay & Nar, Tarçın

Yüksek miktarda antioksidan içeren yeşil çay, tarçın veya narı bir arada tüketmek vücuttaki antioksidan aktivitesini önemli ölçüde arttırıyor.

Domates & Sarımsak

Türk ve İtalyan mutfaklarının demir başları, birbirine en çok yakışan ikili domates ve sarımsak olabilir. Serbest radikallere karşı savaşan, güçlü bir antioksidan domates, sarımsak ile eşleştirildiğinde çok daha iyi çalışıyor. Sarımsağın da antiviral ve antioksidan özellikleri domates ile sinerjiye girerek yükseliyor.

Şarap

Bu konuda yapılan sayılı sayıda araştırma şarabın içinde sinerjiye giren alkol ve üzümün vücutta kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilendirilen nitrik oksitin artışını engellediğini göstermiştir. Her ne kadar şarap sevenleri sevindirecek bir haber olsa da alkolün sağlığımız üzerine olan negatif etkilerini aklımızdan çıkarmamakta fayda var. 

Kakao

Kakao bitkisi, içindeki antioksidan kakao flavonoidleri ve kafein gibi uyarıcılar sayesinde doğal sinerji oluşturur. Bu nedenle yüksek kakao oranına sahip çikolata yemek kalp, damar sağlığına iyi geliyor ve güçlü antioksidan etki yaratıyor.

İlginizi çekebilir: İçtikleriniz Şifanız Olsun: Birçok Soruna İyi Gelecek 9 Bitki Çayı TarifiBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP