Günümüzün hızlı hayatı, zihnimizi sürekli olarak uyarıyor ve yoğun bir şekilde çalışmasına neden oluyor. İnsan doğasına aykırı olan bu tempo, bir noktadan sonra kendimizi sürekli olarak enerjisiz, mutsuz ve bitkin hissetmemizle sonuçlanıyor. Beyin sisi, depresyon, anksiyete ve kronik yorgunluk gibi hastalıkların da başlıca nedenlerinden olan bu hızlı ve panik halindeki zihin yapısını yatıştırmanın en etkili yollarından bir tanesi ise günde 1 kupa yeşil çay. Antik dönemlerden beri insan hayatının bir parçası olan yeşil çayı günlük rutininize katarak; ruh halinizi, beyin sağlığınızı ve hayatınızın dengesini sağlamanız mümkün. İşte yeşil çay ile kendinizi her an iyi hissetmeniz için tüyolar!

İlginizi çekebilir: Yeşil Çayın Faydaları

Gün içinde verilen sağlıklı molalar

Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki gün içinde mola vermeden çalışmak, kişinin hem performansını hem de ruh halini olumsuz etkiliyor.

Profesyonel ve sosyal yaşantımızı tehdit eden bu hızlı hayat temposunu, güne kısa molalar vererek ve kendimize zaman ayırarak yavaşlatabilir ve bu molalara yeşil çay gibi şifa kaynakları ekleyerek ruh halimizi daha da yukarı çekebiliriz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre yoğun tempolu günlük hayat, bizleri fiziksel ve ruhsal olarak yıpratıyor, ayrıca yaratıcılığımızı ve üretkenliğimizi olumsuz yönde etkiliyor. Aynı çalışmalar, bu durumu tersine çevirmek için gün içinde kısa molalar vermemizi öneriyor!

Yeşil çay ile azalan stres

Kadim öğretiler günümüzde oldukça yaygın bir konu. Nefes çalışmaları, yoga, enerji pratikleri ve meditasyon gibi popüler olan pratikler, modern hayatın stresini azaltmak ve doğamıza dönmemizi sağlamak için hepimizin zaman zaman başvurduğu rahatlama yöntemleri arasında. Hatta günlük hayatın akışında kendilerine rahatça yer bulmaları ve kolaylıkla uygulanabilmeleri için kısa süreli ve hatta masa başı formatlar olarak baştan yaratılıyorlar.  

Yoga, meditasyon ve nefes pratikleri kadar etkili diğer stresten arınma teknikleri de var. Mesela günde bir kupa yeşil çay içmek! Bir bardak yeşil çay içerek; stresten arınmak, zihinsel dinginliği sağlamak ve meditatif bir etki yaratmak mümkün.

Yapılan bilimsel araştırmalar, yeşil çayın ruh halini olumlu yönde etkilediğini ve zihni yatıştırdığını kanıtlamakta. Bu araştırmalar, yeşil çay içen bireylerin başlıca stres hormonu olarak bilinen kortizol salınımlarının (ayrıca depresyon ve demans risklerinin) yeşil çay içmeyen bireylere göre çok daha düşük olduğunu saptadı.

Yeşil çay ile beyin fonksiyonlarınızı güçlendirin

İnsanların doğası gereği ayak uydurmakta zorlandığı bu hızlı tempo, çoğu zaman beynimizin otopilot moda girmesine ve yaptığı işleri fark dahi etmeden, daha önceden geliştirdiği kalıplar yardımıyla yapmasına neden oluyor. Hatta çoğunlukla, beyin fonksiyonları için yıpratıcı olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmış olan multitasking, yani aynı anda birden fazla iş yapma, fonksiyonuna geçmemize neden oluyor.

Kronik odaklanma bozukluğu, kronik hafıza problemleri ve beyindeki gri madde artışıyla ilişkilendirilen mutlitasking’in bu yıkıcı etkilerini tersine çevirmek için bizim önerimiz gününüze bir kupa yeşil çayla renklendirdiğiniz kısa molalar katmanız!

Bilimsel çalışmalar yeşil çayın hafıza güçlendirici etkileri olduğunu ve beyindeki kan akışını arttırdığını da ortaya koyarken sağlıklı yaşlanmaya olumlu etkileri olduğunu da kanıtlıyor. Yeşil çay, beyindeki kan akışının hızlanmasına ve Alzheimer’ın, kısa süreli unutkanlıkların ve beyin sisinin önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

İçeriği sayesinde zihin ve beden sağlığını destekleyen yeşil çay, günlük bir rutin haline getirilerek ruh sağlığı için de destekleyici bir hal alabilir. Günün koşuşturmacasından veya yoğun geçen toplantılardan bunaldığınızı hissettiğiniz anda bir kupa Doğadan Yeşil Çay ile yavaşlamaya ve gününüzü yeşillendirmeye ne dersiniz?

İlginizi çekebilir: Kısa Uyku Molaları ile Zihin Performansınızı Artırın

BLOOM SHOP