Sağlıklı beslenmek günümüzün trendi haline geldiğinden beri “sağlıklı yemek lezzetsiz olur” algısı kırıldı. Sağlıklı bir konsept benimsemiş restoran ve kafelerle hayatımıza giren, leziz ve sağlıklı yemekleri kendi mutfaklarımıza taşımak için pek çoğumuz kolları sıvadık bile! Çok fazla malzeme kullanmadan, fazladan tuza ve yağa ihtiyaç duymadan ve en önemlisi gıdaların besin değerlerini koruyarak iştah kabartan yemekler yapmak aslında çok kolay. İşte lezzetli ve sağlıklı yemekler için ideal pişirme teknikleri!

İlginizi çekebilir: Bağırsak Sağlığı İçin Probiyotik ile Pişirmek

Haşlama

Oldukça kolay, hızlı ve sağlıklı bir pişirme tekniği olan haşlama yapmak istiyorsanız sağlam bir tencere, su ve tuz sizin için yeterli olacaktır. Haşlama yapmak, her ne kadar basit bir teknik olarak görünse de pişirdiğiniz gıdaların besin değerlerini korumaya dikkat etmeniz gerekiyor. Yüksek sıcaklıklar ve su, pişirilen gıdaların içinde bulunan suda çözünebilen vitaminleri ve minerallerin yüzde 70’inin kaybetmenize neden olabiliyor. Fakat pişirdiğiniz gıdaların ideal zaman ayarına sadık kaldığınız sürece bunun için endişelenmenize gerek yok.

Buharda pişirme

Taptaze sebzelerden balıklara kadar her türlü gıdayı rahatlıkla pişirebileceğiniz bir teknik olan buharda pişirme, gıdaların doğal hallerini korumak için ideal bir yöntem. Gıdaların besin değerlerini, renklerini, tatlarını ve kendi dokularını mümkün olduğunca korumalarına imkân sağlayan bu pişirme tekniği fazladan yağ, tuz ve baharat kullanmak istemeyen bireyler için de ideal! Ayrıca pişirme esnasında koku ve duman çıkarmayan, yağlı bulaşık bırakmayan ve oldukça pratik olan buhar tekniği, profesyoneller tarafından en temiz pişirme tekniği olarak gösteriliyor.

Poşe

Haşlama tekniğiyle sıklıkla karıştırıla poşe yöntemi için kaynama noktasının hemen altındaki su sıcaklığı gerekiyor. Haşlamaya göre biraz daha uzun zaman alan poşe, gıdaların besin değerlerini korumalarını zorlaştırıyor. Fakat yine de balık, yumurta ve meyve gibi hassas gıdaları pişirmek için önerilen yöntemlerden bir tanesi.

Izgara

Besin değerini mümkün olduğunca koruyarak, aromalı ve leziz yemekler pişirmek istiyorsanız muhtemelen sizin için doğru teknik bu! Gıdaların kendi lezzetlerine ek olarak baharat kullanımına da uygun olan bu pişirme tekniği, gıdaların diriliklerini ve sululuklarını kaybetmeden pişirmenize de imkân sağlar.

Hızlı soteleme (stir-fry veya wok)

Az yağ ve kaliteki bir tencere/tava ile rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu yöntem özellikle kuşbaşı büyüklükteki etler, kinoa ve pirinç gibi tahıllar ve ince kesilmiş sebzeler için idealdir. Hızlı bir şekilde pişirmek, gıdaları yakmamak veya çok aşırı yağ kullanmamak bu tekniğin dikkat edilmesi gereken noktalarıdır.

BLOOM SHOP