Sağlıklı saçlar herkesin hayalidir. Fakat hava kirliliği, stres, vitamin eksikliği, hızlı kilo alma ve verme, yorgunluk, uykusuzluk gibi birçok faktör saç dökülmesine, uzama hızının düşmesine ve saçın parlaklığını yitirmesine neden olurlar. Canlılığını kaybetmiş saçlara dışarıdan bakım yaparken, gerekli oksijen, vitamin ve mineral desteğini de sağlayarak içeriden de desteklemek ve beslemek gerekir.

Sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler nelerdir?

Saç köklerini arındırmak için kullanılan sirke gibi doğal yöntemler, sirkenin içerisindeki yüksek asit seviyesinden dolayı saç derisine zarar verebilir. Bu yüzden doğal yollara başvururken, kullanım miktarına ve sıklığına dikkat etmekte fayda var.

Sağlıklı saçlar için 5 vitamin

Vücudumuzun %70’i sudan oluşur. Bütün organlarımız gibi saçlarımız da en çok ihtiyaç “su”ya ihtiyaç duyar. Bu yüzden günde en az 2- 2,5 litre su içmek cildimizi ve saçlarımızı nemlendirir. Suyun yanı sıra gerekli vitamin ve minerallerin de alınması gerekir. “Vitamin ve mineralleri zaten yiyeceklerden alıyorum” diye düşünüyorsanız, haklısınız! Ancak yeterli miktarda almadığımızda da eksikliğini yaşayabiliriz. İşte saçımızın ihtiyaç duyduğu vitaminler:

1. A Vitamini

Saç dökülmesi, parlaklığının azalması, saç dokusunun çatallaşması ve kırılması gibi problemler A vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.

A vitamini, yağ bezelerinin sebum üretimini arttırır, saç tellerinin beslenmesini ve canlılığını kazanmasını sağlar. Aynı zamanda dökülmeyi durdurur.

2. B Vitamini

Saç dökülmesi ve saç derisi rahatsızlıkları (kepek, pullanma, kuruluk gibi) gibi şikayetleriniz varsa B vitamini eksikliğiniz olabilir. B vitamini kan dolaşımını hızlandırır ve hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Özellikle B12 vitamini, hücrelerin bölünüp çoğalmasını sağlayarak saç derisinin yenilenmesini ve saçın daha hızlı uzamasını sağlar.

3. Biyotin

Saçın temel yapı taşı olan keratin üretimini arttırır. Bu nedenle yıpranan saçların daha hızlı yenilenip toparlanmasını, hızlı uzamayı ve dökülmeyi engeller. Saç hücrelerinin gerekli enerjiyi üretmelerine yardımcı olur.

4. C Vitamini

Vücut için çok gerekli olan bu vitamin kan dolaşımını hızlandırarak saç için gerekli olan besinlerin daha hızlı hücrelere ulaşmasını sağlar. Saç dökülmesi ve kuru saç derisi problemlerinin çözülmesini sağlarken, saçın hızlı uzamasına da yardımcı olur.

5. E Vitamini

Diğer vitaminler gibi kan dolaşımını hızlandırması nedeniyle hücre üretimini arttırmada önemli rol oynar. Canlılığını yitiren, kırık, yıpranmış ve dökülen saçlar E vitamini desteği ile tekrar eski sağlığına kavuşturulabilir.

Saçlarımızla ilgili yaşadığımız sorunları kozmetik bir konu olarak düşünmeyip, genel sağlık durumumuzu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Health Line, Medical News TodaySimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP