YAZAN: ALEYNA TEPE
In partnership with Wings

Teknolojinin bu denli hakim olduğu günümüzde, sağlık alanı da giyilebilir cihazların entegrasyonu ile dikkate değer bir dönüşüm yaşıyor. Bu cihazlar sağlık durumunu takip etmek ve iyileştirmek için etkili bir yöntem olarak kullanılıyor. Giyilebilir teknoloji, günlük aktiviteleri izlemekten, yaşamsal belirtileri ve uyku döngülerini takip etmeye kadar birçok alanda yaşamı kolaylaştırıyor. Bu aksesuarlar bedeninizi daha iyi tanımanızı ve gerekli aksiyonları almanızı sağlayarak iyi oluş halinizi destekliyor. Sağlığınızı takip etmek, hatta zaman zaman kontrolü elinize almak için kullanabileceğiniz giyilebilir wellness aksesuarlarını sizin için araştırdık.


Giyilebilir wellness nedir?

Giyilebilir wellness sadece bir trendden daha fazlasıdır; sağlık bilincine sahip bir yaşam tarzı oluşturmaktır. Hastane odalarından, günlük aksesuarlar olarak kullanılabilecek cihazlara dönüşen sağlık teknolojisi, kendi iyi oluş halinizin kontrolünü ele almanızı sağlıyor. Giyilebilir wellness aksesuarları biofeedback verilerinin toplanması ve analizi yoluyla kişiselleştirilmiş sağlık iç görüleri sunuyor. Bu aksesuarların günlük yaşama entegrasyonu potansiyel sağlık sorunlarının erken tespitini sağlarken halihazırda mücadele ettiğiniz sağlık sorunlarına da çözüm sunabiliyor.

Sağlık bilincinin artmasıyla, giyilebilir wellness aksesuarlarına olan talep de artıyor. Bu artışın temeli olarak ise, bireylerin kendi sağlıklarını takip etme, olası problemleri önleme ve iyileştirme konusunda istekli olması gösteriliyor. Dolayısıyla, giyilebilir sağlık teknolojileri alanı da gelişiyor. Çeşitli aksesuarlar ile sağlık farkındalığını artıran bu talebin karşılanması hedefleniyor.

Popüler giyilebilir wellness aksesuarları

Giyilebilir wellness aksesuarlarının temel faydası, gerçek zamanlı, eyleme geçirilebilir sağlık içgörüleri sağlamalarıdır. Bu aksesuarlar, uyku düzenleri, kalp ritmi, yumurtlama döngüsü, günlük aktivite seviyeleri gibi önemli metrikleri sorunsuz bir şekilde izleyerek bedenin güncel durumu hakkında kapsamlı bir resim sunmayı sağlıyor. Bireyler kendi bedenlerini daha iyi tanıyor ve yaşam kalitelerini bu sayede artırıyor. Bedeninizde ne olduğuna dair bilgi sahibi olmak, doğru tercihlerle daha sağlıklı alışkanlıklar edinmenize ve daha bilinçli bir yaşam tarzı benimsemenize katkıda bulunuyor.

Zihinsel sağlık desteği

Modern yaşamın zihinsel sağlık üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulduğunda giyilebilir teknoloji alanındaki çalışmaların odağının da bu yöne çekilmesi tahmin edilebilir. Stres ve zihinsel iyi oluş takibi, kalp hızı değişkenliği, cilt iletkenliği gibi göstergeleri ölçmek için geliştirilmiş sensörlerle sağlanıyor. Bu veriler, stres seviyelerine ilişkin iç görüler sunarak kullanıcıların tetikleyicileri belirlemelerine, stres ve endişeyi yönetmek için adımlar atmalarına olanak sağlıyor. Apollo, zihinsel sağlığı destekleyecek bu giyilebilir teknolojiler için iyi bir örnek olabilir. Bileklik olarak kullanabileceğiniz bu aksesuar yaşamsal bulgularınızı takip ederek stres seviyelerinizdeki değişimi tespit edebiliyor. Stres seviyenizin arttığı anlarda ise çeşitli titreşimler ile sakinleşmenizi sağlıyor. Kısacası bu giyilebilir cihaz, farkındalık tekniklerini teşvik ederek ve gerçek zamanlı geri bildirimler sağlayarak duygusal dayanıklılığı ve zihinsel iyi oluşu destekliyor.

Uyku kalitesinin takibi

Eğer uykuda başınıza gelenleri merak ediyorsanız uykunuzu takip etmek işinize yarayabilir. Giyilebilir bir uyku takip aksesuarı kullanmak uyku döngüleriniz ve kalp ritminiz hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Bu sayede uyku kalitenizi artırmak için nasıl bir yol izleyeceğinize daha kolay karar verebilirsiniz. Uyku takibini kolaylaştırmak için Oura yüzük ya da Withings uyku matından faydalanabilirsiniz. Oura yüzüğünüz uykunuzu değerlendirerek uyku kalitenize 1 ile 100 arasında puan verir ve size nasıl bir uyku uyuduğunuzu söyler. Çarşafınızın altına yerleştirebileceğiniz Withings uyku matı ise, gece boyunca kalp atışınızı, nefesinizi ve hareketinizi kaydederek uyku kalitenizi hesaplar. Bu ürünler sayesinde, geç saatte içilen bir kahvenin ya da uyku öncesi yapılan bir meditasyonun dinlenme kalitenizi nasıl etkilediğini tespit edebilir, gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Doğurganlık ve döngü takibi

Giyilebilir teknolojiyle ilgili gelişmeler sayesinde, doğurganlık ve döngü takibi gibi kadın sağlığını vurgulayan konular da takip edilebiliyor. Bu alanda üretilen birçok aksesuar, kadınların kalp atış hızındaki değişimleri ve vücut ısılarını takip ederek yumurtlama ve regl dönemlerini tespit ediyor. Doğurganlık ve döngü takibini sağlamada en etkili aksesuarlardan biri olarak, dünyanın ilk doğurganlık takip bileziğini piyasaya süren Ava‘dan bahsedilebilir. Ava’nın tasarladığı bu bileklik, doğurganlık döngüleri, yaklaşan hamilelikler ve genel sağlık durumları hakkında önemli veriler sunuyor. Yalnızca uyku sırasında bile takabileceğiniz bu bileklik %89 doğruluk oranıyla beş günlük doğurganlık pencerenizin zamanlaması hakkında günlük güncellemeler sağlıyor. Bu sayede döngünüzü takip ederek hamile kalmak istiyorsanız şansınızın en yüksek olduğu zamanı tespit edebiliyorsunuz.

Beslenme takibi

Beslenme rutininizi izlemek ve takip etmek için her geçen gün dijital destek alabileceğiniz teknolojilerin çeşidi artıyor. Çeşitli aplikasyonlarda tutulan beslenme günlükleri ve kalori hesabı artık giyilebilir aksesuarlarla çok daha kolay takip edilebilir bir hal alıyor. Örneğin, Healbe akıllı saatler kalori alımınızı ve besin değerlerini hiçbir veri girişi yapmadan takip etmenizi sağlıyor. Tükettiğiniz besinler sindirildiğinde, yani metabolizmanız doğru çalıştığında ve besinler vücudunuza dağılmaya başladığında, hücreler bu besinleri emiyor ve bir su salınımı sağlıyor. Bu akıllı saat ise, açığa çıkan sıvının hareketini sensörleri ile takip ve analiz ederek tüketilen besinlerin etkilerini cilt üzerinden takip ediyor. Besin alımını ve bedensel iyi oluşu takip etmeyi sağlayan bu teknoloji vücut sağlığınızı kontrol etmenizi oldukça kolaylaştırıyor.

Sağlık teknolojilerindeki hızlı ilerlemelerle birlikte giyilebilir wellness aksesuarlarının gelecekte daha da önem kazanması ve yaygınlaşması bekleniyor. Wellness aksesuarlarının daha da gelişmesiyle birlikte, hastalıkların erken teşhisi, sağlıklı yaşam biçimlerinin teşviki ve kişiselleştirilmiş sağlık planlaması gibi birçok alanda fayda sağlaması oldukça heyecan verici. Bu trendin devam etmesiyle bireyler kişisel sağlıkları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilecek ve bilinçlenerek daha sağlıklı seçimler yapabilecek.


Yenilenen Wings ile hayatınıza değer katmaya, alışveriş keyfini ayrıcalıklara dönüştürmeye hazır mısınız? Siz de Wings’in ayrıcalıklı dünyasına katılmak ve size özel programlarını incelemek için link üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz!Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP