YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI

Wellness pratiklerinin iyi olma haline etkisi yadsınamaz. Cinsellik ve cinsel sağlığın etkileri ise genelde bu denklemde göz ardı edilebiliyor. Cinsel sağlığımızı maksimum potansiyeline ulaştırmak için bedenimizi hackleme sistemi olan sexual biohacking, vücudumuza yönelik bütünsel bir yaklaşımla cinsel hayatımızı destekliyor.


Beynimiz ve vücudumuz her noktasıyla birbirine bağlı bir makine gibi çalışır. Birbirleriyle bağlantılı bu sistemde bir noktada yaşanan tıkanıklık, zincirleme bir etki yaratarak farkında olmadığımız birçok farklı yapıyı etkileyebilir. Buna bağlı olarak günümüzde pek çok insan cinsel sağlıkla ilgili endişeler yaşayabiliyor. Son deneyimlerde yaşanan bir olay, ara sıra yaşanan bir problem veya dönemsel olarak ruh haliyle bağlantılı gelişen durumlar bazı endişelere sebep olarak cinselliğin öz güvenli yaşanmasına engel olabiliyor.

Vücudumuzun alt birimlerinden biri olan ve cinsel dürtü olarak bilinen libido, düzgün işlemeyen bir sistemde sağlıklı bir şekilde çalışamaz. Eğer uykunuzu iyi alamıyorsanız, besleyici bir diyet uygulamıyorsanız veya düzenli egzersiz için zaman ayıramıyorsanız libidonuz düşebilir. Eğer bu durumun farkına vardıysanız cinsel sağlığınız konusunda yeni bir başlangıç yapmak için biohacking’den faydalanabilirsiniz.

Biohacking ile vücudunuzun kodlarını çözmek

Sağlıklı yaşamı tıpkı bir bilgisayar sistemi gibi düşünürsek biohacking bu sistemi hackleyerek istediğimiz sonuçlara daha kolay ve daha hızlı ulaşmayı vaat eden bir sağlık trendi olarak tanımlanabilir. Biohacking, insan biyolojisine ilişkin temel bir anlayış geliştirerek genel sağlığımızı iyileştirmek için kullanılabilecek yöntemlere denir. Bu uygulamalar sağlıkla ilgili belirli unsurlara odaklanarak özelden genele bir yaklaşım sergiler. Belirli alanlarda iyileştirmeye odaklanan bu yaklaşımlar, yaşam tarzımızda küçük ve yönetimi kolay değişiklikleri benimsemeyi gerektirir.

Biyolojik hacklemenin bir örneği, sağlıklı kilo kaybını teşvik etmek için enerji seviyelerini arttırmak veya odaklanmayı geliştirmek için düzenli beyin egzersizleri yapmak olabilir. Biohacking yoluyla bu hedeflere ulaşmak için vücudumuzda ele almak istediğimiz sistemi iyileştirmeye yardımcı olacak bilimsel olarak desteklenen, doğal veya teknolojik yöntemler kullanılabilir.

Sexual biohacking nedir?

Sexual biohacking cinsel sağlığımızın tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için bilimsel bilgiden, teknolojik gelişmelerden ve bütünsel yaklaşımlardan yararlanmayı içerir. Geleneksel tedavilerin ötesine geçen ve çiftlerin keşfedebileceği olasılıklar dünyasının kapılarını açan bu yaklaşım, yalnızca cinsel hayatımızı değil gündelik yaşantımızda bu sorunla bağlantılı birçok alanı iyileştirmeyi de hedefler.

Sexual biohacking’in en önemli faydalarından biri düşük libido, ereksiyon problemleri, vajinal kuruluk ve orgazma ulaşma zorluğu gibi yaygın sorunları çözüme ulaştırma konusundaki çalışmalarıdır. İlişkilerdeki yakınlığı ve tutkuyu arttırmaya yönelik yapılan çalışmalarda sexual biohacking önemli yapı taşlarındandır. Yaşanılan problemlere neden olan fizyolojik ve psikolojik faktörleri anlamak, cinsel sağlığı optimize etmek için atılacak ilk adımı oluşturur.

Libidonuzu arttırabilecek takviyeler

Vücudun kendi doğal işlevlerini optimize etmek için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlamak, biohacking’in en önemli unsurlarındandır. Yaptığımız her işte bir enerji harcadığımız için bedenimizi besleyecek doğru yakıtlara ihtiyacımız var. Sağlıklı bir libido için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yaygın vitaminler ve mineraller şunlardır:

  • Ginseng: Sağlıklı enerji seviyelerini destekler. Libidoyu, cinsel performansı, sperm hücresi kalitesini artırır ve genel olarak cinsel sağlığa yardımcı olur.
  • D Vitamini: Ruh halinin dengelenmesine yardımcı olur ve depresyon riskini veya yoğunluğunu azaltır.
  • B3 Vitamini: Doğal olarak enerji seviyelerini artırır ve daha uzun süreli ereksiyon için kan dolaşımını iyileştirir.
  • C Vitamini: Testosteron düzeylerini artırır ve sağlıklı kan basıncını/kan dolaşımını destekler.
  • Çinko: Testosteron düzeylerini artırır ve vücudun metabolik fonksiyonunu iyileştirir.
  • Magnezyum: Uyku kalitesini artırarak enerji seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur. Bireylerin cinsel aktiviteden keyif almak için gereken enerjiye sahip olmalarını sağlar.
  • Maca: Cinsel dürtüyü artırır.

Bedeninizle iletişiminizi arttırmanın yolları

Belki mükemmel besleniyor ve gerçekten dengeli bir şekilde egzersiz yapıyorsunuzdur. Belki de meditasyon yapıp kişisel bakımınıza özen gösteriyorsunuzdur ama buna rağmen yeterli uyumuyorsunuzdur. Zayıf noktalarınızın nerede olduğunu ve enerji seviyenizin cinsel istekliliğinize, uyarılmanıza ne gibi etkileri olabileceğini araştırmaya çalışarak siz de farklı hipotezleri kendi üzerinizde test edebilirsiniz.

Bütünsel sağlık bakış açısından yola çıkarak bedeninizle iletişim kurmanıza fayda sağlayacak öneriler için okumaya devam edin.

Semptomların altında yatan sebepleri araştırın.

Biohacking’in temel ilkelerinden biri geleneksel tıbbı son çare olarak kullanmaktır. Bu nedenle yalnızca semptomları tedavi etmek yerine, sorunun temel nedenini teşhis etmek cinsel performans arttırıcılar yerine kalıcı bir çözüm arayanlar için uygun olur. Asıl sorun göz ardı edildiğinde veya önemsenmediğinde nokta atışı bir tedavi uygulamak bir o kadar zorlaşacaktır.

Antrenmanlarınızı dengeleyin.

Yüksek yoğunluklu egzersizler, stres hormonu olan kortizolün salgılanmasına neden olur ve bu durum vücuttaki testosteron ile rekabete girer. Bu nedenle hayatta çoğu şeyde olduğu gibi doğru egzersizin anahtarı da dengeyi koruyabilmektir. Düzenli kardiyo rutininizin arasına düşük yoğunluklu ve güç artırıcı egzersizleri ekleyerek siz de bu dengeyi yaratabilirsiniz.

Testosteron seviyenizi artırın.

Yüksek testosteron yüksek libido ile ilintilidir. Eğer cinsel arzularınızda bir azalma hissediyorsanız doğal şekilde testosteron takviyesi ile bu durumu düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Avokado, brokoli, ıspanak, karnabahar gibi sebzeler ve muz, yumurta, bal gibi besinler testosteron yükseltmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda düzenli egzersiz yapmak, iyi beslenmek, ideal vücut ağırlığını korumak, kaliteli uyumak ve sigarayı bırakmak gibi noktalara dikkat ederek testosteron seviyeleri artırılabilir.

Stresi azaltın.

Testosteronu artırmaya yönelik başka basit bir yol da stresi azaltmaktan geçer. Meditasyona, düşük etkili egzersize veya kafanızı boşaltmanıza yardımcı olacak başka bir hobiye zaman ayırın. Stres kontrolünde kendinize zaman ayırmak çok faydalıdır. Gün içerisindeki kortizol seviyelerinize dikkat edin. Stresinizin kaynağından emin değilseniz, bir terapiste başvurabilirsiniz çünkü sizin için bilişsel terapi de bir biohacking çeşidi olabilir.

Günün sonunda, cinsel yaşamınızı biyolojik olarak hacklemeye yönelik bu doğal tutum ve yaklaşımlar, genel sağlığımızı iyileştirmeye, modumuzu yükseltmeye, öz güvenimizi artırmaya yöneliktir. Bu alışkanlıklar sağlıklı bir cinsel hayatın getirdiği akış haline geçmemizi kolaylaştırmaya yarayarak bütünsel sağlığımıza da katkı sağlar.

Her birey benzersizdir ve özellikle cinsellik gibi oldukça öznel konularda herhangi biri için işe yarayan çözüm başka birine fayda sağlamayabilir. Sexual biohacking genel geçer tek bir çözüm yerine kişilere özel çözüm seçeneklerini öne çıkarır. Bu nedenle biohacking deneyimleyecek olan kişiler, kendi vücutlarına ve sorunlarına özel olarak bedenlerinde ve arzularında gerçekten neyin etkili olacağını keşfetmek için farklı tekniklere, tedavilere ve müdahalelere göz atabilir. Bu sürecin nitelikli bir sağlık uzmanı eşliğinde yönetilmesi tavsiye edilir.

BLOOM SHOP