YAZAN: MELTEM FAKABASMAZ

Can sıkıntısı yaygın bir duygudur. Bir aktiviteden tatmin olmamak veya ona ilgi duymamak can sıkıntısına yol açabilir. Kendinizi enerjik hissettiğinizde eğer enerjinizi yönlendirecek hiçbir yeriniz yoksa can sıkıntısı yaşanabilir. Bu durum bir göreve odaklanmakta zorluk çektiğinizde de ortaya çıkabilir. Sıkıntı; dış uyarım, motivasyon veya amaç duygusu eksikliğinden kaynaklanabilir. Rutin görevlerden, tekrarlayan faaliyetlerden veya yenilik eksikliği de can sıkıntısına neden olabilir. Bu da zamanda sürükleniyormuş gibi veya monoton bir rutine sıkışıp kalmış gibi hissetmeyle sonuçlanabilir. Duygularımızın karmaşık ortamında, can sıkıntısı sıklıkla odağımızı işgal edenlerden biri olur. Monotonluğun yüzey seviyesinin derinliklerinde, içsel deneyimlerimizin farklı tonlarını temsil eden sıcak ve soğuk can sıkıntısının yer aldığı incelikli bir spektrum yer alıyor.


Sıcak can sıkıntısı nedir?

Daha yoğun ve heyecanlı bir duygusal durumla karakterize edilir. Artan bir huzursuzluk veya hayal kırıklığı hissini içerir. Sıcak can sıkıntısı içindeki insanlar gözle görülür rahatsızlık, sabırsızlık veya güçlü bir uyarılma isteği gösterebilir. Duygusal yoğunlukları, onları daha pasif olan soğuk can sıkıntısından ayırır. Sıkıntıya neden olan monotonluktan kurtulmak için değişime, yeniliğe veya bakış açısında bir yenilenmeye ihtiyaç duyulduğunun sinyalini verebilir.

Sıcak sıkıntı, yoğun ve çalkantılı bir duygusal durum olarak ortaya çıkar. Sürekli uyarı arayan ve anın sessizliğine direnen içinizdeki huzursuz alevlerdir. Zihin hararetle yenilik ve heyecan arzuladığından, bu tür can sıkıntısı kabullenmeyi gerektirir.

Sıcak can sıkıntısı ile başa çıkmak için neler yapabilirsiniz?

Rahatsızlık içinde kalabilmek: Huzursuzluğa direnmek yerine, onu farkındalığınıza davet edin. Rahatsızlık hissinizi yargılamayın ve bunun duyguların gelgitlerinin doğal bir parçası olduğunu kabul edin.

Farkındalığı geliştirmek: Rutininize farkındalıklı hareket etmeyi dahil edin. Yürüyüş, yoga gibi aşırı uyarılma olmadan etkileşime izin veren herhangi bir aktivite bunun için uygun olabilir. Aktif zihin ile şimdiki zamanın huzuru arasında bir denge kurmanız yardımcı olacaktır.

Soğuk can sıkıntısı nedir?

Soğuk can sıkıntısı, kopma veya kayıtsızlık duygusuyla ilişkilendirilebilir. Kişinin mevcut duruma dair ilgisiz veya duygusal olarak uzak hissedebileceği bir durumdur. Soğuk can sıkıntısı yaşayan kişiler dışarıdan sakin veya etkilenmemiş görünebilir ancak içsel olarak çevreyle etkileşim veya bağlantı eksikliği vardır. Bu tür can sıkıntısı, ilgiyi yeniden canlandırma ihtiyacını veya kişinin etkinliklerinde daha derin bir anlam bulma ihtiyacını gösterebilir.

Sakin bir gölün hareketsiz yüzeyine benzeyen soğuk can sıkıntısı, ilk bakışta mütevazı gibi görünebilir. Yüzeysel bir ilgisizlikmiş gibi görünürken aslında derinlerde daha fazlasına yönelik sessiz bir özlem vardır. Hayatımızın hızlı ritminde, soğuk can sıkıntısı anları çoğu zaman fark edilmez ve sürekli dış uyaran arayışının gölgesinde kalır.

Soğuk can sıkıntısı ile başa çıkmak için neler yapabilirsiniz?

Merakınızı geliştirin: Sıradan gibi görünen anlarda gizli mücevherleri ortaya çıkarmaya çalışarak can sıkıntısına merakla yaklaşabilirsiniz. Çevrenizin veya faaliyetlerinizin hangi yönlerini gözden kaçırdınız?

Tutkuyu yeniden keşfedin: Soğuk can sıkıntısı, tutkularınızdan koptuğunuzun veya yeni bir bakış açısına ihtiyaç duyduğunuzun sinyali de olabilir. İlgi alanlarınızı yeniden gözden geçirmek ve coşkunuzu körükleyen ateşi yeniden canlandırmak için iç dünyanıza zaman ayırın.

Sıcak ve soğuk can sıkıntısı, farklı olsalar da duygusal deneyimlerimizin dokusunda iç içe geçmiş ipliklerdir. Bu boyutları tanımak, spektrumda farkındalık ve niyetle gezinmemizi sağlar. Soğukkanlılığı benimseyerek ve ateşli huzursuzluğu ele alarak kendimizi keşfetme potansiyelini açığa çıkarır ve her anın içinde var olan zenginlikle derin bir bağ geliştiririz. Bu anlayış yolunda ilerlerken sıcak ve soğuk can sıkıntısı arasındaki dansta uyum bulabiliriz. Bu hallerin içinde günlük yaşamlarımızı iyileştirecek ve daha bilinçli bir varoluşu teşvik edecek dönüştürücü gücün yattığını keşfedebiliriz.Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP