Pandemi sebebiyle hepimiz uzun süre karantinada kaldık ya da kısıtlı sosyalleşmeye devam ediyoruz. Gündemin belirsizliği, giderek artan kaygılar ve daha önceden hiç birimizin deneyimlemediği bir olayın içinde oluşumuz evin içinde geçirdiğimiz uzun süreler ile birleşince “zaman” hepimiz için çok farklı akmaya başladı. Kimimiz için 2020 yılı çok yavaş geçerken kimimiz uzun karantina dönemini sanki bir hafta sonuymuş gibi hatırlıyor. Yaşanılan bu anormal süreç hepimize zamanın aslında ne kadar göreceli olduğunu ve güzel hatırlanan anılara sahip olmamız için kontrolün zamanımızı nasıl geçirmeyi tercih ettiğimize bağlı olduğunu hatırlatıyor. Şu sıralar kendinizi zaman nasıl bu kadar hızlı veya yavaş geçti diye düşünürken buluyorsanız, sizin için zaman kavramını sorgulatacak 6 film önerisi sıraladık!

İlginizi çekebilir: Spiritüel Yönünüzü Geliştirecek 6 Film Önerisi

1. Coherence:

James Ward Byrkitt’in yönetmenliğini üstlendiği Amerikan yapımı film bir grup arkadaşın akşam yemeği yemek için buluşmasıyla başlıyor. O gece Dünya’nın yakınlarından geçecek bir kuyruklu yıldız yemeğin ana konusu halini alır. Bir anda kesilen elektrikler ile enteresan bir yöne doğru gelişen olaylar arkadaş grubundaki herkesin dünyayı algılayış biçimlerini, gerçeklik algılarını ve ikili ilişkilerini değiştirecektir.

2. About Time:

Başrolünde Rachel McAdams’ın olduğu Richard Curtis yönetmeliğinde çekilen About Time zaman yolcusu olduğunu öğrenen bir adamla sevdiği kadın arasında geçen olayları anlatan bir aşk filmidir. Tim zaman yolcusu olduğunu öğrendiğinde aşık olduğu kadını etkilemek, ilişkilerine farklı bir boyut eklemek için ilişkileri süresince zamanda yolculuk yapar. Ancak zaman içinde yaşadıkları bazı problemlerin zamanda yolculukla çözülemeyeceğini fark eder.

3. Donnie Darko:

Tüm zamanların en kült filmlerinden birisi olan, başrolünde oldukça genç Jake Gyllenhaal’un yer aldığı Donnie Darko zaman kavramını daha karanlık ve derin bir taraftan ele alıyor. Tavşan kılığına girmiş bir kişi tarafından uykusundan uyandırılan ve 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra Dünya’nın sonunun geleceği söylenen lise öğrencisi Donnie’nin bu bilgiyle başa çıkmaya çalışmasını, etkilenen sosyal hayatını ve psikolojisini izliyoruz. 

4. 13 Going on 30

2000’li yıllarda çekilen bu eğlenceli romantik komedi filmi 13. yaş doğum gününü kutlayan genç bir kızın 30 yaşına basmayı dilemesiyle, bir anda kendini 30 yaşında bulmasını konu alıyor. Jennifer Garner ve Mark Ruffalo’nun başrolünde oynadığı bu film, kız arkadaşlarla yapılacak bir film gecesinde herkesin zamanında büyümüş olmayı dilediği her anı hatırlayıp gülümsemesine aracı olabilir. 

5. Arrival 

Zaman kavramına dünya dışı bir katman getiren başarılı bilimkurgu filmi Arrival sürükleyici ve yaratıcı konusuyla oldukça etkileyici. Dilbilimcisi rolünde gördüğümüz Amy Adams Dünya’ya aniden inen ve barışçıl mı istilacı mı olduğu anlaşılmayan uzaylılar ile insanlar arasında çevirmenlik yapmakla görevlendiriliyor.

6. Predestination

Belki de zaman konseptini en uca götüren filmler arasında bulunan Predestination aksiyon filmi sevenleri oldukça tatmin edecek. Zamanda seyahat ederek olmuş veya olacak suçların önüne geçmeye çalışan bir ajanının hayatını konu alan bu film hakkında ne kadar az bahsedilirse o kadar çok şaşıracağınız türden. Başrolünde ise Ethan Hawke yer alıyor! 

İlginizi çekebilir: Bakış Açınızı Derinleştirecek 7 Film ÖnerisiBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP