Gündüzlerin kısalmaya gecelerin uzamaya başladığı Sonbahar Ekinoksu bu sene 22 Eylül’de gerçekleşecek. Gündüz ve gecenin eşit olduğu ekinoks sonrasında, karanlık saatler uzamaya başlayacak. Her sonbahar gibi yaprakların sararması ve dökülmesi ile başlayan hüzünlü gecelerin uzaması; bizleri iç mabedimize yeniden dönmeye, ilkbahar ve yaz aylarında yaşadıklarımızı hazmederek özümsemeye davet ediyor olacak. 

2020’nin ilk 8 ayını geride bıraktık bile! Yılda iki kere yaşanan, gündüzün ve gecenin eşit olduğu ekinokslardan ikincisi yarın yaşanacak. Yin’in ve Yang’ın, gündüzün ve gecenin, karanlığın ve aydınlığın bir bütün olma halini yaşadığı 22 Eylül; zorlandığınızı, desteklendiğinizi ve engellendiğinizi hissettiğiniz alanları ve inançlarınızı gözden geçirmeniz için ideal bir gün olacak.

İlginizi çekebilir: Eylül 2020 Astroloji Yorumları

Sonbahar ekinoksu ve yoga

Yoga’nın temel kavramlarından olan Svadhyaya kendini bilmek, özünü tanımak ve kendini okumak olarak tanımlanabilir. Bu kavram Sokrates’in “kendini okuyan, kendini anlar, dolayısıyla kendini bilir” anlamına gelen ‘Gnothi Seauton’ buyruğu ile örtüşmektedir.

Doğu kültüründen gelen Svadhyaya, Batı kültüründe farklı bir formla karşımıza çıkar. Doğu’da psikanaliz kavramı; düşüncelerin, hislerin, fantezilerin, duyguların analizini yapabilmek için kendini bilmek ve kendini öğrenmek değildir.

Yoga felsefesinde anlatılmak istenen, gerçek benliğinin keşfidir. Bireyler kendilerini dalga zannederler. Kendi benliklerini keşfettikleri zamansa aslında okyanusun kendisi olduklarını anımsarlar ve kendi özlerini gün yüzüne çıkarırlar.

Size davetim, ekinoks ile kendi içinize dönerek neyin kendiniz için işe yaradığını ve yaramadığını keşfetmeniz. Sonbahar ve kış mevsimlerinde karanlığın da artmasıyla içimizden bir davet alırız. Dolayısıyla ekinoksla beraber girdiğimiz dönem, içimize dönerek gereksiz şekilde taşıdığımız, yer kaplayan ve bu yüzden de yeniliklere fırsat vermeyen ne varsa bulmamız ve onlardan özgürleşmemiz için ideal bir zamandır. 

Youtube kanalıma yüklediğim Sonbahar Ekinoksu özel videosunu bu soruları yanıtlamadan önce yaparak dışarıda olan dikkati kendine çevirmenize yardımcı olabilir. 

Vaktiniz yoksa kısa bir meditasyon ve hatta 1 dakikalık nefes odağı da yardımcı olabilir. (Soruları cevaplarken bir kağıda not almanızı öneririm. Bu şekilde, 2021 İlkbahar Ekinoksu ile beraber hayatınızdan neler gitmiş ve kalmış olacak gözlemleyebilirsiniz. )

Sizin için işleyen ne? 

  • Zorlandığınız zamanlara geri dönüp bakacak olsanız hangi öğretiler, deneyimler ve inançlar size yardımcı oldu? 
  • Hangi öğretiler, deneyimler ve inançlar ıstırap yaşamanıza engel oldu? 
  • Bir mücadeleye doğru ilerlerken kendinizi güvende, dengede ve bir bütün olarak hissetmenizi ne sağladı? 
  • İçinden geçtiğimiz dönem boyunca belirli anlarda dengede, huzurlu, sevinçli, tatmin olmuş ve bütünle bir anlamda bağ kurmuş olarak hissettiren neler oldu? 
  • Kendinizin, ailenizin, var olduğunuz topluluğun, insanlığın ve bütünün iyiliği için özgünlüğünü yansıtan hangi adımları attınız?

Sizin için işlemeyen ne? 

  • Stres sizi kıskacına almaya devam ediyor mu? 
  • Duygusal iniş çıkışlar içinde kendinizi kaybolmuş hissediyor musunuz? 
  • Kendinize hak ettiğiniz değeri vermek isteseniz de başkalarından aynı yaklaşımı göremiyor musunuz?
  • Kendinizi yargılamaya, suçlamaya ve/veya kendinize acımaya engel olamadığınız durumlar yaşamaya devam ediyor musunuz? 
  • Kendinize evet diyebildiğiniz durumlar başkalarına hayır demekten korktuğunuz durumlardan daha mı az? 

Vazgeçerek hayatta alan kazanmak

Özellikle işlemeyenler içinde yer alan soruların en az ikisine evet diyorsanız o zaman keskin bir şekilde o işe yaramayanı yaşamınızdan kesip atmanın tam zamanı! Deneyimlerim sonucunda bu yaklaşım ile hızlı geri dönüş alınabildiğini gördüm. 

Bedeninizde sürekli ödem olmasından şikayet edenlerdenseniz, özellikle süt ve süt ürünlerini yaşamınızdan çıkarın. Yoğurt olmadan sabah kahvaltısı edemeyenlerden biriydim. Ve bir gün zorunlu olarak yoğurt yiyemedim, sonra ertesi gün ve bir sonraki gün ve yaklaşık 1 hafta yoğurt ile beraber sevdiğim peynirlerden uzak bir yaşamım olmak zorunda kaldı. Zorlanmadım mı? Evet başta zorlandım. Sonra eve gelip de tartıya çıktığımda 2-2,5 kiloluk ödemimden eser yoktu. 

Sağlıklı yemek için pizza üstüne brokoli eklemek yerine, beyaz unla yapılmış olan yiyecekleri beslenmenizden çıkartabilirsiniz. Bir şeyleri keskin kararlarla hayatınızdan çıkardığınızda büyük bir alan açmış oluyorsunuz.

Sağlıklı yemek yemeye başlamak enerjinizi yükseltiyor, daha rahat uyumanızı sağlıyor ve daha keyifli yaşamaya başlıyorsunuz. Tek bir şeyden vazgeçerek çok daha fazlasını yaşamınıza çekmeniz mümkün. 

Sonbahar Ekinoksu’nda, kendi içinize doğru bakmanız için bir davet ediliyorsunuz. Gelip geçici dalgalar olmadığınızı ve onların oluştuğu okyanusun kendisi olduğunuzu hatırlamanız için davet ediliyorsunuz. Kendinizi bilerek yol alacağınız bütünlüğünüz için yeniden dengenizi bulmaya davet ediliyorsunuz. 

İlginizi çekebilir: Wim Hof Metodu ile Bağışıklığınızı GüçlendirinMeltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP