Kendinizi sürekli aç mı hissediyorsunuz? Yemek yedikten sonra hala yemek düşünmeye devam mı ediyorsunuz? Bu durumun altında yatan sebepleri merak ediyorsanız işte sürekli aç hissetmenin 8 yaygın nedeni!

1. Çok fazla rafine karbonhidrat tüketmek

Beyaz ekmek, makarna, pirinç ve işlenmiş şeker gibi çok fazla rafine karbonhidrat tüketiyorsanız muhtemelen çoğu zaman aç hissediyorsunuzdur. Çünkü rafine karbonhidratlar, kan şekerinizi hızlı yükseltir, bu da kan şekerinde ani bir düşüşe neden olur. Bunun sonucu da vücudunuz daha fazla yiyecek için beyninize sinyaller gönderir.

Rafine karbonhidrat alımını azaltmak için beyaz ekmek, makarna veya pirinç yerine tahıllı ekmek, yulaf, mercimek veya kinoa gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Karbonhidratlar Beynimize Ne Yapıyor?

2. Yeterli su içmemek

Susuzluk da açlık hissine neden olabilmektedir. Çünkü vücudunuz bazen susuzlukla açlığı karıştırabilmektedir. Açlık hissettiğinizde, yiyecek bir şeylere ulaşmadan önce bir yudum su alın, günde 8-10 bardak su içmeye çalışın.

3. Yeterli protein tüketmemek

Proteinler sizi tok tutar, bu da iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olur. Her öğünde protein tüketmeyi ihmal etmeyin. Örneğin kahvaltınıza yumurta, peynir veya süt, öğle veya akşam yemeğinize tavuk, et, balık, yoğurt veya ayran eklemeye çalışın.

4. Çok hızlı yemek yemek

Yemeğinizi 20 dakikadan daha kısa süre de mi yiyorsunuz? Cevabınız evet ise sık sık aç hissetmenizin nedeni bu olabilir. Birçok çalışmada, hızlı bir şekilde yenen yiyeceklerin yüksek gıda alımına ve düşük doygunluğa neden olduğu bulunmuştur.

Yavaş yemek yediğinizde ve iyice çiğnediğinizde, vücudunuz doygunluk sinyallerini beyne göndermek için yeterli zamanı bulur. Doyduğunuzu hissetmenizi sağlar ve bu da sizi aşırı yemekten alıkoyabilir. Yemeğinizi 20 dakikadan uzun sürede bitirmeye çalışın. Yemek yeme sürenizi uzatmak için, yemek yerken aralarda birkaç derin nefes alın. Çatalınızı her ısırıktan sonra masaya bırakın.

İlginizi çekebilir: Fazla Kiloların Sebebi Hızlı Yeme Alışkanlığı Olabilir Mi?

5. Can sıkıntısından yemek

Evdeyken kendinizi buzdolabının önünde mi buluyorsunuz? Aslında bu durum açlıktan değil, can sıkıntısından dolayı birçoğumuzun başına gelebilir. Bir dahaki sefere, canınız sıkıldığında mutfağa gitmek yerine başka bir işle meşgul olmaya çalışın.

6. Yeterli ve kaliteli uyku uyumamak

Her gece en az 7-8 saat uyku uyuyun. Uyku, iştah kontrolünde önemli bir yere sahiptir. Yeterince uyuyamazsanız leptin seviyeleriniz düşer. Leptin, tokluk hissetmenizi sağlayan bir hormondur.

7. Az miktarda lifli besin tüketmek

Diyetiniz lif açısından düşükse yemekten sonra doygunluk hissetmeyebilirsiniz. Yüksek lifli yiyeceklerin sindirimi daha uzun sürdüğü için açlığınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Diyetinize tahıl, kuru baklagil, meyve ve sebze gibi yüksek lifli gıdalar ekleyebilirsiniz.

8. Yemek sırasında dikkat dağınıklığı

Günümüzde tempolu ve hızlı yaşam tarzımız bizi aynı anda birçok işi yapmaya zorlayabilir. Mesela dikkatimiz dağınıkken yemek yemek gibi. Başka bir işle meşgulken ne kadar yemek yediğimizi sıklıkla gözden kaçırırız. Vücudumuzun gönderdiği sinyalleri tamamen görmezden geliriz.

Dikkatinizin dağılmasını önlemek için yemek yerken elektronik cihazlarınızı kapatın, sadece yemeğinize odaklanın.

Sonuç!

Sık sık aç hissediyorsanız diyetinizi ve yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekebilir. Beslenmenizden rafine karbonhidratları çıkartıp yerine lif içeriği yüksek besinleri ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak yeterli protein aldığınızdan emin olmanız gerekir. Ayrıca yemek yerken tabağınıza odaklanmaya çalışmalı, dikkatinizi dağıtan tüm unsurlardan uzak kalmalısınız.

İlginizi çekebilir: Yeme Farkındalığı ile Açlığınızı Tanımlayın

Diyetisyen Su Sevilgen

1996 yılında doğan Su, 2018’te Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında yemek yapmaya ve sağlıklı tarifler geliştirmeye ilgisi arttı. Bu sayede tariflerini, Instagram’da @foodvibees adlı hesabından paylaşmaya başladı. Şu anda İstanbul’da özel bir klinikte beslenme ve diyet danışmanlığı veriyor. Buna ek olarak, BES-İN dergisine yazı yazıyor ve spor yapmaktan, yeni lezzetler denemekten, fotoğraf çekmekten keyif alıyor.

BLOOM SHOP