16 Ekim 2020 tarihinde, denge, adalet ve eşitlik kavramlarının temsilcisi Terazi burcunda, bizleri bir yeniay bekliyor. İletişim, ilişki, hikaye anlatımı, sevinç ve uyumlanmakla gibi konuları yöneten Terazi burcunda gerçekleşecek olan bu yeniay, Süper ay olarak nitelendiriliyor. Akrep’te Merkür, Koç’ta Mars, Boğa’da Uranüs ve Balık’ta Neptün gerilemelerinin olduğu bu kaotik dönemde Terazi yeniayı bizlere, utanç ve suçluluk gibi olumsuz duygulardan arınmamızı, kendimize dönmemizi ve kendimizle daha güçlü bağlar kurmamızı söylüyor.

Yeniayın getirdiği fırsat!

2020, hayatlarımızda pek çok değişikliğe neden oldu. Bu değişikliklerden hangilerini kabullenebildiğimizi, hangilerini kabullenmekte zorlandığımızı ve halen nelere tutunmaya çalıştığımızı anlamamız konusunda yol gösteren yeniay, bizlere özgürleşmek için ihtiyacımız olan altın anahtarı da sunuyor. Biz de bu anahtarı doğru kullanarak tutunduklarımızı bırakmak ve hayatımızdaki zorlukları kolaylaştırmak için bir fırsata sahip oluyoruz.

Anahtarlarımızı ve cüzdanımızı kaybediyoruz, banyonun yerinde küf olduğunu fark ediyoruz, en sevdiğimiz ve yıllarca baktığımız kedimiz ölüyor, en sevdiğimiz arkadaşımız başka bir ülkeye taşınıyor, ailemizden biri Covid-19’a yakalanıyor, sevdiğimiz biri kazada vefat ediyor, çalıştığımız şirket iflas ediyor, işten çıkartılıyoruz, terk ediliyoruz…

Bilinçli farkındalığımız, tüm kalbimizle kabullenişimiz ve köklenmiş dengemizle (ayrım yapmadan) yaşamın karşımıza çıkardıklarına rağmen yola nasıl devam edebiliriz? Yeniay enerjileri, bizlere başımıza gelen her şeye rağmen insan olduğumuzu hatırlatıyor!

Kendi içimize dönerek tepki verebilme özgürlüğünü yeniden elimize almamıza yardımcı oluyor. Kaybetme korkusu, suçluluk ve utanç duymadan; hayal kırıklıklarına, zorluklara ve felaketlere tepki verebileceğimizi bize yeniden gösteriyor. Bu yeniayda; öfkelenmekte, kızgın hissetmekte, bağırmakta ve isyan etmekte özgürüz.

Yeniayla kabullenmek

Zorlu kriz anlarında, şefkatli bir alan içinde kabullenebilme cesaretini keşfedebilmek için yeni ayın enerjisini kullanabiliriz. Önemli olan yaptığımız seçimlerdir. Kabullenebildiklerimizin ve isyan ettiklerimizin hepsi seçimlerimizden ibarettir. Sorunlarımıza sevginin ışığında bakabilmek cesaret gerektirir.

Son dönemde, böyle seçimler yapmam gereken anlarda, dilimden düşürmediğim bir dua paylaşmak istiyorum. Teolog Reinhold Niebuhr’un sükûnet duası:“Tanrım, bize değiştirilemeyecek şeyleri sükûnetle kabul etmemiz için erdem, değiştirebileceğimiz şeyleri değiştirmek için cesaret ve bu ikisi arasındaki farkı ayırt edebilmek için bilgelik ver.” 

Yeniay 16 Ekim Cuma yani bugün gerçekleşiyor. Aynı gün ve/veya öncesinde ve sonrasında 3 gün boyunca yoga yapmanızı öneririm. Yoga enerjinizi dengelemenize yardımcı olurken aynı zamanda kendi içinize bakabilmeniz için de bir araç olabilir.

Yeniay için özel akışı

Bütün gezegenlerin ters harekette olduğu bu dönemde, bizi zorlayan ne varsa onlara karşı tepkisel olarak yeniayı karşılamak ve niyet belirlemek yerine önce sinir sistemini rahatlatıcı çalışmalar yapabilirsiniz. Her zaman yanımızda olan nefesten yardım alarak otonom sinir sistemini dengeleyebilirsiniz. Verdiğiniz nefesleri uzatarak bedeni ve zihni sakinleştirebilir ve yaşamı kolaylaştırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Daha İyi Hissetmenizi Sağlayan 3 Egzersiz

Dengeleyici nefes ve meditasyon çalışmaları

  • Kendi doğal nefesinizi izleyebilirsiniz. Burnunuzdan havanın girişini ve çıkışını izleyebilir; 10 nefes sayarak sinir sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Dilerseniz hazırlamış olduğum video ile nefes çalışmasını yapabilir ve yeni ayın enerjisini kendi içinizde dengeleyebilirsiniz. 
  • Burundan derin nefes alıp, ağızdan vermek de güzel bir egzersiz olabilir. Ağızdan nefesi verirken, uzmanların önerdiği sesli şekilde, ‘aaahhhh’ sesi çıkarabilirsiniz. Bu teknik de sinir sistemini rahatlatmak konusunda yardımcı olacaktır. 

İlginizi çekebilir: Ekim 2020 Astroloji YorumlarıMeltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP