YAZAN: NİHAN BORA
FOTOĞRAF: SAKARA
In partnerhip with Wings

Yaşamın farklı nedenlerle sizi zorladığını hissediyor ve bu durumun sizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, onu iyileştirmek için bazı yöntemleri deneme zamanınız gelmiş olabilir. Küçük değişikliklerle beklemediğiniz bir ilerleme sağlayabilir ve yaşamınızı anlamlı hale getirebilirsiniz. Güne başlarken zorlanıyor, bazı işleri sürekli erteliyor veya geç yattığınız için kendinizi hep yorgun hissediyor olabilirsiniz. Uzmanlar farklı bir bakış açısıyla yaptığınız ufak değişikliklerin yaşamınızı iyileştireceğini söylüyor. İşte uzmanlardan hayatınızı iyileştirmenin 5 pratik ve etkili yolu!


1. Kaliteli uyku yaşamdaki her şeyi etkiliyor

Tüm vücut için temel onarıcı işlevlere sahip olan uyku, Dünya Kardiyoloji Kongresi’nde açıklanan araştırma sonuçlarına göre yeterli, yüksek kaliteli alındığı takdirde genel esenlik ve uzun ömürlülük üzerinde olumlu bir etki gösteriyor. Uykunun yaşamımızın üçte birini geçirdiğimiz bir yaşam periyodu olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Atilla Kara, sağlıklı bir vücut için düzenli ve kaliteli uykunun önemli olduğunu belirtiyor ve tavsiyelerini şöyle sıralıyor: “Uyku saatinizi düzenleyin. Sağlıklı bir uyku düzeni için, belirli bir uyku rutini oluşturmanız gerekiyor. Yani vücudun biyolojik saatine göre; belirli bir saatte yatıp, mümkünse erken bir saatte kalkılmalıdır. Uyku sağlığını bozan yiyecek – içeceklerden uzak durmak ve yeme düzenine dikkat etmek önemlidir. Yatak odasının mümkün olduğu kadar karanlık, sessiz ve havalandırılmış olması gerekir. Yatak odasında televizyon bulundurulmamalı ve cep telefonu kullanılmamalı. Ayrıca yatakta çok vakit geçirmemek gerekiyor. Eğer uyuyamadıysanız, kitap okumak, rahatlatıcı bir şeyler içmek ve tekrar yatağa dönmek, uyku sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Gündüz yaptığınız egzersiz gece rahat uyumanızı sağlayacaktır; fakat uykuya iki saat kala yapılan egzersiz, metabolizma hala hızlı olduğundan uykusuzluğa neden olacaktır.”

2. Planlama yaparak yaşamınızı kolaylaştırın

Hayatınızda yer alan her “yapmanız gerekenler”i, bir listede sıralı olarak gördüğünüzde planlama sayesinde yaşamınızın kolaylaştığını görebilirsiniz. Bu listeyi ister fiziksel bir not defterine ister bir mobil uygulama üzerinden takip ettiğinizde emin olun yaptığınız işlerin üzerine bir tik attığınızda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Eğer yoğun bir temponuz varsa, bu liste sayesinde daha programlı ve verimli çalışabilirsiniz. Bireysel ve Kurumsal Gelişim Danışmanı Selin Akçadurak Günsev, günü verimli kullanmanın altın kuralının planlama yapmanın önemine dikkat çekiyor ama biraz daha kişiselleştirerek plan yapmanın artık daha işlevsel olduğunu söylüyor. “Yapılacaklar listesi yapmak günümüzü kolaylaştırmıyor, çoğu zaman listenin uzunluğu üzerimizde baskı yaratabiliyor. Değişen günlük rutinlerimiz ve beklentilerimiz ile birlikte planlama şeklimizi de kendi konu başlıklarınıza göre uyarlayabilirsiniz. İş yerinde yapacaklarınız, ev işleri, izleyeceklerim, okuyacaklarım vs. gibi kişiselleştirilmiş listeler sizin işinizi daha kolaylaştıracaktır.”

3. Finans yaşamınızda denge kurun

Ekonomik dalgalanmalar finansal durumunuz konusunda sizi huzursuz ediyor olabilir. Bu konuları düşünmek de başlı başına bir stres sebebi. Fakat paranızı her şartta iyi yönetmeyi öğrenirseniz, kaygılarınızdan da önemli ölçüde arınırsınız. “Parasını yöneten hayatını yönetir” diyen Finansal Okuryazarlık Girişimcisi ve Kişisel Para Danışmanı Özlem Denizmen, hayatı iyileştirmek için bazı finansal alışkanlıklar kazanmanın önemine dikkat çekiyor. Denizmen, bu alışkanlıkları şöyle sıralıyor. “Kısa, orta ve uzun vadede finansal hedefleriniz olsun. Tüm harcamalarınızı yazmanız “Bu para nereye gidiyor bilmiyorum.” demenizi engeller. Nerelerden kısabileceğinizi açıkça görürsünüz. Kredi kartı ekstrenize baktığınız zaman neyi ne için harcadığınızın farkında mısınız? İstek mi, ihtiyaç mı? Enflasyona karşı korunaklı mı? Harcama alışkanlıklarınızı düzenli olarak takip edin. Özellikle çocuk sahibi ve/veya ev kredisi ödeyenler mutlaka kenarda harcamalarına yetecek kadar (likit bir yatırımda çünkü enflasyon var) nakit bulundurmalı.”

4. Toplumda huzur, nezakette gizli

En son ne zaman yanınızdan geçen herhangi birine günaydın dediniz ya da gülümsediniz? Sıradan şeyleri unuttuğumuz bugünlerde nezaketi yeniden hatırlamanın vakti belki de. Yaşadığımızı hissetmenin en güçlü yolu iletişim kurmak. Komşumuzla, esnafla, toplu taşımada yanımızda oturanla veya bir güvenlik görevlisiyle… Bir iyiliğin veya nazik bir hareketin karşısında gülümsemek, teşekkür etmek son derece basit ama bir o kadar da insana yaşadığını hissettiren hareketler. Marka İletişim Danışmanı ve Etiquette Eğitmeni Sibel Savacı, nezaketin tanımını şöyle yapıyor: “Toplu yaşamda yerine göre, iyi ve çözüm odaklı iletişim, ortak yaşam içinde düşünceli, saygılı, hoşgörü ve empati kurabilmeyi içeren geleneksel “sosyal davranış kuralları”dır ve hepsi bir bütündür. Sosyal davranış kuralları toplumun sadece elit veya belli bir kesimine ait değildir.” Birlikte bir ortam paylaşıyorsak, bunun belli başlı kuralları olmak zorunda diyen Savacı şöyle devam ediyor: “Tabiat kurallarının, fizik ve kimya kurallarının olduğu gibi…  Hayvanlar aleminin bile kendine özgü kuralları var. Örneğin; insanlarda olduğu gibi, üstün, yaşlılığın, dişinin ve hamileliğin önceliği vardır. Toplumda huzur, ahenk saygılı ve düşünceli bireyler ile gelir.”

5. Arkadaşlarınızı iyi seçin, aklınıza geldiğinde arayın

Arkadaşlıklar kıymetlidir ama gerçek, samimi olduğunda… Bir arkadaşınız aklınıza geldiğinde onunla iletişime geçmek arkadaşlık ilişkinizi güçlendirir. Öğretim görevlisi, eğitim tasarımcısı Ayça Karaman, arkadaş seçerken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlatıyor: “İçinizde neşe uyandıran insanları seçin. İletişim kurarken kendinize odaklanmak yerine karşınızdaki insanın duygularına odaklanın. Her gün birilerini mutlu edin. Zaten siz bu kadar pozitif olunca insanlar da sizinle vakit geçirmek isteyecekler ve yeni arkadaşlıklar başlayacak. Bir de şunu hatırlayın. Hayatınız çevrenizdeki en yakın beş kişinin ortalamasıdır. Bu yüzden de çok arkadaşınız olsa bile en yakın beşliyi seçin ve o beşli ile ilişkiyi dengeli götürün. Herkesle aynı samimiyet seviyesinde olmak gibi bir yanılgıya kapılmayın. Her ilişkide her denge hep %50-%50 olmaz ama genel ortalamada bir eşitlik sağladığınızdan emin olun. İnsanlar arkadaşlık konusunda beklentinizi karşılamadığında da onlara kızmayın ve gücenmeyin. Sadece durmak istedikleri mesafede tutun. Daha yakın olmaları için ısrar etmeyin.”


Yenilenen Wings ile hayatınıza değer katmaya, alışveriş keyfini ayrıcalıklara dönüştürmeye hazır mısınız? Siz de Wings’in ayrıcalıklı dünyasına katılmak ve size özel programlarını incelemek için link üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz! Nihan Bora

İstanbul'da iletişim ve gazetecilik eğitimi aldı. 20 yılı aşkın süredir geleneksel ve dijital medyada yazmayı sürdürüyor. Okumayı, araştırmayı, yazmayı seviyor. Dijital okuryazarlık eğitimleriyle yetişkin ve çocuklara dijitali anlatıyor. Sahip olduğu merak duygusu, oğlu Deniz Bora sayesinde hiç tükenmiyor....BLOOM SHOP