YAZAN: DİLA ATTEPE
FOTOĞRAF: PINTEREST

Büyüleyici ve çekici bakışlar için uzun ve güçlü kirpiklere sahip olmak güzelliğin ve çekiciliğin sembolü haline geldi. Kirpiklerimiz, bakışlarımızın estetik çekiciliğini artırmanın yanı sıra gözümüzü dış etkenlerden korumak için de önemli bir rol oynuyor. Gözlerimizi tehlikelerden koruyan narin kirpiklerimizi sağlıklı bir şekilde nasıl daha uzun ve gür hale getirebileceğimizi araştırdık!


Kirpiklerimiz bizim için neden önemli?

Evrimleşme sürecinde insan kılları zamanla azaldı. Hayatta kalmamız için gerekli olan vücut kıllarımızın bir kısmı ise hala bizimle. Kirpiklerimiz de bu gerekli kıllardan biri. Kirpiklerimiz gözlerimizin genel sağlığını sürdürmeye ve korumaya yardımcı bir görev üstlenir. Gözlerimize girebilecek toz, kir ve diğer yabancı partiküller karşısında bir bariyer oluşturur ve bu partiküllerin gözümüze girmesini engeller. Bunun yanında bizlere yaklaşan nesnelere karşı gözlerimizi kapatma refleksimizi tetikleyerek beklenmedik tehlikelere karşı korunmamızı sağlar. Dolayısıyla kirpiklerimizin sağlığı bu koruma mekanizmasının sürdürülmesinde önem taşır.

İşlevsel rollerinin ötesinde kirpiklerin kültürel ve estetik önemi de vardır. Uzun, dolgun kirpikler genellikle güzellikle ilişkilendirilir ve toplumlarda çekicilik simgesi haline gelmiştir. Bu nedenle, uzun, kalın kirpiklere sahip olma isteği, gözleri vurgulamak isteyenler için çeşitli kozmetik ürünlerin ve tedavilerin geliştirilmesine yol açmıştır.

Uzun ve gür kirpikler için neler yapmalıyız?

Kirpiklerimiz keratin proteininden oluşur, kıl folikülü tarafından üretilir ve yağ bezinden gelen sebum ile kaplıdır. Vücudumuzdaki kıllar, saçımızı ve tırnaklarımızı da kapsayan sistemin bir parçasıdır. Tıpkı saçlarımız gibi kirpiklerimiz de dökülebilir ve dökülmeden önce bir değişimden geçer. Saçımız ya da cildimize nasıl özenle bakım yapıyorsak kirpiklerimize de aynı ilgiyi göstermemiz gerekir.

Makyajınızı tamamen ve doğru çıkardığınızdan emin olun

Her günün sonunda -özellikle göz makyajı yapıyorsanız- makyajınızı doğru bir şekilde temizlemeniz kirpik sağlığınız için önemlidir. Tam olarak temizlenmeyen makyaj kalıntıları birikip kir depolanmasına yol açarak kirpiklerinizin dökülmesine ya da göz rahatsızlıklarına sebep olabilir. Makyajınızın gün içerisinde kolayca bozulmaması için kullandığınız maskara, eyeliner ve göz kalemi gibi malzemeler genellikle su geçirmez özelliğe sahiptir. Silinmeye direnen bu ürünlerin temizlenmesinde misel su, yağ bazlı temizleyiciler ya da Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar kullanabilirsiniz.

Makyajınızı çıkarırken kirpiklere zarar vermemenin püf noktası temizleme suyunu bir pamuğa döküp 10-15 saniye kirpiklerinizin üzerinde tutmaktır. Bu sürede kirpikler, gözlerdeki makyaj yumuşar ve makyaj daha kolay bir şekilde temizlenir. Ayrıca makyajınızı yumuşak hareketlerle temizlemeniz de kirpiklere verebileceğiniz potansiyel zararı azaltır. Makyaj yapmasanız bile günlük olarak cilt bakımınızı ihmal etmemeniz kirpik sağlığınızı destekler.

Beslenmenize dikkat edin

Beslenmemizin genel sağlığımız üzerindeki büyük etkileri, elbette kirpiklerimizin sağlığına kadar uzanıyor. Beslenme planında proteini odağınıza almak, yeşillikleri ve sağlıklı yağları beslenmeye dahil etmek, doğal olarak uzun, gür ve sağlıklı kirpiklere sahip olmamızı sağlıyor.

Kirpiklerinizi düzenli olarak tarayın

Tıpkı saçlarımız gibi kirpiklerimiz de birbirine dolaşabilir ve bu durum uzama sürecini olumsuz etkileyebilir. Düzenli olarak kirpiklerinizi taramanız potansiyel dolaşıklıkları engelleyerek onların sağlıklı ve düzgün şekilde uzamasına yardımcı olur. Bunun yanında taramak kirpikler üzerinde biriken kir ve tozdan da kurtulmanızı sağlar.

Kirpiklerinizi temiz bir maskara fırçası kullanarak yumuşak hareketlerle tarayabilirsiniz. Arzu ederseniz fırçanızda zeytinyağı veya biberiye yağı da kullanabilirsiniz. Bu doğal yağlar kirpiklerin uzamasını destekler ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Takviye kullanmayı deneyin

Vücudumuz ve cildimiz için farklı faydaları bulunan takviyelerden bazıları kirpiklerimizin sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Vücudumuzda da bulunan kolajen, saçların sağlığını ve uzamasını destekleyen bir protein türüdür. Bunun yanında güzellik vitamini olarak da bilinen biyotin, kirpiklerimizi oluşturan keratinin üretimini destekler. Düzenli olarak biyotin ve kolajen takviyeleri almak kirpiklerimizin daha sağlıklı ve gür görünmesine yardımcı olurken cilt sağlığımızı da destekler.

Takma kirpiklerden uzak durun

Uzun ve gür kirpiklerin bir güzellik işareti olarak kabul edilmesi ile takma kirpikler de pazarda çok rağbet gören bir ürün haline geldi. Özel kirpik yapıştırıcısı ile takılan bu takma kirpikler uzun süre ve sık sık kullanıldığında göz ve kirpik sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Göz üzerinde kullanılan bazı yapıştırıcılar, latex ve formaldehit gibi zehirli maddeler içerir. Bunları göz kapağı ve kirpiklerin yakınında kullanmak ise tahrişe sebep olabilir. Bunun yanında, yapıştırıcının kirpiklere yanlış teması, kirpiklerin kopmasına ve tekrar uzamamasına sebep olabilir.Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Live to Bloom’da editör olarak çalışmaya başlayan Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham...BLOOM SHOP