YAZAN: İREM LAL AKDOĞAN

Tropikal bölgelerde yetişen hindistan cevizi yağ bakımından oldukça zengindir. Düşük karbonhidrat değerine sahip olan bu mucizevi yiyecek; amino asit ve lif içermesi ile kan şekeri kontrolünü sağlamak için etkili bir seçimdir. Bunun yanı sıra içinde bulunan polifenol antioksidan ile hücrelerinizi hasarlardan korur. Cildinize ve diş sağlığınıza da yönelik faydaları sayısız olan hindistan cevizini sadece yiyecek olarak tüketmek zorunda değilsiniz! İşte, Hindistan cevizinin 4 şaşırtıcı kullanım şekli!


Hindistan cevizi sütü

İnek sütüne vegan bir alternatif olan hindistan cevizi sütü, kolay yapılması ve oldukça lezzetli olması sayesinde birçok kişinin beslenme rutininde yerini aldı. Siz de birkaç basit adım ile kendi evinizde katkısız hindistan cevizi sütünüzü hazırlayabilirsiniz. 

Malzemeler:

  • Dilediğiniz miktarda hindistan cevizi
  • Kullanılan hindistan cevizi miktarının iki katı kadar ılık su

(Hindistan cevizi etini ölçü kabına koyarak su miktarını hesaplayabilirsiniz.)

Yapılışı:

Ilık su ve hindistan cevizi etini blenderdan geçirin. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı; üzerine temiz bir tülbent yerleştirilmiş süzgece yerleştirin. Tülbenti süzgeç üzerinden kaseye sıkın. Bu yöntem sayesinde tortular tülbentte kalırken; taze, lezzetli ve dolapta 2-3 gün süre kalabilecek hindistan cevizi sütünüz hazır olur. 

Hindistan cevizi posasından un

Mutfağınıza sağlıklı besinleri davet ederken beraberinde sürdürülebilirlik felsefeni de hayatınıza taşıyabilirsiniz. Hazırladığınız sütten kalan posayı fırın tepsisine ince bir şekilde yayıp 100°C gibi düşük ısıda birkaç saat pişirin. Posanız iyice kuruyup soğuduktan sonra tekrardan blenderdan geçirerek öğütülmüş un hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız unu cam bir kavanozda birkaç hafta saklayarak tariflerinize kolaylıkla ekleyebilirsiniz. 

Hindistan cevizinden kase

Hindistan cevizi etini kabuğa zarar vermeden ayırın. Daha sonra ise, zımpara kağıdı ile kabuğun iç, dış ve kenar yüzeylerini elinizi gezdirdiğinizde herhangi bir pürüzlük veya kabuk kılı gelmeyene kadar zımparalayın. Ardından kaselerinizin hem içine hem de dışına keten tohumu yağı sürün. Ortalama 4-5 kez sürebilecek olan yağ sürme aşamaları arasında kasenizin kurumasına izin verin. Kasenizin temizliğinde ise bulaşık deterjanı kullanmaktan kaçının. 

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı lezzetli tariflerin yanı sıra kişisel bakım ve ağız sağlığı için de sıkça kullanılır. Journal of Cosmetic Science’ın araştırmasına göre hindistan cevizi yağı; saç ve protein kaybını önler. Bunun yanı sıra hindistan cevizi ile yapılan yağ çekme, ağızdaki bakterilere karşı savaşır. İnternette hindistan cevizi yağı yapımına dair birçok tarif ve öneri olsa da uzun zaman alan bu işlemin sonucunda elde ettiğiniz yağ; uygun bir şekilde saklanmadığı takdirde kullanılamaz. Bu sebeple önerimiz güvenilir bir markadan organik Hindistan cevizi yağı alıp rahatlıkla kullanmanız!

Organik Hindistan Cevizi Yağı 300 GR, 54.90 TL

BLOOM SHOP