İnsan yaşamı, kişiye özgü bir zaman çizgisine sahip ve kimse yarın başına nelerin gelebileceğini bilmiyor. Ancak bazı kültürlerin, özellikle de doğayla iç içe yaşayan ve kendine hayatı boyunca iyi bakan toplulukların, uzun ve sağlıklı bir yaşama sahip olduklarına dair yaygın bir gerçek de var. Kendimize iyi bakmamız demek; zihnen, ruhen ve bedenen bir bütün halinde geçmişi, şimdiyi ve geleceği kucaklamak demek. İşte bunu başaran ve uzun yıllar bu dünyada varlığını devam ettiren insanlardan iyi yaşam tavsiyeleri!

Günlük aktivitelerinize egzersizi dahil edin

Günlük yaşamınızda “aktif” olmak için mutlaka kardio egzersizleri yapmak, spor salonuna gitmek, belirli bir program takip etmek zorunda değilsiniz. Sağlıklı bir vücuda ve düzenli bir spor hayatına sahip olmak istiyorsanız bunları yapmanız faydalı olur ancak spor rutininden de önce benimsenmesi gereken bir şey var ki o da fiziksel aktivite.

Bu, bir yere giderken taşıt tercih etmek yerine yürümek, bisiklete binmek, bahçeyle uğraşmak, masa başı işler yerine hareketli tempolar tercih etmek, dans etmek gibi çeşitli aktiviteler olabilir. Kısacası işin püf noktası, gün içinde hareketli olabilmek.

Bitki bazlı beslenin

Meyve, sebze, tahıl, tohum ve kuruyemişlerden zengin bir beslenme düzeni, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin karşılanması için oldukça önemli. Birçok beslenme uzmanı, Akdeniz diyeti gibi bol yeşillik içeren beslenme planlarını öneriyor.

Çok fazla kırmızı et ve işlenmiş hayvansal gıdalar tüketmek, kolesterolü arttırarak kalp rahatsızlıklarına, kilo ve sindirim problemlerine neden oluyor. Oysa bitki bazlı beslenme, vücut için gerekli lifi ve doğadan gelen besin değerlerini karşılamaya yardımcı olur. Yine de sağlıklı bir beden için sadece hayvansal gıdalardan elde edilen B12 gibi önemli değerleri göz ardı da etmemek gerekiyor.

Tam olarak doymadan önce yemeği bırakın

Okinawalılar, sağlıklı olmalarının sırları arasında bir Konfüçyüs mantrası olan “Hara hachi bu” olduğunu söylüyorlar. Yani, tam anlamıyla doymadan önce, yüzde 80 tokluk hissindeyken yemek yemeyi bırakmak! Bu sayede daha uzun ömürlü olduklarına inanıyor, açlıklarını kontrol edebiliyor, yiyecekleri sağlıklı bir şekilde sindirebilmek için kendilerine fırsat tanımış oluyorlar.

İlginizi çekebilir: Klorella (Chlorella) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sizi heyecanlandıracak amaçlar edinin

Hayatı dolu dolu yaşayabilmenin, güne heyecanla uyanmanın, anın tadını çıkarabilmenin yolu sizce nedir? Uzun ve sağlıklı bir yaşama sahip olan bilgelere göre, kişinin bir hayat amacının olması!

Your Doctors Online platformunun doktorlarından Dr. Honaker’a göre, insanı yeni bir güne başlatmak isteyecek olan bir “amaç”, daha mutlu, huzurlu, uzun ve sağlıklı bir yaşamı beraberinde getiriyor. Birçok hastalık zihinsel kaynaklı olduğu için, öncelikle zihni sakinleştirecek ve mutlu edecek yöntemleri bulmak son derece önemli.

Strese karşı koyun

Zihin demişken, zihinsel sağlığın en önemli düşmanlarından biri de stres! Bağırsak problemlerinden kalp rahatsızlıklarına birçok hastalığın tetikleyicisi olan stres, yönetilemediği takdirde kişinin ömründen kaliteli zamanları almakla kalmıyor, bedene ve psikolojiye de ciddi hasarlarda bulunuyor.

Sağlıklı yaşam alışkanlıklarının yanında stresi kontrol altında tutabilme yetisi kazanmak, uzun ve huzurlu bir yaşamın en kritik anahtarlarından bir tanesi.

İlginizi çekebilir: Japonların Uzun ve Sağlıklı Hayatlarının Sırları

Alkolü sınırlandırın

Alkol, sigara ve keyif verici diğer alışkanlıklar sağlığı etkilemekle birlikte uzun süreli ve düzenli kullanımlarda yaşlanmanın hızlanmasına ve hem fiziki hem de mental anlamda kişinin daha çabuk yıpranmasına neden oluyor.

Genç, dinamik ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak için, alkolü sürekli kullanmak yerine sevdiklerinizle hoş vakit geçirirken veya yemeklerin yanında eşlikçi olarak tüketmeye dikkat!

İlginizi çekebilir: 1 Yıl Alkolü Bırakmanın Vücudumuz Üzerindeki Etkileri

Sevgi bağlarınızı geliştirin

İnsanı hayata bağlayan anahtar kelimelerden biri amaç ise diğeri de sevgi… Bizler sevildiğimizi bilme ihtiyacı kadar sevmeye de ihtiyaç duyuyoruz. Sevgi de paylaşıldıkça çoğalıyor.

Bu nedenle aile, arkadaşlar ve sosyal çevreyle sağlıklı, yakın, birbirine bağlı ilişkiler kurmak bizlere “aidiyet” duygusunu hissettirmek açısından önemli.

Uzun bir yaşamda en çok ihtiyaç duyulacak maddelerden biri şüphesiz ki sevgi. Mutsuz, yalnız, paylaşımsız geçen günler insanın kendi içine kapanmasına neden olarak yaşam kalitesini de negatif yönde etkiliyor.

BLOOM SHOP