Yaz yaklaşıyor! Denize girme sezonunun açılmasına çok az kaldı. Hatta güney sahillerinde denize girenlerden keyifli tatil fotoğrafları gelmeye başladı bile. Peki siz fit bir vücut ile yazın keyfini çıkarmaya hazır mısınız?

Kışın tembelliğini üzerinizden atmak ve mayonuzun içinde kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız 6 fit ve sağlık tüyosuna kulak verin.

İşte yaz kapıyı çalmadan vücudumuzu yaz moduna hazırlamanın ipuçları!

1. Hedef belirleyin

Yaza hazırlanırken ilk olarak gerçekleştirmek istediğiniz hedef ne? Bu hedefler; üç kilo vermek, karın bölgesini eritmek, bacakları sıkılaştırmak gibi bölgesel hedefler olabilir. Hedefe yönelik bir program çizmek her zaman için daha hızlı sonuç almanızı sağlar. Örneğin, amacınız karın ve bel bölgesindeki yağları eritmekse bacak kası antrenmanlarından daha çok karın kası antrenmanlarına yönelmeniz, yağ yakıcı besin takviyeleriyle öğünlerinizi desteklemeniz gerekir.

Hedefiniz kısa sürede üç kilo vermekse sağlıklı detoks uygulamalarıyla vücudunuzdaki şişkinliği atarak ve uygun bir egzersiz, beslenme programıyla fazla kilolarınızdan kurtularak yaza başlayabilirsiniz. Vakit kaybetmemek için ilk olarak vücudunuzdan beklediğiniz performansı belirlemeniz oldukça önemli.

2. Size uygun spor rutinlerini sıralayın

Pek çok sporcunun tavsiyesine göre, her gün aynı egzersiz çalışmasını uygulamak hem fiziksel hem de psikolojik olarak zararlı. Çünkü aynı rutinde ilerlediğinizde yaptığınız egzersiz bir süre sonra monotonlaşarak size keyif vermemeye başlıyor. Ayrıca fiziksel olarak da vücut her gün aynı dozda harekete alışarak bir süre sonra yağ yakmayı ve kas oluşturmayı bırakıyor.

Bu nedenle size uygun spor rutinlerini sıralayarak ara ara bu rutinler arasında değişiklik yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, bir gün yüzebilir, bir gün kardio sonrası boks yapabilir, bir günü ise sadece kardio ve ağırlığa ayırabilirsiniz.

3. Sadece kardio değil, ağırlık çalışmalarına da önem verin

Yürüyüş, koşu, bisiklet gibi kardio çalışmaları kalp ritminizi arttırdığı için oldukça faydalı ve vücudunuzu yaza hazırlamaya da yardımcı. Ancak sadece kardio yaparak bütün beklentilerinizin karşılanmasını beklemek sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Yağların kasa dönmesini hedefliyorsanız, güçlenmek ve fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız mutlaka ağırlık çalışmalarına da yer vermelisiniz. Sporda vücudu zorluklarla mücadele etmeye alıştırmak, güçlenip enerji depolarını doldurması açısından en iyi yöntemdir.

4. Beslenme düzeninize dikkat edin ve bir beslenme günlüğü tutun

Kışın soğuk günlerinde evde çok fazla hareket etmeden, kucağımızda atıştırmalıklarla film izleyerek günler hatta aylar geçiriyoruz. İşin doğrusu, kış aylarında beslenme düzenimizde ipin ucu bazen kaçabiliyor. Yaz aylarına giriş yaparken yediğimiz tüm abur cubur, paketli gıda, tatlı, hamur işi gibi ürünlerin yerini sağlıklı smoothieler, yeşillikler, yeterli miktarda protein ve tahıllara bırakmak gerekiyor. Yediğimiz besinlerin kalorisini hesapladığımız bir beslenme günlüğü tutarsak ulaşmak istediğimiz fit vücut görünümünde çok daha kısa sürede istediğimiz başarıları elde edebiliriz.

5. Açık hava koşullarına fırsat verin

Havaların güzelleşmesi her konuda bize destek sağlayabileceği gibi egzersiz düzenimizde de faydalı etkiler yaratabilir. Okul veya iş çıkışı, hızlıca üstümüzü değiştirip koşu ayakkabılarımızı giyerek eve gitmeden önce günün stres ve yorgunluğunu açık hava kardiosuyla atabilir veya güne yarım saatlik hızlı bir koşuyla başlayabiliriz. Koşu bütün vücudu çalıştıran, açık havada olduğunda oldukça keyifli bir aktiviteye dönüşen, sağlıklı bir egzersiz çeşidi ve yaz öncesi vücudunu fit bir görünüme kavuşturmak isteyenler için harika bir seçenek.

6. Bol bol su için

Sağlıklı ve dinamik bir vücudun olmazsa olmazlarından biri de bol bol su! Özellikle yaz aylarında sıcak hava nedeniyle fazlaca su kaybedebildiğimiz için günde 8 bardaktan fazla su içmeyi ihmal etmememiz gerekiyor. Su içtiğimizde yalnızca ödem gibi problemleri kontrol altına almakla kalmıyor aynı zamanda cilt güzelliğimize de yatırım yapmış oluyoruz!

BLOOM SHOP