YAZAN: BURCU ERBAŞ

Tamamen bitki bazlı bir beslenmeye geçiş yapmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı, nasıl bir hazırlık yapmanız gerektiğini bilemiyorsanız yolcuğunuzun hem daha eforsuz hem de daha lezzetli geçmesi için derlediğimiz vegan alışveriş listesi ve beslenme tüyolarına göz atın!


Neden vegan beslenme?

Bitkisel bazlı beslenme stillerinin çevresel etkileri; daha düşük karbon ve su ayak izine sahip olduklarını bu nedenle gezegen sağlığı için daha faydalı olduğunu biliyoruz. Bununla beraber yeni araştırmalar bitkisel bazlı beslenme izleyenlerin fiziksel ve zihinsel sağlıklarının da iyileşebildiğini gösteriyor. İşlenmemiş, rafine yağ ve şeker içermeyen, makro-besinler; protein, karbonhidrat, yağ kadar mikro-besinler; vitamin, mineral ve elementler açısından zengin meyve, sebze, tam tahıl, bakliyat ağırlıklı beslenmek enflamasyonu düşürerek kardiyovasküler sağlığın korunmasını, obezite riskinin düşürülmesini, bağırsak mikrobiyotasının düzenlenerek hormonal dengenin korunmasını böylelikle de ruhsal sağlığın desteklenmesini sağlıyor.

Nasıl vegan beslenebiliriz?

Uzun yıllar vegan beslenen birçok kişinin de katılacağı gibi beslenme düzenini tamamen bitkisel bazlı hale getirmek zorlu ama bir o kadar da ödüllendirici bir değişim oluyor. Bu yolculuğa başlamak isteyen kişilerin ilk olarak zaten yapmayı bildikleri, sıkça hazırladıkları yemekleri bitkisel bazlı hale getirmeleri; kıyma yerine mercimek, peynir yerine sebze püresi gibi değişimler yapmaları öneriliyor. Zaman zaman eski yeme alışkanlıklarına kaymanın, bilinçli veya bilinçsiz şekilde hayvansal gıda tüketmenin oldukça normal olduğunun da akıldan çıkarılmaması gerekiyor. Önemli olan her minik hatadan tekrar geri dönebilmek!

Bir başka vegan yemek hazırlama tüyosu ise her ana besin grubunun; karbonhidrat, yağ, protein ve mikro-besinlerin bulunduğu bir tür kase hazırlamak oluyor. Temelleri aynı fakat malzemeleri güne, mutfakta halihazırda bulunan yiyeceklere göre değişebilen bu “vegan kase” her öğün için uyarlanabiliyor. Sıcak ve soğuk olarak iki formda yenebiliyor.

Vegan alışveriş listesi + Beslenme tüyoları

Kilerinizi doldurun!

Vegan beslenmenin en temel oyuncuları; bakliyatlar, tahıllar, kuruyemiş ve tohumlar uzun süre bozulmayan besinler oldukları için stoklayarak yemek hazırlamaya en elverişli beslenme stillerinden biri haline geliyor. Toptan olarak alınabilen bu tür kuru gıdalar çok daha uygun fiyatlara alınabiliyor, paralelinde paketlemede kullanılan plastik materyaller de minimize edilebiliyor. Hatta sıfır atık mağazalarından yapılan toptan kiler alışverişlerinde gıdalar evden getirilen şahsi kaplara doldurularak alınabiliyor.

İçi çeşitli bakliyat, tahıl, yemiş ve sağlıklı yağ ile dolu bir kiler de yemek hazırlamanın en zor kısmı olan: “Bugün ne pişirsem?” sorusunu ekarte ederek hızlı ve besleyici bir yemeğin oluşturulmasında yardımcı oluyor.

DEFNELIA
561 Polifenollü Natürel Sızma Zeytinyağı 250 ml
KEŞFET
WEFOOD
Glütensiz Çiğ Karabuğday Tanesi 500 gr
KEŞFET
POTAMYA
Organik Nohut Fusilli
KEŞFET

Baharatlar ve soslar en iyi arkadaşınız

Vegan beslenmeye dair en korkulan noktalardan biri de yemeklerin lezzetsiz, tuzsuz ve yavan bir tada sahip olacağının düşünülmesi oluyor. Bu durumun tek doğru olduğu zamanlar da sorun hayvansal ürün eksikliğinden değil, baharat veya sos eksikliğinden kaynaklanıyor! Bitkisel bazlı besinleri fine-dining seviyelerine çıkarmanın en eforsuz ve masrafsız yolu doğru baharat eşleşmelerinden ve ev yapımı zengin soslardan geçiyor.

NATURİGA
Besin Mayası 100 Gram
KEŞFET
WEFOOD
Organik Elma Sirkesi 500 ml
KEŞFET
WEFOOD
Organik Tahin 300 gr (Yerli Susam)
KEŞFET

Yorgun akşamlara pratik çözümler

Vegan olmayan kişiler yorgun oldukları, yemek pişirmeye istekli olmadıkları zamanlarda tek tıkla istedikleri her tür yemeği eve söyleyebiliyor, önceden hazırlanmış, pişirilmeye hazır birçok yemeği süpermarketlerde bulabiliyorlar. Aynı lüksün vegan beslenmeye geçiş yapan kişiler tarafından da edinilmesi beslenme modelinin sürdürülebilirliği açısından çok önem taşıyor. Herkesin, buna vegan kişiler de dahil, yorgun oldukları, üşendikleri, vakitleri olmadığı zamanlarda evlerinde hızlıca yapabilecekleri “hazır” gıdalar bulundurması büyük kolaylık sağlıyor!

SG YARIM YAMALAK
Gökkuşağı Çorba
KEŞFET
POTAMYA
Organik Balkabaklı Zerdeçallı Fusilli
KEŞFET
MUNCHEY FOOD
Soğan ve Sarımsaklı Tohum Kraker 40 Gr
KEŞFET

Tatlı krizlerine lezzetli cevaplar

Dışarıdan alınan, geleneksel olarak evlerde pişirilen çoğu tatlının vegan beslenmeye uygun olmayışı bitkisel bazlı beslenmeye geçiş yapmak isteyen kişilerin tatlı krizleri yaşadıklarında zorlu anlar (!) yaşamalarına sebep olabiliyor. Tam da bu nedenle evde bitkisel bazlı sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak vegan beslenmenin hayattaki keyiflerden geri kalmak olmadığını hatırlatıyor.

TAHİNLY
Glutensiz Şekersiz Bitter Çikolata Parçacıklı Kaşık Kurabiye
KEŞFET
WEFOOD
%50 Kakaolu Hindistan Cevizi Sütlü Vegan Çikolata No5 80 gr
KEŞFET
MUNCHEY FOOD
Brownie Crisps 40 Gr
KEŞFET

Tarifleri not alın

Tiktok, Instagram gibi sosyal medya mecraları dünyanın her bir ucundan geleneksel bitki bazlı yemekleri, her tür hayvansal kaynaklı yemeğin vegan alternatiflerini ve modern gastronomi anlayışının en yaratıcı tabaklarını müthiş bir hızda bir araya topluyor. Vegan reçeteleri ile öne çıkan @iamtabithabrown, @ballehurns, @maxlamanna, @fitgreenmind en iyi yabancı içerik üreticileri arasında yer alırken Türkiye merkezli vegan beslenmeye uygun tarifler paylaşan @zeynepcipa ve @vegan_anneden_tarifler kesinlikle takip etmeye değer!

Kendi sağlıklı yemekler arşivimizdeki en lezzetli vegan yemekler; tofu yahni, karnabahar sushi, biryani, köri ve havuç ezmesi bitkisel bazlı beslenmeyen kişilerin bile favori yemekleri haline geliyor!

Tofu Yahni
TARİFİ ALIN
Karnabahar Vegan Sushi
TARİFİ ALIN
Vegan Hint Yemekleri
TARİFLERİ ALIN


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP