Yoga, duruşunuzu ve nefes alışverişinizi düzenleyerek sizi fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi bir hale getirmeye yardımcı olur. Özellikle meditasyon ve yoganın birlikte harmanlandığı koşullarda, hem zihnen hem de bedenen bütünsel bir rahatlamaya ulaşmak mümkündür. Kendini keşfederek zihninde ve bedeninde farklı bir yolculuğa çıkmak isteyenler için yoga terapi hakkında merak edilenleri araştırdık!

Yoga terapi nedir?

Normal yoga egzersiziyle yoga terapinin arasındaki fark; yoga terapinin psikolojik semptomlara daha çok yoğunlaşarak yalnızca fiziksel olarak değil zihinsel olarak da gevşeyerek rahatlamanızı amaçlamasıdır.

Yoga terapinin felsefesine göre zihin, beden ve ruh bütünsel olarak birlikte hareket eder. Bu nedenle kendinizi ve bedeninizi daha iyi tanımak istiyorsanız psikolojinizin derinlerindeki sorunları çözmeniz ve keşfedilmemiş duygularınızı ortaya çıkarmanız gerekmektedir.

Yoga terapiyle birlikte enerjinin önce vücudumuza sonra da ruhumuza ulaştığına inanılır. Enerjinin tam olarak bize ulaşabilmesi için de enerjisel anlamda kapalı olan alanları açmak ve iyileştirmek gerekir. Bu nedenle yoga yaparak bedeninize kuvvet kazandırırken terapi alanında da ruhunuzu doyurmanız yoga terapinin en temel amacıdır.

Yoga terapiyle gelen değişim

Asana gibi meditasyon ve enerji akışı hareketlerini de destekleyen yoga duruşlarıyla gerçekleştirilen yoga terapi pranayama yani nefes teknikleriyle desteklenir. Bu sayede doğru duruş pozisyonlarını ve nefes tekniklerini öğrenmiş olursunuz. Yoga terapide uygulanan meditasyon, psikolojik olarak etkili değişimleri beraberinde getirir.

Araştırmalar, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkları olan bireylerde yoga terapi sonrası sinir taşıyıcılardaki GABA seviyelerinin azalmasına bağlı olarak bu semptomların zayıfladığını ortaya koymaktadır.

Yoga terapistiniz, birlikte çalışmadan önce sizden fiziksel durumunuzu kontrol etmek amacıyla birtakım bilgiler isteyebilir ve fiziksel dayanıklılığınızı gözlemleyebilir. Çünkü yogada da terapi kısmında da izlenecek yöntem ve rota mutlaka kişiye özel olmalıdır. Kendinize uygun bir teknik bulduğunuzda bu terapiyi evde tek başınıza yapmanız da mümkün hale gelir.

Yoga terapinin etki ve sonuçları da kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kimi uygulayıcılarda ciddi oranlarda olumlu etkiler yaratırken bazı uygulayıcılarda pek fazla sonuç ortaya koymayabilir. Ancak yapılan araştırmalarda, yoga terapinin fiziksel ve duygusal anlamda insan bedenini ve ruhunu etkilediği saptanmıştır.

Bakış açınızı ılımlı tutarak, yoga terapiyle gelecek değişime açık olarak ve günlük pratiklerinizi aksatmayarak bu terapi türüyle kendinizi daha fazla keşfetmeye yaklaşmanız oldukça yüksek bir ihtimal.

Nereden başlayabilirim?

Bu soruyu sormak bile sürece başladığınızın bir göstergesi. Yoga terapi; zamanla gelişen, ağır ilerleyen, uzun sürede maksimum verim almayı hedefleyen bir terapi türüdür. Öncelikle, fiziksel bir rahatsızlığınız veya egzersiz hareketleri yaparken sizi zor duruma sokacak bir sağlık durumunuz varsa bunu bir doktorla görüşerek yoga terapi için uygun koşullarda olup olmadığınızı belirlemeniz gerekir.

Hindistan’da pratik edilen yoganın, terapi yöntemleriyle buluşması 1800’lerde Amerika’da gerçekleşmiştir ve Doktor Dean Ornish tarafından bir hayat tarzı olarak kabul edildiğinde kalp rahatsızlıkları gibi pek çok probleme iyi geldiği saptanmıştır.

Yoga terapiyle tanışmak istiyorsanız, bulunduğunuz şehirde size en yakın yoga terapi kurslarını, eğitmenlerini veya bu alandaki online programları gözden geçirmeye başlayabilirsiniz. Tercihinizi yaparken ilk kıstaslarınız; eğitmeninizin sertifikalı bir eğitim sürecinden geçmiş olması, sizinle empati kurabilmesi, sizi kesinlikle yargılamaması ve bireysel olarak problemlerinize yönelerek bir terapi seansı gerçekleştirmeyi amaçlaması olmalıdır.

Terapistinize geçtiği eğitimleri ve aldığı sertifikaları sormaktan ya da deneyimleriyle ilgili konular sormaktan çekinmeyin. Kendinizi fiziksel ve psikolojik olarak emanet ettiğiniz birine tam anlamıyla güvenmeniz ve onun yanında rahat hissedebilmeniz yoga terapinin etkili sonuçlarını görebilmek adına çok önemlidir.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP