YAZAN: YASEMİN ÇAĞLA ÇERKEŞ

Hepimiz zaman zaman zihnen yıpranmış hissedebiliyor, bedenimizin yorulduğunu hatta bizi bazı konularda yarı yolda bıraktığını düşünebiliyoruz. Tam da bu anlarda size sağlığı ve mutluluğu bulma yolunda rehberlik edecek ruhen, zihnen ve bedenen arınmanıza yardımcı olacak kitap önerilerini Bloom Kitap Kulübü‘nün ekim ayı için derledik. 


Balance Your Hormones, Balance Your Life – Dr. Claudia Welch

Bütünsel Tıp Uzmanı Dr. Claudia Welch tarafından yazılmış bu kitap vücudumuzdaki hormonların nasıl ve neden dengesiz hale geldiğini açıklayan ve hormon sağlığını geri kazanma yollarını anlatan kapsamlı bir rehber. Dr. Welch, Ayurveda ilkelerini ve bütünsel tıp yaklaşımını kullanarak hormon sağlığını korumayı anlatırken, kadınların seks hormonları ve stres hormonları arasındaki mükemmel dengeyi sağlaması için gerekli araçlardan bahsediyor. Kitapta menstrüel ağrı ve menopozdan göğüs ve kalp sağlığına kadar yaşayabileceğiniz her tür sağlık sorununu iyileştirmeye yardımcı ipuçları bulunuyor.


Acemi Yoginin Ayurveda Yolculuğu – Esra E. Karaosmanoğlu

Esra E. Karaosmanoğlu bu kitabında, okuyucuyu mizahi bir dille yoganın derinlikleriyle tanıştırıyor. Yazarın Hindistan’da geçirdiği zamandan esinlenerek yazdığı bu kitap aldığı eğitimleri, terapileri ve bilimsel bilgileri içeriyor. Geçirdiği ruhsal ve bedensel arınmayı anlatırken beden-ruh-zihin üçlemesine de geniş bir yer veriyor. 


Healing Through Words – Rupi Kaur

Yazar Rupi Kaur kitabında; travma, kayıp, kalp acısı, aşk, aile, iyileşme, arınma ve kendine şefkat gösterme temalarını herkesin kendi iç yolculuğunda anlamlandırması için şiir yazma alıştırmaları sunuyor. Kelimeler aracılığıyla şifayı bulmak için benliğe dönüş yolculuğunda okuyucuya rehberlik ediyor. Bu özenle hazırlanmış yazı yazma alıştırmaları, kendinize karşı savunmasız ve dürüst olmanızı teşvik ediyor. Bu yolculuğa çıkmak için yazar olmanıza gerek yok, sadece yazmanız yeterli!


Change Your Schedule, Change Your Life –  Dr. Suhas Kshirsagar ve Michelles D. Seaton

Doktoru Suhas Kshirsagar’ın yazdığı, Michelle D. Seaton’ın katkılarıyla oluşturulan kitap, hastalıklardan kurtulmak, daha iyi uyumak, egzersiz yapmak, stresi azaltmak için kronobiyolojinin gücünden nasıl yararlanacağımızı sirkadiyen ritim ışığında ele alıyor. Öğün atlamak, gece geç saatlere kadar çalışmak, hafta sonları uykuyu abartmak gibi kötü alışkanlıklar sirkadiyen ritmimizi bozuyor. Kitapta anlatılan küçük değişikliklerle ise sirkadiyen ritim ve beraberinde kilo, uyku ve stres problemleri çözümlenebilir hale geliyor.


Master Your Emotions- Thibaut Meurisse

Negatif düşüncelerde kaybolanlar için ilk adım olumsuz duygu ve duyguların nasıl çalıştığını anlamak olmalı! Master Your Emotions da bu tezin arkasında durarak okuyucularına bunu nasıl gerçekleştirebilecekleri konusunda tavsiyeler veriyor. Zihni negatif duygu ve düşüncelerden arındırmayı, duyguları ise yeniden programlayabilmeyi öğretiyor. Utangaçlığın onu hayatta istediği sonuçları elde etmekten alıkoyduğunu belirten yazar kitapta kendi hikayesinden yola çıkarak mutluluğu nasıl bulduğunu aktarıyor. 


Perfect Health: The Complete Mind/Body Guide – Deepak Chopra

Deepak Chopra’nın bu kitabı, Ayurveda’nın kadim bilgeliğini günlük hayata uygulayabilmeyi derinlikleriyle anlatıyor. Perfect Health, vücudun doğa ile olan dengesini yeniden kurması için kişiye özel hazırlanmış bir rehber görevi görüyor. Zihin ve beden bağlantısını güçlendirmek, hastalık ve yaşlanmayla mücadele etmek için Ayurveda’nın nasıl kullanılacağını açıklıyor. Kitap, bireysel ihtiyaçlara göre hazırlanmış eksiksiz bir zihin ve beden iyileşme programı sunuyor. İçerisinde bulunan test, okuyucunun zihin ve vücut tipini belirlemeye yardımcı oluyor. Bu zihin ve vücut tipi, hangi Ayurvedik diyetin uygulanması gerektiği konusunda okura yardım ediyor. Kitapta her zihin ve vücut tipine uygun egzersiz, beslenme ve günlük rutin önerileri de mevcut. 
Yasemin Çağla Çerkeş

1999 yılında İstanbul’da doğan Çağla, Robert Koleji’nde eğitim gördü. 2022 yılında lisans eğitimini University of Southern California’da Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi üzerine tamamladı. İyi yaşam ve sağlıklı yaşama olan merakını, öğrendiklerini ve bilgilerini Live to Bloom’da paylaşıyor....BLOOM SHOP