Her sabah içtiğinizde zihninizi açarak zinde olmanızı sağlayan süper bir doğal içecek tarifi olduğunu söylesek? Nörolog Ilene Ruhoy, The New York Times’a verdiği bir röportajda bu muhteşem içeceğin tarifini veriyor.

Bu karışım ile güne enerjik ve motivasyonunuz zirvede başlayabilirsiniz, çünkü içerisine eklediğiniz besinler bunu sağlayacak içeriğe sahipler. Ruhoy, bu toniğin aynı zamanda stresle başa çıkmakta da çok iyi bir yardımcı olduğunu belirtiyor. Hazırlaması çok pratik olan zihni canlandıran bu toniğin içindeki besinlerin mucizevi etkilerini inceledik.

Limon

Turunçgiller yüksek vitamin oranına sahiptir. Yeterli dozda alınmış C vitamini enfeksiyonlarla savaşır, böbrek taşlarının oluşumunu azaltır, sindirimi rahatlatır, baş ağrısını azaltır ve vücutta detoks etkisi yapar.

Salatalık

Salatalıkta önemli mineraller, vitaminler ve elektrolitler bulunur. Bu elektrolitler vücuttaki su dengesini sağlar. Ayrıca içinde önemli bir sindirim enzimi olan erepsin olan salatalık proteinin sindirilmesine yardımcı olur. Kötü kolesterolü düşürmekte rol oynayan salatalık, aynı zamanda barındırdığı fitoöstrojenler sayesinde kalp hastalıkları ve bazı kanser türlerinin oluşma riskini azaltır.

Taze zerdeçal

Zerdeçal enflamasyonu önleyici özelliğe sahiptir. Bu sayede romatizmal ağrıları dindirir ve damar tıkanıklığını önler ve serbest radikallerle savaşarak beynin hasar görmesine engel olur. Enflamatuar bağırsak hastalığının semptomlarını azaltır, mide ülserlerini azaltır ve genel anlamda ruh halinizi iyileştirerek depresyona karşı savaşır.

Taze zencefil

Zencefil de zerdeçal gibi enflamasyon önleyici özelliğe sahiptir ve her türlü mide bulantısına iyi gelir. Bağırsaklardaki sorunları iyileştirme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda sinüs ve baştaki ağrılar gibi soğuk algınlığı ve gribin verdiği rahatsızlıkları azaltmakta müthiştir.

Kırmızı pancar

Pancar, karaciğerleri koruyan ve sinir fonksiyonunu iyileştiren güçlü bir antioksidan olan glutatyon üretimini uyarmak için inanılmazdır. Pancar ayrıca, kalp sağlığını ve kan şekeri dengesini desteklemek için önemli olan B vitamininin kaynağı olan kolin içerir. Kırmızı pancar, karaciğer ve beyin sağlığı için iyi olan betasiyaninleri barındırırken, sarı pancar da, bağışıklık sistemini güçlendiren ksantin içerir.

Armut

Armut, düşük şekerli bir meyvedir. Armut, sinir sistemini içerdiği C vitamini ile yatıştırır, bu da noradrenalin ve serotonin üretimini, yani mutluluk nörotransmiterlerini tetikler. Aynı zamanda sinirlerimiz, kaslarımız, eklemlerimiz ve kalbimiz için önemli bir elektrolit olan potasyumun kaynağıdır.
Son olarak da strese uyum sağlamayı ve vücudu dengeye sokmayı sağlayan, ashwagandha otunu ekleyebilirsiniz. Yalnızca sağlıklı olmakla kalmayan bu tarif aynı zamanda inanılmaz lezzetli. Bağışıklık sistemini destekleyecek bu ekstratları da, isteğe bağlı olarak karışıma kolayca ekleyebilirsiniz.

Zihni açan tonik tarif

  • Soyulmuş bütün limon
  • Soyulmamış bütün salatalık
  • 2-4 cm uzunluğunda taze zencefil
  • 6-8 cm uzunluğunda 2 adet taze zerdeçal kökü
  • Bir adet armut
  • Bir adet kırmızı pancar
  • Ashwagandha ekstratı (isteğe bağlı)

Hepsini blendera ekleyerek karıştırın. Afiyet olsun!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP