Yavaş yavaş “ideal beden ölçüleri” gibi kalıplaşmış kavramlarının yerini almaya başlayan beden olumlama hareketi, fiziksel görünüme karşı önyargıların ve olumsuz yorumların ortadan kalkmasını hedefliyor. Bu hareketin temelinde; vücudumuzla barışık olmak, onu her haliyle kabul etmek ve basmakalıp güzellik algılarından sıyrılarak kendi güzelliğimizi yakalamak var.

Beden olumlama adımları ile bedeninize hak ettiği sevgiyi ve değeri vermek için gelin birlikte, kendi kendinize de tekrar edebileceğiniz 10 beden olumlama mantrasına göz atalım!

Manta 1: Medyaya güvenmeyin

Televizyonda, dergilerde ya da sosyal medyada gördüğünüz birbirinden güzel modellerle ilgili bilmediğiniz çok gerçek var. Beli ve bacakları ince ancak kalçaları ve göğüsleri bir hayli dolgun olan bu modellerin çoğu estetik işlemden geçiyor. Medyada size aşılanan güzellik ve moda algılarına güvenmeyin.

Mantra 2: Etrafınızda pozitif insanlar biriktirin

Etrafınızda negatif insanların olması sürekli olarak olumsuz bir düşüncenin, şikayetin ve yargının var olacağı anlamına gelir. Sizin yanınızda olan ve sizi pozitif söylemleriyle yüreklendiren sevdikleriniz hayatınızda başarmak istediğiniz konular ve değiştirmek istediğiniz kişisel durumlarla ilgili olarak size destek olurlar.

Mantra 3: Kendinize yatırım yapın

Buradaki yatırım, aklınıza ve düşüncelerinize yapacağınız yatırımı baz almaktadır. Dış görünüşünüz ve güzellik kavramlarınızla ilgili olarak zihninizi esnetin. İçinizi daha çok bilgelik ve güzellikle ve çok daha fazla pozitif düşünceyle doldurmaya çalışın. Yapmak istediğiniz şeyler için kendi önünüzü kendiniz açın.

Mantra 4: İnsanların modunuzu düşürmesine izin vermeyin

Kötü bakışları veya sözleriyle canınızı sıkacak, modunuzu düşürecek ve kendinize olan özgüveninizi sarsacak insanlar karşınıza çıkabilir. Onların negatifliğine pozitiflikle cevap verin. Söylediklerine kulak asmayın ve kendi yolunuzun doğrultusundan vazgeçmeyin.

Mantra 5: Bir şeyleri değiştirin

Size yakışmadığını düşündüğünüz kıyafet ve aksesuarlar yüzünden hep aynı şeyleri giyiyor olabilirsiniz. Belki de risk almaktan çekiniyorsunuz bu yüzden de görünürlüğünüzü arttırmayı tercih etmiyorsunuz. Beğendiğiniz bir şey gördüğünüzde “bana yakışmaz” düşüncesiyle onu elinizden bırakmaktan vazgeçin. Değişmeye ve değiştirmeye açık olun.

Mantra 6: Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın

Herkesin kendine ait eşsiz bir bedeni ve ruhu var. Kendinizi başkalarıyla kıyaslayarak onların hayatındaki negatif veya pozitif gelişmelerle kendi hayatınızdakileri bir tutmayın. Etrafınızda milyonlarca insan olduğunu unutmayın, kendi hayat hikayenizi kendiniz yazın.

Mantra 7: Yaratıcı olun

Yaratıcı olmak, orijinal fikirler üretmek ve onları hayata geçirmektir. Kendinize ait fikirler üreterek hayat standartlarınızı kendinize has yöntem ve fikirlere göre düzenleyebilirsiniz. Doğru ya da yanlış diye bir şey yoktur, siz diye bir şey vardır.

Mantra 8: Bakış açınızı şekillendirin

Hayata nasıl bakarsanız hayatınız yavaş yavaş o hale gelmeye başlar. Eğer güçlü, kendine güvenen, memnun bir ruh haline ve bakış açısına sahipseniz hayatınız da bu yönde güçlü bir ivme kazanır. Perspektifinizi genişletin ve daima sizi mutlu eden yönlere yönelin.

Mantra 9: Kendinizin eleştirmeni olun

Kendinize karşı dürüst olursanız ve kendinizi geliştirmek için eksik yanlarınızı tespit ederseniz bireysel olarak pozitif bir eleştiri yapmış olursunuz. Bu pozitif eleştiri sayesinde etrafınızdan duyacağınız kırıcı eleştiriler önemini kaybeder. Bu durumda kendi kendinizi gereken noktalarda eleştirebilmek, size güç kazandırır.

Mantra 10: Minnet duyun

Sahip olduğunuz özellikler ve hayat için minnet duyun. Teşekkür edebileceğiniz çok fazla şey olduğunu fark edin. Kendinizi mutsuz hissettiğinizde bu mantrayı aklınıza getirin ve hayatın size sunduğu güzellikler için minnet duygusu taşıyın.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: MindBodyGreen, Yoga Journal

BLOOM SHOP