Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


HIV tedavisi olumlu sonuçlanan beşinci vaka açıklandı.

1980 yılında tanı alan ve o zamandan beri HIV ile yaşayan 66 yaşındaki hasta kemik iliği nakli ile tedavi edildi. 63 yaşında lösemiye yakalandıktan sonra, HIV’e dirençli bir donörden kemik iliği nakli yapılması sonucu bağışıklık sisteminin yeniden yapılanması hastanın HIV tedavisini de destekledi. Kök hücre nakli sonrası kademeli olarak yenilenen bağışıklık sistemi hastanın virüsten kurtulmasını sağladı. HIV tedavisinin olumlu sonuçlandığı ilk vaka 2008’de açıklanan Berlin vakası olarak biliniyor. Ardından, 2019’da iki vaka daha açıklanarak Londra ve Düsseldorf hastaları olarak tanındı. Dördüncü vaka ise bu yılın başlarında, New York hastası olarak bilinen tedavi edilen ilk kadın vakaydı.

Kaynak: The Happy Broadcast

Vegan peynir üretimi ve satışı Tarım ve Orman Bakanlığınca yasaklandı.

Vegan peynir üretimi “tağşiş” gerekçesiyle yasaklanırken dünya çapında bu yasağın başka hiçbir yerde örneği bulunmuyor. Özellikle bitki bazlı beslenen kişiler ve vegan gıda markalarının yaşayacağı mağduriyet hak ihlali olarak görülüyor. Bu nedenle de Vegan Derneği Türkiye ise yasak getiren yönetmeliğe karşı iptal davası açtı.

Kaynak: Yeşil Gazete

Dünya’nın en başarılı tenisçilerinden Serena Williams tenis kariyerini sona erdirmeye hazırlanıyor.

Vogue’un Eylül sayısında yer alan yazısında “Tenisin ötesinde benim için önem taşıyan diğer konulara doğru gelişiyorum.” diyerek kariyerine son vereceğini açıklayan Williams bıraktığı miras olarak kadın sporcuların sahada nasıl davranmak, görünmek, hissetmek istiyorlarsa onu yapabildikleri, kendileriyle ne olursa olsun gurur duyacakları bir spor sahnesi bırakmış olduğunu umuyor.

Kaynak: Vogue

Akıllı telefonlar odağımızın gittiği yeri değiştirerek deneyimlerimizi nasıl hatırladığımızı etkiliyor.

Henüz ilk aşamalarında olan bir araştırmaya göre sürekli olarak fotoğraf çekmek deneyimlerimizi hatırlama yetimizi köreltiyor, dikkatimizi andan başka bir yere kaydırdığı için iyi korunmuş bir hatıranın temelini oluşturan dikkat verebilmeyi bölüyor.

Kaynak: Vox

BLOOM SHOP