YAZAN: DİLA ATTEPE

16 Ekim haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


PLOS One, vejetaryenliğe uygun olabileceğimizi belirten 4 genin bulunduğunu açıkladı.

PLOS One’da yakın zamanda yapılan bir araştırma, vejetaryen yaşam tarzına başarılı bir şekilde bağlantılı dört gen buldu. Bu da genetiğin vejetaryenliği önemli ölçüde etkilediğini gösteriyor. Baş araştırmacı Dr. Nabeel Yaseen yaptığı açıklamada, et tüketimini azaltmanın ardındaki sağlık ve çevresel kaygılar gibi çeşitli motivasyonları vurguladı. Yaseen, araştırmanın kimin genetik olarak vejetaryenliğe yatkın olup olmayacağını henüz belirleyemediğini de ekledi. Tufts Üniversitesi’nden Dr. José Ordovás’a göre bu çalışma, nispeten az araştırılmış bir konu olan beslenme tercihlerinin ardındaki genetiğe ışık tutuyor.

Kaynak: CNN

FDA, 90 yılın ardından yeni tampon dizaynını onayladı.

FDA, daha iyi sıvı emilimi ve daha az sızıntı için çapraz oluklara sahip, Sequel’in yeni tampon tasarımını onayladı. Greta Meyer ve Amanda Calabrese tarafından geliştirilen bu sarmal şekilli tampon, sıkı FDA testlerinden geçti. Son yıllarda organik pamuk, yeniden kullanılabilir aplikatörler ve tamponların FDA onayında bir artış görülmüş fakat şekillerinde bir değişiklik olmamıştı. Geçmiş skandallara ve regl ürünlerindeki yeniliklerde engellere rağmen Sequel, tasarımıyla pazarı değiştirmeyi hedefliyor. Tamponlar 2023’ün sonuna kadar çevrim içi olarak satışa sunulacak ancak tüketici alışkanlıklarını değiştirmek bir zorluk teşkil ediyor.

Kaynak: The Guardian

Nike ve Spotify Dünya Ruh Sağlığı Günü için güçlerini birleştirdi.

Nike, Dünya Ruh Sağlığı Günü’nü kutlamak amacıyla Birleşik Krallık’ta Spotify ile çığır açan bir iş birliği olan Make Moves Fund’ı duyurdu. Bu girişim, 10 ila 17 yaşları arasındaki kızlar arasında zihinsel sağlığı ve fiziksel aktiviteyi teşvik etmek için müziğin gücünden yararlanıyor. Nike ve Spotify, kızları güçlendirmek için müzik ve dansı birleştiren yaratıcı programlar öneren yenilikçi topluluk kuruluşlarına ortaklaşa hibe sağlayacak. Bu ortaklık, Nike’ın Manila’da Girls Got Game Filipinler ve Tucker Center ile yaptığı iş birliklerinden sonra, kızları aktif yaşamlar sürmeye teşvik etme yönünde attığı yeni bir adım.

Kaynak: Nike

BLOOM SHOP