YAZAN: DİLA ATTEPE

23 Ekim haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Araştırmaya göre alev geciktirici kimyasal kirliliği yaban hayatına ciddi derecede zarar veriyor.

Yirmi yıllık araştırmanın kapsamlı bir analizi, dünya çapında yüzden fazla yaban hayatı türünün zehirli alev geciktiriciler tarafından büyük miktarda etkilendiğini ortaya koydu. Araştırmacı Lydia Jahl liderliğindeki çalışma, yaygın kirliliğe ve bunun hayvan popülasyonları üzerindeki yıkıcı etkilerine ışık tutuyor. Deniz kestanelerinden kutup tilkilerine kadar birçok hayvan türü, özellikle kızıl pandalar ve katil balinalar gibi nesli tükenmekte olan türler ciddi şekilde etkileniyor. Yaban hayatı için tehlike oluşturan bu kimyasallar ayrıca insanlar için de zararlı. Klorlu parafinler ve organofosfatlar gibi yeni zehirli kimyasalların ve çeşitli bileşiklerin karaciğer, tiroid ve böbrek kanserleriyle bağlantılı olduğu ve çocuklarda IQ’ya, dikkat ve hafızaya zarar verdiği düşünülüyor. Etkilerine rağmen bu alev geciktiriciler yaygın olarak kullanılmaya devam ediliyor. Çevre sağlığı savunucuları, hassas ekosistemleri korumak için düzenlemelerin yeniden değerlendirilmesi ve gereksiz kullanımın durdurulması yönündeki acil ihtiyacın altını çiziyor.

Kaynak: The Guardian

Markaların, feminizmi metalaştıran reklamların ötesine mi geçmesi gerekiyor?

Üzerinde durulması gereken bir konu olan kadınların güçlendirilmesi, birçok markaya ilham vermeye devam ediyor. Ancak kadın hakları konusunda yaşanan son küresel aksilikler, gerçek sosyal bir değişimi teşvik etmek için reklamcılığın ötesinde yapılması gereken daha çok şey olduğunu gösteriyor. Burberry’nin yeni kokusu Goddess’ın reklam filminde Aktris Emma Mackey oynadı. Coty’nin baş ticari sorumlusu Caroline Andreotti, VogueBusiness’a yaptığı açıklamada, Barbie, Sex Education ve Death on the Nile filmlerinde rol alan aktrisin “öz güven ve güçlenme ana temalarını bünyesinde barındırdığı için” seçildiğini söyledi. Coty’nin yaklaşımı, kapsayıcılığı aktarmayı ve geçmişin ataerkil vizyonlarını aşmayı amaçlayan “femvertising” ve kadınları güçlendirmeye dayanıyor ancak ürün satmak için ticari bir çekiciliğe dönüşüyor.

Kaynak: Vogue Business

FDA, HistoSonics’in karaciğer kanserine umut olacak teknolojisini onayladı.

FDA, karaciğer kanseri için müdahalesiz bir tedavi olan “Histotripsy”nin, Michigan Üniversitesi mühendisleri ve doktorları tarafından kurulan HistoSonics tarafından kullanılması için izin verdi. Bu yeni teknoloji, tümör içinde parçalanan, tümör hücrelerini öldüren ve bağışıklık sisteminin temizlemesi için kalıntı bırakan mikrokabarcıklar oluşturmak için ultrason dalgalarını kullanıyor. Michigan Üniversitesi radyoloji profesörü Mishal Mendiratta-Lala, bu teknolojinin karaciğer kanseri olan hastalar için müdahalesiz bir tedavi seçeneği sunabileceğine ve potansiyel olarak onu diğerinin etkisini artıran bir iyileştirici etki için sistemik tedavilerle birleştirebileceğini söylüyor. Bu gelişme iyileşme süreleri, tedavi rahatsızlığı ve ilaç uyumluluğuyla ilgili endişelere umut olacak nitelikte.

Kaynak: Michigan News

BLOOM SHOP