Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 19 Nisan haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


9 Nisan tarihinde vefat eden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in eşi Prens Philip’in cenaze töreni koronavirüs önlemlerine uygun olarak gerçekleşti.

İngiltere’de koronavirüs kapsamında alınan önlemler nedeniyle düğün, cenaze, vaftiz ve benzeri sosyal etkinliklerin kapasitesi yalnızca 30 kişi ile sınırlandırılmıştı. Prens Philip’in beklenmedik ölümünün ardından hanedanlık tarafından yapılan açıklamada bu kanuna uyulacağı ve cenaze töreninin 30 kişi ile sınırlı kalacağı bildirildi. İngiltere Başbakanı, aile bireylerinin katılımına öncelik vermek ve kimsenin hakkını almamak adına törene katılmayacağını açıkladı. Hanedanın bu davranışı tüm dünyaya örnek oldu.

Kaynak: BBC

Norveç yeni bir dünya rekoruna imza attı: Elektrikli araba satışları, benzinli arabaları geçti.

10 yıl önce araba satış oranı yüzde 1 olan Norveç, 2020 yılında bu oranı yüzde 54’e yükselterek dünyada bir ilke imza attı. 2025 yılına kadar benzin ve dizel arabaların satışını ve kullanımını tamamen kaldırmayı planlayan Norveç, fosil yakıt kullanan arabalara fazladan vergi uygulamayı planladığını açıkladı. Norveç yüzde 54’lük oranı, 2021 yılının ilk 2 ayında yüzde 79.1’e yükseltmeyi başardı.

Kaynak: The Happy Broadcast

Koronavirüs salgınına yakalan kişilerin 3’te 1’inde zihinsel rahatsızlık belirtilerine rastlandı.

Koronavirüs vakaları üzerinde yapılan bilimsel bir araştırmanın sonuçları oldukça ilgi çekici. Hastalığa yakalanan kişilerin, iyileştikten sonra sinir ve zihin hastalıkları yaşadıklarını ileri süren araştırmacılar, 236 bin 379 kişide anksiyete, insomnia, ruh hali bozuklukları, demans ve madde kullanımı tespit ettiklerini açıkladı.

Kaynak: Guardian

İçinde 600 tondan fazla asbest bulunduran eski uçak gemisi sökülmek üzere İzmir Aliağa limanına getiriliyor.

İzmir Yaşam Alanları Platformu’nun yaptığı habere göre 21 senelik eski uçak gemisi Nae Sao Paulo açık arttırma ile satın alan gemi söküm tersanesi SÖK Denizcilik Tic A.Ş’yi temsilen Cormack Maritima tarafından İzmir Aliağa’ya getiriliyor. Geminin 600 tondan fazla asbest taşıdığını ve söküm aşamasında çalışanlara, çevreye ve doğaya zararlı birçok ağır metalin ortaya çıkması bekleniyor.

Kaynak: Birgün

Global spor ayakkabı devi Nike şimdiye kadarki en sürdürülebilir kampanyası Move to Zero’yu tanıttı.

Move to Zero yani sıfıra hareket kampanya ismi ile Nike küresel karbon salınımlarını ve çıkarılan atık miktarını sıfıra indirmek için harekete geçti. Geçmiş senelerde neredeyse tüm yeni yatırımlarını karbon salınımlarını azaltan, atık miktarını düşüren teknolojilerden yana kullanan Nike aynı zamanda 2050 yılında kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışmayı hedefliyor. Nike ilk olarak bu yılın sonunda tüm mağazalarından plastik poşetleri kaldıracak.

Kaynak: Nike

Fransa, trenle 2.5 saatten daha az sürecek olan mesafelere iç hat uçuşlarını yasakladı.

Fransa Meclisi’nin tren yolculuğu lehine aldığı kararla şehirler arası kısa süreli uçuşları yasakladı. Trenle 2.5 saatten kısa sürecek olan mesafelerde uçuşların kaldırılması havacılık sektörünün karbon ayak izini büyük ölçüde azaltırken en çevre dostu ulaşım araçlarından birisi olan trenlerin kullanımını yaygınlaştıracak.

Kaynak: BBC News

BLOOM SHOP