Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 26 Nisan haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Ankara Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, İsveç Büyükelçiliği ve TESEV’in işbirliği ile ortaya çıkan kadınları korumak için geliştirilmiş uygulama “Mor Haritam” kullanıma açıldı. 

Mor Haritam Ankara’yı kadınlar için güvenli bir hale getirmeyi amaçlıyor. Uygulama Ankara haritası üzerinden kullanıcıya yakın kadın merkezlerini, afet toplanma alanlarını, gündüz bakım evlerini gösteriyor. Aynı zamanda kadınların bölgeleri “riskli” olarak işaretlemelerine ve birbirlerini uyarmalarına yarıyor. Tespit edilen bu bölgelerde ise kadınları korumak adına iyileştirmelerin yapılması hedefleniyor. Başkent’te hayata geçirilecek bu uygulamaya morharitam.ankara.bel.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 

Kaynak: T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

Uzun senelerdir nesli tükenmekte olan gergedanların Asya’da uygulamaya konan geniş çaplı koruma politikaları sayesinde nüfusları yükselişe geçti. 

Nepal Devleti’nin açıkladığı son rapora göre ulusal gergedan nüfusları 2021 yılında yüzde 16 oranında yükseldi. Pandemi ile kesintiye uğrayan turizm sayesinde gergedan nüfusunda böylesi etkileyici bir toparlanmaya neden olduğu söyleyen yetkililer, gergedanların doğal habitatlarında turistler onları rahatsız etmeden daha hızlı üreyebildiklerine dikkat çekti. 

Kaynak: BBC News

Yeni Zelanda’da hazırlanan yeni yasa teklifi, 2004 yılından sonra doğan bireylere sigara satışının yasaklanmasını içeriyor.

2025 yılına kadar “dumansız” olma hedefine bir adım daha yaklaşan Yeni Zelanda, sigara içmeyen bir nesil yaratabilmek adına kolları sıvadı. Yasal sigara içme yaşının kademeli olarak arttırıldığı ülkede hazırlanan son yasa teklifi ile 2004 sonrası doğan bireylere sigara tüketiminin tamamen yasaklanması hedefleniyor. Yeni Zelanda’da bir süredir tütün ürünlerine minimum fiyat uygulaması yapılıyor ve satışlara kısıtlamalar getiriliyor. Hükmet bu önlemlere yenilerini ekleme kararını “yeni bir bakış açısı” şeklinde açıkladı.

Kaynak: Guardian

Japonya, sosyal izolasyonla mücadele etmek ve intihar oranlarını düşürmek amaçlı politikalar uygulayacak olan Yalnızlık Bakanı’nı atadı.

Pandeminin yıkıcı sonuçlarının oluşturduğu umutsuzluk atakları ve yalnızlık krizleri Japonya hükümetini alarma geçirdi. Halk genelinde oluşan umutsuzluk hissine karşı büyük bir adım atan Japon hükümeti, Yalnızlık Bakanı atadı. İşsizlik oranlarındaki artış, sosyal hayatın yeni düzeni ve akabinde yalnızlık gibi sonuçlar doğuran pandeminin halk psikolojisi üzerindeki etkilerine karşı politikalar geliştirecek olan Yalnızlık Bakanı ay sonu görevine başlıyor.

Kaynak: Big Think

Bilim insanları yemek artıklarından jet yakıtı üretti.

İklim değişikliği konusunda çok büyük etkiler yaratan havacılık sektörü fosil yakıtlardan vazgeçiyor! Bilim insanlarının ürettiği ve 2023 yılında kullanılmaya başlanması beklenen yeni yakıt yemek artıklarından üretiliyor. İklim üzerindeki yıkıcı etkilerini azaltmaya yönelik olarak büyük bir adım atan havacılık sektörü bu adım ile karbon ayak izini yüzde 165 azaltmayı hedefliyor.

Kaynak: Singularity Hub

BLOOM SHOP