Astrolojik takvimde yılın en korkulan zamanı tekrardan kapımızı çalıyor: 2023’ün ikinci Merkür retrosu 23 Ağustos’ta başlıyor. Geri hareketini 14 Eylül’e kadar sürdürecek olan Merkür, bu kez iletişimin ve mantığın burcu Başak’da retroya giriyor. Merkür retrosunun, yönetici gezegeni de Merkür olan Başak burcunda gerçekleşecek olması bizi hem Başak’ın titiz ve öngörülü enerjilerini benimsemeye itiyor hem de sosyal ilişkilerimizi, iletişimlerimizi ve algılayışımızı zorlayan durumlara sokuyor. Siz de 23 Ağustos Merkür retrosu burcunuzu nasıl etkileyecek merak ediyorsanız okumaya devam edin!


23 Ağustos Merkür retrosu genel temaları ne olacak?

23 Ağustos 2023’te başlayan Merkür retrosu Başak burcunda gerçekleşiyor. Retronun, yönetici gezegeni Merkür olan Başak burcunda gerçekleşmesi, bu dönemi oldukça “tipik” bir Merkür retrosu yapıyor. Bir başka deyişle Merkür retrosuna dair hepimizin az çok bildiği unsurlar; iletişim bozuklukları, teknolojik aksaklıklar, gecikmeler, iş-yaşam düzeninde ani değişimler bu dönemde bizleri bekliyor. Başak burcunun benimsediği temalar; mükemmeliyetçilik ve kontrol bu sıra sınanabilirken burcun sahip olduğu diğer özellikler; hazırlıklı olmak, planlı davranmak önem kazanıyor. Rutinlerimizde artık bize iyi gelmeyen veya güncel olmayan her türlü unsurun gözümüze çarpacağı bu zamanlar yeni alışkanlıklar kazanmak, günlerimizi yeniden organize etmek için ideal olacak.

Geleneksel bir Merkür retrosu yaşayacak olmamız astrolojinin şans gezegeni olarak bilinen Jupiter’in destekleyici pozisyonda olması sayesinde umduğumuzdan daha pozitif sonuçlar doğurabilir. Birbirlerine destekleyici açılarda bulunan Merkür ve Jupiter, her karşılaşılan zorlukta yeni fırsatların gizlendiğini, kapanan kapıların bizi daha iyi olasılıklara yönlendirebildiğini hatırlamamıza yardımcı olacak. Merkür’ün 14 Eylül 2023 itibariyle yeniden düz hareket yapması ise hayata karşı daha pozitif bir tutumla yaklaşmamızı sağlayacak.

23 Ağustos Merkür retrosu burcunuzu nasıl etkileyecek?

Merkür retrosunun Başak burcunda gerçekleşiyor olması tüm burçlara ana bir ders öğretiyor: Titiz davranmalı, niyetlerimizde net olmalı ve iletişimimizi açık tutmalıyız! Hiç bir retroda – özellikle Merkür retrosunda – keskin, ani ve büyük kararlar almamalı, bu dönemi düşünerek, fark ederek ve planlayarak geçirmeliyiz. Bu retroda en çok etkilenecek burçlar ise Başaklar ve Balıklar olacak.

Koç

En karakteristik özellikleriniz; risk almaya açıklığınız ve dinamikliğiniz bu dönemde eğer hareketlerinize belirli bir niyet katmazsanız size güçten çok zorluk getirebilir. Kalbinizin sesini dinlemek çok önemliyken hareketlerinizi planlamak, gerçek hedefleriniz doğrultusunda ilerlemek sizi gündelik yaşamın kaosundan kurtaracak. Bu süreçte ani hareketlerinizin gündelik rutininizi zorlaştırarak hayallerinizin önünde durmasına izin vermeyin.

Boğa

Her zaman ne istediğinizi ve onu elde etmek için neler yapmanız gerektiğini bilirsiniz. İstek ve tercihleriniz konusundaki netliğiniz bu retroda size bir artı kazandıracak olsa da hayattaki güzel olan şeylere fazlasıyla eğilip sorumluluklarınızı aksatma riskiniz var. Yapmanız gerekenler ile yapmak istedikleriniz arasında bir denge yakalamaya ve eğlenirken sorumluluklarınızı yerine getirmeye çalışmalısınız.

İkizler

Merkür’ün Başak gibi İkizler’in de yönetici gezegeni olması sizi daha hassas, dengesiz ve kararsız kılabilir. Özellikle aile ve ev konularında kendinizi duygusal olarak zorlanırken bulabilirsiniz. Ruhsal ve zihinsel dayanıklılığınızın önem kazanacağı bu dönemde düzeninizi stabil tutmaya ve ani kararlar almamaya çalışmalısınız. Yavaşlamak, aktif olarak dinlenmek, melankolik düşüncelerinize yenik düşmeden şimdiki ana odaklanmak size yardımcı olacak.

Yengeç

Merkür retrosunun iletişimi ve gündelik yaşamı etkilemesi sizi her hareketinizde daha dikkatli olmaya çağırıyor. Bilinçli şekilde davranmak; her şeyi iki kere kontrol etmek, yeniden gözden geçirmek, büyük resim kadar detaylara da odaklanmak size fayda sağlayabilir. Kafanızı karıştıran herhangi bir durumda netliği aramalı, beklenti veya önyargı içine girmeden açıkça doğrulara ulaşmaya, isteklerinizi belirtmeye çalışmalısınız.

Aslan

Bu retro döneminde gereğinden çok harcamaya daha yatkınsınız. Eğer herhangi bir tasarruf planınız yoksa paralarınızı nereye harcadığınıza, sizi mali açıdan en çok yoran şeylerin ne olduğuna daha büyük bir dikkat göstermelisiniz. Her daim yenisini almaktansa bu dönem halihazırda nelere sahip olduğunuza bakmalı, fazlalıklarınızdan kurtulmalı ve eski eşyalarınıza yeniden soluk kazandırmalısınız.

Başak

Merkür retrosunun sizin burcunuzda gerçekleşecek olması sizi olmak istediğiniz kişiye daha çok yaklaştırabilir. Sadece kendi zihninizde uydurduğunuz öz eleştirilere veya fazla düşünme yatkınlığınıza kapılmazsanız! Başkalarının sizden beklentilerine veya eleştirilerine kulak asmadan bu dünyada olmak istediğiniz kişi olmaya çalışmalı, gündelik rutininizi bunu yansıtacak şekilde organize etmelisiniz. Öz bakımınızı önceliklendirin.

Terazi

Bu retroda enerjinizin biraz düştüğünü hissedebilirsiniz ama bu iç dünyanıza dönmek, düşünmek ve duygusal olarak arınmak için size bir fırsat yaratacak. Bilinçaltınızın sürekli olarak önünüze çıkardığı duygu ve düşüncelerin üzerine giderek kendinize dair yeni keşifler yapabilir, sınırlarınızı yeniden belirleyebilirsiniz. Ruhsal olduğu kadar fiziksel bedeninize de aynı türde dinlemeyi ve saygıyı göstermeyi unutmayın!

Akrep

Sosyal hayatın içerisinde nasıl bir konumda olduğunuzu görebileceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Kendinizi aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta görseniz bile kendinize ve hayattaki pozisyonunuza dair önemli içgörüler elde edebilirsiniz. Size en çok ne keyif veriyor, nelerde kendinize güveniyor, nerelerde özgüvensizlik yaşıyorsunuz? Bu retroda aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Sadece açık görüşlü olmaya istekli olun.

Yay

Kariyerinizde ve sosyal yaşamınızda iletişim bozukluklarına bağlı sorunlar yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki herkesin isteğini yerine getirmeye çalışmak sizi kendi ihtiyaçlarınızdan uzaklaştırabilir. Sosyal çemberinize karşı negatif hisler beslemeye başlayabilirsiniz. Açık ve dürüst bir iletişim kurmaya çalışmalı, hayatın hızına kapılmadan kendi isteklerinizi gözeterek sosyalleşmelisiniz.

Oğlak

Bu retroda dünyaya dair sahip olduğunuz bakış açılarının genişlediğini, pozitif bir ışık altında değiştiğini hissedebilirsiniz. Genişleyen vizyonunuz sizi daha açık görüşlü ve ensek kılabilir. Bu dönem kişisel gelişim alanında ilerleyebilir, eğitim-öğretim alanında yeni atılımlar yapabilirsiniz. Entellektüel merakınızı doyurma niyetiyle hareket edin.

Kova

Savunmasız yönlerinizi benimsemeyi, kendinizi daha açık ve dürüst şekilde ifade etmeyi öğrenebilirsiniz. Özellikle ikili ilişkilerinizde duvarlarınızın yıkılmaya başladığını fark edebilirsiniz. Gerçek anlamda bağlanmaktan hatta aşık olmaktan sizi alıkoyan unsurlar neler? Kendi kendinizi sabote ettiğiniz noktaları anlayabilir ve özel yaşamınızda yeni bir denge yakalayabilirsiniz.

Balık

Rahatça iletişim kurmanın sudoku çözmek gibi hissettireceği bir dönemdesiniz. Her tür sosyal bağınızda yaşanabilecek olan iletişim aksaklıkları işlerinizinde küçük ertelenmelerle mahal verebilir. Bu dönemde yavaşlamak, artıları ve eksileri yeniden tartarak hareket etmek, ilişki dengesini yakalamanızda size yardımcı olabilir. Kendinizi aldığınızdan çok verdiğiniz durumlara sokmamaya dikkat etmelisiniz.

BLOOM SHOP