24 Ocak haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


En güncel Covid-19 haberleri

Gerçekten asemptomatik olan var mı yoksa kimse korona pozitif olduğunu düşünmek istemiyor mu?

Asemptomatik kişiler, Covid-19 testleri pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyen ancak virüsü yaymaya devam eden kişiler olarak tanımlanıyor. Peki gerçekten kişiler sanıldığı kadar koronavirüsü asemptomatik geçirebiliyor mu yoksa herkes korona pozitif olmamak için gösterdiği semptomları yok mu sayıyor? Yapılan araştırmalar, kendisini korona pozitifken asemptomatik olarak tanımlayan birçok kişinin aslında hafif de olsa semptom gösterdiğini ancak bu semptomları alerji, soğuk algınlığı, yorgunluk ve buna benzer “bahaneler” ile bastırdığını gösteriyor. Gerçek semptomatikliğin hastalığın olmama durumu değil, tam anlamıyla enerjik, mutlu ve zinde olmak anlamına geldiğini belirtiyorlar. Asemptomatiklik üzerindeki bu belirsizlik kişilerin gerekli önlemleri almalarını, test olmalarını ya engelliyor ya da geciktiriyor. Uzmanlar bu nedenle korona semptomlarının unutulmaması gerektiğini, iyi olma halinin devamlı olarak kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor.

Hatırlatma: Koronavirüs semptomları

  • Ateş
  • Öksürük
  • Yorgunluk
  • Tat ve koku duyusunun kaybı
  • Boğaz ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Vücut ağrısı

Kaynak: Vox

Covirgin: Hiç korona olmayanların genetik korunması mı var?

Neredeyse üç yıldır mücadele edilen koronavirüs hayatımıza birçok yeni terim kattı. Bunlardan biri, daha önce hiçbir Covid-19 varyantına yakalanmamış kişi anlamına gelen “Covirgin” terimi oluyor. Daha önce koronavirüse yakalanmamış kişilerin sosyal medyada #Covirgin etiketiyle yaptığı paylaşımlarla günlük dilde de günden güne yayılıyor.

Kaynak: CNN

Tat ve koku kaybı genetik yatkınlık ile açıklanıyor.

Covid-19’a yakalanan bazı kişiler tat ve koku kaybı yaşarken bazıları böyle bir semptom göstermiyor. Yapılan son çalışmalar bunun sebebinin genetik yatkınlıkla ilişkilendirilebileceğini gösteriyor. Koku ve tat kaybı semptomunu yaşayan ve yaşamayan hastalar arasında yapılan karşılaştırma sonucuna göre, UGT2A1 ve UGT2A2 isimli iki genin bu durumla ilişkili olabileceği söyleniyor. Bu genlerin koku ve tat duyusunu nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor olsa da enfekte olmuş hücrelerin fizyolojisini etkileyerek semptomun oluşmasına sebep oldukları tahmin ediliyor.

Kaynak: Today

Bacak kası miktarı ile sağlıklı yaşam süresi arasında doğru orantı olduğu ortaya kondu.

Aging and Health dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bacak kaslarının gelişmişliği yaşlılık dönemi fiziksel sağlığı olumlu yönde etkiliyor. 55 yaşından büyük 1280 katılımcı ile gerçekleştirilen çalışmada fiziksel sağlık başlığı altında bireylerin kas kütlesi, kas gücü, kas kalitesi ve yağ kütlesi ölçülüyor. Ölçümler sonucunda bacak gücü yüksek kişilerin ve fiziksel sağlıklarının da yüksek olduğu söyleniyor. Fiziksel sağlık da beraberinde zihinsel ve ruhsal dayanıklılığı getirdiği için bacak kası kütlesi ile sağlıklı yaşam süresinin doğru orantılı ilerlediği düşünülüyor.

Kaynak: Well + Good  

Merhaba ben Gülşen!

Sahne performansında giydiği kıyafetler üzerinden kronik olarak eleştirilen Gülşen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile kadınların kıyafetleri, toplumdaki yerleri veya erkekler ile ilişkileri üzerinden değil sadece birer insan olarak herkesle aynı haklara sahip olarak var olduklarını vurguladı.

Evet, ben bir anne-babanın kızı, evet bir erkeğin eşi ve bir yavrunun annesiyim. Babasının kızı, bir erkeğin karısı, bir çocuğun annesi olmaktan öte; ben aklı ve düşünme yeteneği olan özgür iradeye sahip bir insanım. Bu sıfatlardan fazlasıyım. Hiçbir sıfatın kölesi değilim. Kimseye ait değilim. Ben kendimim. kendime aitim. … Bana kıyafetim, yaşım, anneliğim, cinsiyetim, eşliğim ya da sanatkarlığım üzerinden kurulmaya çalışılan tüm baskılar gibi, eğer çeşitli baskıların içine hapsedilmiş nefessiz, umutsuz, çaresiz bırakılmaya çalışılmış tek bir kişi dahi var ise okuyup nefes bulsun, küçük sandığı dünyada aslında yalnız olmadığını, kabul gördüğünü ve çok sevildiğini bilsin istedim. Çünkü yaşam bu zihniyetler kadar küçük değil. Yaşam kocaman ve yaşamak çok güzel.

Gülşen

Kaynak: Instagram

BLOOM SHOP