FOTOĞRAF: SPORTY & RICH NEW YORK MAĞAZASI

31 Temmuz haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Dünya’daki wellness önderlerinden Goop’a daha genç ve dinamik bir rakip geliyor: Sporty & Rich

29 yaşındaki Emily Oberg tarafından 2019 yılında kurulan spor giyim markası Sporty & Rich şu anda ürünleri çok satan ünlü bir markadan çok daha öte bir etki alanına sahip. Sporty & Rich kıyafetlerini süsleyen iyi yaşam mottolarından bu alanda uzman kişilerin içerik ürettiği blog kısmına kadar geniş bir alana yayılıyor. Tutarlı ve ana temalarına bağlı duruşları da onları wellness alanında bir otorite olmaya götürüyor. Tamamen bir kadın girişimi olan markanın ortaya çıkışı, oldukça ayrıcalıklı kişilerin sürdüğü sağlıklı, aktif ve güzel görünen yaşam stiline dayansa da şu anda marka kendine daha kapsayıcı bir rota çiziyor. Sağlık ve spor alanında önemli markalarla iş birliği yaparak çıkardıkları giyim koleksiyonları, zengin blogları ve wellness üzerine çıkardıkları “Sporty & Rich Wellness Book” isimli kitabı ile marka kısa sürede büyük bir üne ve ekonomik büyüklüğe erişiyor. Bu da onları wellness alanın en eski önderlerinden Goop’un rakibi olarak konumlandırıyor. Şu anda büyüklüğü 30 milyon dolar olarak ölçülen Sporty & Rich geçtiğimiz günlerde ilk “flagship” mağazasını New York’da açtı. 3 sene içerisinde 100 milyon dolarlık bir kâr elde etmeyi planlıyorlar.

Kaynak: GQ

Topraklanma kelimesini daha sık duyacağız.

Çıplak ayakla doğal bir zemine basmaktan çok daha fazlası olan topraklanma, wellness dünyasının radarında. Çoğu insan çıplak ayakla toprağa temas etmenin iyi hissettirdiği konusunda hemfikir olsa da topraklanma terimi bu hissi bir adım öteye taşıyor. Dünya elektromanyetik bir alana sahip ve çıplak ayakla doğaya temas etmek, kronik ağrılardan uykusuzluğa kadar birçok sıkıntıya çözüm getiriyor. Fizikçi Gaétan Chevalier, dünyanın manyetik alanıyla bağlantı kurmanın vücudumuzdaki serbest elektronların beslenmesini sağladığını, bu sayede de stresi azaltmaktan enflamasyonu düşürmeye sayısız onarıcı katkısı olduğunu vurguluyor.

Kaynak: GQ

Başarılı yönetmen Greta Gerwig’in Barbie’sinden yeni rekor!

Greta Gerwig’in yönetmenliğini üstlendiği “Barbie” yeni bir rekora imza attı. Geçtiğimiz hafta sonu ABD ve Kanada’da 162 milyon dolar hasılat elde ederek bir kadın yönetmenin yönettiği bir filmin çıkış rekorunu kırarak tarihe geçti. Barbie’nin başarısında izleyicilerin %65’ini oluşturan kadınlar da büyük etkiye sahip oldu. Aynı anda vizyona girdiği Oppenheimer’ı geçerek dünya çapında 337 milyon dolar hasılat elde eden Barbie ve yönetmeni Greta Gerwig yeni bir rekor kırdı.

Kaynak: impact

Michigan, reşit olmayanlar için dönüşüm “terapisini” yasaklayan 22. eyalet oldu!

Michigan Advance aracılığıyla, “Reşit olmayanlara yönelik dönüşüm terapisi yasağı geçtiğimiz hafta Michigan Valisi Gretchen Whitmer tarafından imzalandı. Whitmer, “Bugün, Michigan’daki korkunç dönüşüm terapisi uygulamasını yasaklıyor ve buranın kim olduğunuzu bildiğiniz bir eyalet olmasını sağlıyoruz” dedi. Michigan’da herkesin başarabilmesini sağlamak, temel özgürlükleri genişletmek ve her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmek için birlikte çalışmaya devam ediliyor.

Kaynak: so.informed

Akbelen Ormanı direniyor.

Son durum: Muğla Valiliği, Milas İkizler Mahallesi’ndeki Akbelen Ormanı’nda 24 Temmuz’dan bu yana süren ağaç kesiminin 30.07.2023 tarihinde sona erdiğini duyurdu.

Muğla Milas’a bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda, Limak Holding’in ağaçları kesmesine karşı köylü, yöre halkı ve desteğe gelen yurttaşlar günler boyu ağaçlara sarılarak ve ormanı bırakmayarak direnmişti. Yeniköy-Kemerköy termik santrallerine kömür sağlanması amacıyla ağaç kesimlerinin belli aralıklarla devam ettiği Akbelen’e İzmir, Denizli, Aydın, İstanbul, Balıkesir, Çanakkale başta olmak üzere birçok şehirden çevre örgütleri ve vatandaş direnişe destek verdi. Kesim yapılan alanda ise 130 bin fidan dikimi gerçekleştirileceği savunuluyor.

Kaynak: gazeteduvaR

BLOOM SHOP