7 Ağustos haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Uzmanlar, ışık ve gürültü kirliliğinin “ihmal edilen sağlık tehlikeleri” olduğunu söylüyor.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, geceleri yapay ışığa maruz kalmanın glikoz ve kardiyovasküler düzenlemeyi bozabileceğini ve potansiyel olarak kalp hastalığı veya diyabet riskini artırabileceğini öne sürüyor. Lordlar Kamarası, kalp hastalıkları ve erken ölüm riskini artırabilen kirleticilerle mücadele için danışma grupları oluşturulması çağrısında bulundu. Işık kirliliğinin sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmalar henüz az gelişmiş olsa da sirkadiyen ritmi ve uykuyu bozarak potansiyel sosyal ve ekonomik sonuçlar doğurduğunu ortaya koyuyor. 

Kaynak: theguardian

Bilim insanları sağlıklı vegan beslenme için hayati önem taşıyan eksik bileşeni buldu: Algler

Doğal su takviyesi, bitki bazlı diyetlerde temel B12 vitamini eksikliğini telafi etmek için kullanılabilir. Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının son araştırmaları sayesinde, veganlar için yosundan üretilen vitaminler, bitki temelli diyetlerde eksik olan önemli bir besin maddesinin yerine konmasında en etkili çözüm olabilir. Batı diyetlerinde et ve süt içermeyen gıdaların popülerliği, birçok insanın potansiyel olarak vitamin eksikliğine maruz kalmasına neden oluyor. Özellikle de kan ve sinir hücresi üretiminde önemli bir besin maddesi olan B12 vitamini eksikliği görülüyor. Cambridge Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, bu soruna alışılmadık bir çözüm getiriyor. Yapılan deneyler, kökleri ya da gövdeleri olmayan ve büyük ölçüde suda yaşayan pek çok alg türünün B12 biriktirme konusunda dikkate değer bir yetenek sergilediğini gösteriyor. Araştırmacılar, alglerin yakında üreticiler tarafından etkili vitamin takviyeleri sağlamak için kullanılabileceğini vurguluyor.

Kaynak: theguardian

Canan Dağdeviren’in yeni mucizesi!

Türk bilim insanı Canan Dağdeviren, meme kanserini teşhis edebilen elektronik bir sütyen geliştirdi. Bunu tüm kadınlara ithaf ettiğini söyleyerek yalnız olmadıklarını söyledi. Meme kanserine yakalanan ve hayatını kaybeden teyzesinden ilham alan Dağdeviren yine gurur verici bir başarıya imza attı. Hiçbir uzmanlık gerektirmeyen elektronik sütyen, ultrasonik alıcılarıyla kanserli dokuları tespit edebiliyor. Doktora gitmeye gerek kalmadan günlük olarak tarama yapabilen sütyen, bu sayede periyodik tarama ile gözden kaçabilecek vakaları yakalayabilme özelliğine sahip.

Kaynak: BBC News

En güçlü antioksidanlardan biri: Astaksantin

Yaşlandıkça, vücudumuzun doğal antioksidan savunması yavaşlıyor. Bu da kronik iltihaplanmaya neden oluyor. Bilim insanları senelerdir enflamasyonla mücadele etmek için vücuttaki enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltabilecek bileşikler üzerine çalışıyor. Bu bileşiklerden biri olan astaksantin, doğal olarak oluşan güçlü bir antioksidandır. Özellikle deniz ürünlerinde bulunan astaksantin hücresel bütünlüğü korumada oldukça etkili. Dr. Mark Hyman, astaksantinin C vitamininden 6000, E vitamininden de 550 kat güçlü olduğunu söylüyor.

Kaynak: drmarkhyman

BLOOM SHOP