14 Ağustos haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Toplantılarınızı 16:00’dan sonraya ayarlamayın!

Pandemi ile yaşamlarımıza giren esnek / hibrit çalışma modeli nedeniyle hala birçoğumuz evlerimizden çalışmaya devam ediyoruz. Görece çok yeni olan bu çalışma sistemi hakkında yapılan araştırmalara göre çalışanlar işlerinin yanı sıra evlerindeki sorumlukları yerine getirmek için mesailerinde 16:00’dan sonra sabaha oranla daha az üretken olmaya başlıyor. Masalarını terk edemeseler dahi akılları okuldan alınması gereken çocuklara, akşam yemeği hazırlığına kayan çalışanlar özellikle saat 16:00’dan sonraya ayarlanan toplantılarda verimlilik sorunu yaşıyor. Buna aslında en kesin ve basit çözümü hem iş kalitesi hem çalışan mutluluğu için toplantıları saat 16:00’dan sonraya ayarlamamakta yatıyor!

Kaynak: Vox

Erkek doğurganlığını artırmak için yapay zeka kullanılıyor.

Günümüzde tüm erkeklerin %7’si kısırlıktan etkilenmektedir. Dünya genelinde son 50 yılda yarı yarıya azalan sperm sayısının düşüş hızı 2000 yılından bu yana iki kattan fazla artmıştır. Bu denli hızlı düşen sperm sayıları karşısında Avrupa, yapay zekayı kullanarak erkek doğurganlık sorunlarına çözüm getirmeye çalışıyor. Heteroseksüel çiftlerdeki doğurganlık sorunlarının %50’sinin erkeklerden kaynaklanmasına rağmen, erkeklerin sağlık hizmetlerine katılma konusunda kadınlardan daha isteksiz olması durumu zorlaştırıyor. Buna kayıtsız kalmayan Avrupa, yapay zekayı kullanarak yenilikçi çözümler getirmeye başladı. Danimarkalı girişim Exseed, akıllı telefon tabanlı sperm test kiti için geçen yıl 2,5 milyon sterlin topladı. Kopenhaglı araştırmacılar, ciddi derecede doğurganlık problemi yaşayan erkeklerde saniyeler içinde canlı sperm bulabilen yeni bir yapay zeka aracı olan SpermSearch‘ü tanıttı.

Kaynak: well to do

Kadın sağlığı için ezber bozan bir gelişme: Doğum sonrası depresyon hapı

Gıda ve İlaç İdaresi (Food and Drug Administration) ilk kez doğum sonrası depresyonla mücadele eden kadınlar için bir hapı onayladı. Klinik deney verileri, hapın depresyonu birkaç gün içinde, diğer antidepresanlardan daha hızlı bir şekilde hafiflettiğini gösteriyor. İlacın 90 günlük bir incelemeden sonra kullanıma sunulması bekleniyor. Günde bir kez kullanılan ve Zuranolone adı verilen hap, ilaç üreticileri Sage Therapeutics ve Biogen tarafından Zurzuvae olarak markalanacak.

Zuranolone, doğumdan sonra veya hamileliğin ilerleyen dönemlerinde başlayabilen ve kadınların tahminen %15’ini bebek sahibi olduktan sonraki haftalarda veya aylarda etkileyen bir majör depresyon dönemi olan doğum sonrası depresyonun tedavisi için yetişkinlerde kullanım için onaylandı.

Kaynak: cbsnews

Günde 3.967 adım: Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için yeni sihirli sayı mı?

Polonya’da yapılan bir araştırma, günde 3.967 adım atmanın herhangi bir nedenden dolayı erken ölüm riskini azalttığını ve sadece 2.337 adım atmanızın bile kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskinizi azalttığını gösteriyor.

Araştırmaya göre temel olarak kıyafet katlamak, yemek pişirmek ve hatta kıpırdanmak gibi şeyler bile bu hedefe ulaşmakta bir yol olabiliyor. Bu gibi aktivitelerin enerji harcamanızı artırarak ölüm oranı üzerinde bir etkisi olması olasılığı ise birçok kişi tarafından konuşulmaya başladı bile.

Kaynak: The Guardian

BLOOM SHOP